Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

„Na krawędzi zdrowia” - BOLESNY LABIRYNT

2013-03-05 13:38:06 (ost. akt: 2013-03-05 13:44:07)

Podziel się:

Na wstępie sprostowanie. O zapaleniu ucