Pałac w Zielonej. Reaktywacja

2012-11-16 18:21:07 (ost. akt: 2013-03-07 15:15:35)

Zespół parkowo-pałacowy w Zielonej to jedno z najpiękniejszych miejsc w powiecie żuromińskim. Przez ponad pół wieku, od czasu, kiedy zajmowali się nim przedwojenni właściciele, pałac niszczał. Podzieliłby pewnie los pałaców i dworków w Bieżuniu, Poniatowie, Kliczewie gdyby nie trafił w prywatne ręce. – Mam olbrzymi sentyment do zabytków – mówi Krzysztof Grędziński właściciel pałacu – ale wtedy, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem pałac, nad zachwytem górę brał strach. Był mglisty listopad 1994 roku.

Pałac w Zielonej dziś prezentuje się jak za najlepszych czasów

Pałac w Zielonej dziś prezentuje się jak za najlepszych czasów

Autor: Adam Ejnik

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Kiedy przejeżdżałem przez Zieloną, zawsze spoglądałem z podziwem na bielący się w drzewach pałac Kisielnickich. Z daleka zawsze wydawał mi się taki sam, jednak w ciągu ostatnich lat miejsce to przeżyło metamorfozę. Z ruiny stał się on najpiękniejszym miejscem, jakie zobaczyć można w naszym powiecie. Jego kulturalną wizytówką.

Straszny dwór

Dzisiejszy właściciel pałacu Krzysztof Grędziński* tak wspomina chwilę, kiedy po raz pierwszy widział pałac: „Wiem, dla potrzeby napisania czegoś ładnego dobrze byłoby powiedzieć, że pałac mnie urzekł, że to miejsce od razu wzbudziło mój zachwyt… Owszem, mam olbrzymi sentyment do zabytków. Ale wtedy mglistej, listopadowej jesieni byłem przerażony. Pałac ten był ruiną”.
Mieszkańcy Zielonej doskonale pamiętają odrapane mury, wypatroszone okna, zawalający się dach. Ściany pokrywała zgnilizna. Jedynymi gośćmi pałacu byli wówczas dżentelmeni spod budki z piwem.
Trudno było wówczas Grędzińskiemu wyobrazić sobie, że ten pałac można jeszcze uratować. Decyzja o jego remoncie dojrzewała długo, ale zapadła.

*Krzysztof Grędziński pochodzi z niedalekich Gródek. Skończył studia prawnicze w Toruniu, uczył się także w szkole filmowej w Łodzi. Dziś zajmuje się produkcją filmów (m.in. zdobywca Srebrnych Lwów 2012 „Obława”).


Pałac wraca do świetności
Pierwsze prace w pałacu rozpoczęły się w 1995 roku. Najpierw właściciel musiał usunąć opłakane skutki remontu z czasów PGR-u. Potem zdał sobie sprawę, że porywa się na nie lada przedsięwzięcie.
- Te pierwsze prace uświadomiły mi, ile mozolnej pracy mnie czeka, jakie koszty związane będą z odnowieniem tego miejsca – mówi Krzysztof Grędziński.
Remont trwał 17 lat. Dziś nie powstydziliby się go Kisielniccy, jego przedwojenni właściciele. 13 października 2012 roku Krzysztof Grędziński urządził oficjalne otwarcie Pałacu Zielona. Na spotkanie zaprosił wszystkich, którzy pomagali mu pałac odnowić, miejscowe władze, media. Tego dnia pałac był otwarty również dla mieszkańców Zielonej.
- Mógłbym się zamknąć z rodziną w tym miejscu – mówi Grędziński – ale ja tego nie chcę!

Łazienki w Zielonej
Grędziński zdradza nam, że jego marzeniem jest stworzenie w swoim pałacu kulturalnego centrum powiatu.
- Być może takie zminiaturyzowane Łazienki Królewskie. Być może koncerty smyczkowe, obiady czwartkowe, XVIII – wieczne rekonstrukcje… - snuje plany właściciel dworku.
Dotychczas zdążył w Pałacu zorganizować kilka wesel, myśli o Andrzejkach, Sylwestrze.
- To nie będzie dom weselny – przekonuje jednak – ale miejsce to ma żyć. Chciałbym, żeby spotykali się tu ludzie – dodaje.
Tymczasem Krzysztof Grędziński zajął się odnowieniem części parkowej kompleksu. Powstały alejki, oświetlenie, akweny…
- Żeby z przyjemnością można tu spacerować – mówi Grędziński.

Mazowieckie dworki

Smutny jest los mazowieckich dworków. Patrząc na zabudowania, które mogłyby być perłami naszego powiatu: pałac w Bieżuniu, w Kliczewie, dwór w Poniatowie, czy w Chromakowie, wydaje się, że nie mają szans się odrodzić. PRL-owskie lata zaniedbań, brak pomysłu, pieniędzy lub zwykła nieudolność współczesnych właścicieli skazały je na agonię.
Może jednak jest jakaś szansa, skoro udało się w Zielonej? Może wspomniane pałace również znajdą swoich „grędzińskich”?


http://i.wm.pl/00/03/74/32/n/2-931033.jpg
Jeszcze kilkanaście lat temu była tu ruina

Komentarze 47 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. tutejszy #1285859 | 03-01-2014 17:52

    Reputacja pałacu leci na łeb,na szyję. Ten kto tam był choć raz ten wie czyja to zasługa. Na odpowiedzialnym stanowisku nieodpowiedzialna osoba.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. calineczka #1236545 | 193.238.*.* 04-11-2013 21:07

      Jak widzę nikt niema już nic do powiedzenia od kiedy w pałacu trzeba płacić za wejście

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

      1. małolepszy #1218477 | 79.163.*.* 14-10-2013 15:10

        http://klejnowska.pl/w-jesiennej-sceneri i/

        ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. nareszcie #1120384 | 79.163.*.* 21-06-2013 08:27

        nowy wpis :)

        ! - + odpowiedz na ten komentarz

      3. Joanna #1105512 | 79.187.*.* 06-06-2013 13:10

        Co piątkowe imprezy to zwykłe wiejskie potańcówki. Poziom ich jest adekwatny do poziomu osoby, która to organizuje. Pan Grędziński z pewnością wymyśliłby coś bardziej kulturalnego, niestety to nie on rządzi Pałacem. A szkoda.

        Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. hmm #1094066 | 79.163.*.* 24-05-2013 09:37

          Obecne co piątkowe imprezy odbywające się w przypałacowej altanie swoim poziomem nie przystają do odremontowanego pałacu.

          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. cjfdn #1085858 | 95.49.*.* 15-05-2013 16:43

            warto odwiedzić to piękne miejsce pełne uroku w którym czuć wspaniałą atmosferę

            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

          2. Goście z Pomorza #1075402 | 83.25.*.* 05-05-2013 17:05

            Mieliśmy zaszczyt spędzić długi weekend majowy w Pałacu Zielona i jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani. Pan Krzysztof i Pani Alina to naprawdę przemili ludzie, bardzo serdecznie i ciepło nas przyjęli oraz ugościli. Mimo pięknych pałacowych wnętrz atmosfera jest tam niezwykle ciepła i domowa. Serdecznie dziękujemy za gościnność i na pewno jeszcze nie raz tam powrócimy. Wszystkim lubującym się w takich miejscach ten Pałac polecamy szczególnie. Pozdrawiamy Starogard Gdański i Lipinki Królewskie.

            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. do redakcji #1014783 | 78.88.*.* 07-03-2013 18:23

              No ,wreszcie redakcja zareagowała !Proszę nie dopuszczać do takiej sytuacji ,by ktokolwiek obrażał i poniżał kogokolwiek ,jesteście od tego by kasować komentarze ,które nijak się mają do zasad panujących w cywilizowanym świecie !

              Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            2. DO PANA REDAKTORA #1013322 | 95.49.*.* 06-03-2013 16:59

              co panem kieruje już dawno powinien pan zamknąc tą stronę pozwala pan na besztanie ludzi tak postępuje dziennikarz?WSTYD

              Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            3. DO REDAKCJI !!! #1013207 | 188.33.*.* 06-03-2013 15:28

              Bierzecie odpowiedzialność za słowa ''cyganka ''??. Jak można [za waszym pozwoleniem ]tak gnoić człowieka ??Jego obelgi wobec właściciela zamku powinny być natychmiastowo przez was kasowane .Przyczyniacie się do dramatu osobistego i rodzinnego tego człowieka . Od ''prześwietlenia '' życia osobistego i zawodowego są odpowiednie organa a nie forum . REAGUJCIE DOPÓKI NIE JEST ZAPÓŻNO !!

              Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            4. tryffid #1012667 | 79.163.*.* 06-03-2013 07:45

              Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Każdy ma prawo do swojego zdania i potępiający cyganka również. Jedna żecz wydaje mi się dziwna "jaś","SZAJBA","mizeria",LAMBADA",róż ne podpisy ale identyczny początek IP. Jeśli jesteś jedną osobą(a to co napisałem na to wskazuje) to więcej byś osiągnoł logicznie i żeczowo argumentując swoje z danie niż znieniając podpis. Cyganku,skoro tak wiele wiesz to zgłoś to do prokuratury.

              1. JAŚ #1012171 | 83.9.*.* 05-03-2013 19:04

                Co tobą kieruje a może kto cyganek?

                Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

              2. tryffid #1011283 | 79.163.*.* 05-03-2013 07:18

                Olla la ,ale pokasowali.

                Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                1. mizeria #1010529 | 83.31.*.* 04-03-2013 16:33

                  ładnie sobie dyskutujecie wie ktoś kim jest cyganek?

                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                2. szajba #994375 | 83.9.*.* 19-02-2013 20:53

                  Znam P.Krzysztofa to zacny człowiek a jak się dorobił to nie wasza sprawa wkurzająca jest ta chamska jadka którą ktoś nakręca piszecie głupoty a to coś ktoś wypisuje zasługuję na pogardę a to że młodzianowski opowiada takie głupoty to świadczy o nim DOBRA RADA-NIECH KAŻDY SPOJRZY NA SIEBIE I SWOJE ŻYCIE

                  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                  1. tryffid #988713 | 79.163.*.* 14-02-2013 17:40

                    A to coś nowego było?

                    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                  2. ITHNQERHOPJ1549 #988625 | 82.160.*.* 14-02-2013 16:13

                    CYGANEK JAK MOŻNA WYPISYWAĆ COŚ TAKIEGO NA TEMAT SWOJEJ RODZINY??

                    Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                    1. albo #972048 | 79.189.*.* 31-01-2013 14:28

                      mnie nie interesują osobiste porachunki z panem g. brawo, że zechciał z takiej ruiny zrobić pożytek

                      Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    2. c #971812 | 83.14.*.* 31-01-2013 11:11

                      ale uparty(a)

                      Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    3. c #964616 | 83.14.*.* 25-01-2013 13:44

                      cyganek-reaktywacja

                      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    4. d #952532 | 83.6.*.* 14-01-2013 17:28

                      myślę, że pan G. ma pełne prawo skierować sprawe do prokuratury o ochrone dóbr osobistych i namierzyć, tego który to pisze i zdaje się , że tak już zrobił

                      Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                      1. d #952527 | 83.6.*.* 14-01-2013 17:26

                        nieprawda, pan grędziński jest osoba prywatna i mieszkańcy zielonej a tym bardziej żuromina nie mają żadnego prawa do poznawania sylwetki tego pana

                        Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                      2. d #951574 | 83.6.*.* 13-01-2013 22:40

                        jakieś prywatne niesnaski i porachunki sie rozgrywaja na łamach tego szmatławca

                        Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                        1. tryffid #951417 | 13-01-2013 21:19

                          Widzę że cyganek to też niezły manipulator,najpierw szkaluje "pannę Joannę" że jest kimś kto czerpie profity od K.G. a po chwili się łasi i kadzi komplementami.

                          ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        2. panna Joanna #951403 | 79.163.*.* 13-01-2013 21:13

                          Wirtualne nie musi oznaczać, że nierealne. Zawsze istnieje jakieś prawdopodobieństwo.

                          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        3. panna Joanna #951143 | 79.163.*.* 13-01-2013 18:45

                          Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Cyganku,przedstawiłeś(-łaś) nam stare dzieje.Przecież od tamtego czasu K.Grędziński mógł się zmienić,mogła nastąpić w nim zmiana na lepsze.Chyba że się mylę...

                        4. tryffid #950344 | 79.163.*.* 13-01-2013 07:46

                          No i moderator użył swych magicznych mocy, wzioł był i wykasował wpisy cyganka.Może i dobrze,sporo tam nazwisk było.Poza tym nie bardzo rozumiałem czemu to wszystko zostało napisane, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ...

                          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        5. kormoran #950294 | 62.109.*.* 13-01-2013 00:44

                          do Ferdka Ferdek zrewiduj swój pogląd !

                          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        6. głuszec #949615 | 83.24.*.* 12-01-2013 13:44

                          do ,, cyganki" Jak nie mozesz sobie tego wyobrazić, jak brat właściciela Pałacu Krzysztofa Grędzińskiego- Sławomir Grędziński dusił matkę synka i zrzucał z betonowych schodów, to zwróć się do sprawcy czynu, on najlepiej wie, jak to ..się robi"

                          Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        7. czajka #949607 | 83.24.*.* 12-01-2013 13:35

                          widać, że,,cyganka " unika prawdy o życiu Gredzińskich i ma zawezony ogląd rzeczywistości.

                          Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        8. v #947583 | 83.6.*.* 10-01-2013 21:35

                          nie interesuja mnie smaczki z zycia prywatnego tego gościa, ważne , że poratował ten budynek i już

                          Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        9. Ferdek #947569 | 95.49.*.* 10-01-2013 21:25

                          Czyżby kurde prywatne porachunki , bo jak widać informacje bardzo szczegółowe. No cóż , w życiu rożnie bywa i nie zawsze kurde jest się do końca z ta osobą z która się drogę wspólnego pożycia wybiera. A tam gdzie się dwoje rozchodzi jest zawsze obopólna wina : żony i teściowej.

                          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        10. Zadowolony #945866 | 95.160.*.* 09-01-2013 20:16

                          Jedzenia było dużo. Było bardzo smaczne a do tego bardzo ładnie podane. Zainteresowanym dobrym jedzeniem i świetnym klimatem zdecydowanie polecam! Niedowiarków i ciekawskich nie namawiam ;)

                          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                        11. Japa #939215 | 83.28.*.* 04-01-2013 20:59

                          Czekam na inne opinie bo jakoś tak coś tu mi nie gra albo jestem w błędzie. A więc jak : dali jeść czy nie dali ?

                          ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                          1. lopez #935626 | 79.163.*.* 01-01-2013 20:50

                            Witam wszystkich. Serdeczne podziekowania dla włascicieli palacu. Byłem na balu sylwestrowym i zaliczam go do udanych. Jedzenie bardzo smaczne i fachowa obsługa.

                            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                          2. mora #934965 | 95.49.*.* 31-12-2012 22:43

                            Dziękuję za odrestaurowanie pałacu w imieniu Kisielnickich z Kujaw. Historia tej ziemi powinna przetrwać.

                            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                          3. tryffid #905194 | 02-12-2012 14:06

                            Się ptaszyna spłoszyła.

                            ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

                            1. mmmm #901806 | 83.14.*.* 29-11-2012 14:57

                              pewnie , że tak

                              Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                            2. tryffid #901797 | 79.163.*.* 29-11-2012 14:49

                              Czyli dobrze wyczułem że od welusia rybką waniajet

                              ! - + odpowiedz na ten komentarz

                            3. mmmm #901553 | 83.14.*.* 29-11-2012 12:00

                              zdaje się, że weluś, sorry eweluś , organizuje sylwestra w miejscowej remizie

                              ! - + odpowiedz na ten komentarz

                            4. mmmm #901546 | 83.14.*.* 29-11-2012 11:57

                              coś mi się wydaje , że weluś, to eweluś, a dlaczego tak pisze to zorientowani wiedzą !!!

                              Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                            5. mmm #901170 | 79.187.*.* 29-11-2012 08:16

                              No cóż, jeśli ktoś woli wiejskie imprezy w remizie strażackiej to jego sprawa. Po przeczytaniu powyższego komentarza mam wrażenie, ze Weluś do tego grona właśnie należy;-). A na poważnie - w końcu Zielona doczekała się kulturalnego miejsca i jej mieszkańcy mogą być tylko z tego dumni.

                              Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                            6. weluś #897841 | 83.6.*.* 26-11-2012 15:28

                              Szkoda tylko, że ceny w tym Pałacu są wyższe niż w Łazienkach Królewskich a to nie Warszawa na Boga! Ponadto jak tu wyprawić wesele kiedy każdy gość jest posadzony w innej"komnacie" a tańce w ogrodzie?

                              Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

                              1. Ona #887755 | 77.255.*.* 17-11-2012 16:00

                                Poza tym to wspaniale, że znalazł się w koncu ktoś, kto uratował "to cudo". Teraz przynajmniej cieszy oczy i nie niszczeje.

                                Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                1. :) #887752 | 77.255.*.* 17-11-2012 15:54

                                  Wszystko pięknie, tylko pałac w środku wyglądał zupełnie inaczej tak za czasów Kisielnickich, jak i późniejszych Wielowieyskich. Wystrój był niezwykle skromny, podłogi były wykonane z desek, piece jedynie były piękne i ozdobne, ale ani schody, ani meble nie dorównywały tym tutaj . Przedwojenne dworki i pałacyki typu tego w Zielonej były raczej skromnie urządzone. Ale oczywiście każdy ma prawo do własnej kreacji swojej własności.

                                  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                2. Pokręt #887536 | 31.174.*.* 17-11-2012 10:52

                                  Teraz właściciel powinien przekazać pałac sługom Bożym.Bedzie mu to policzone na sądzie ostatecznym.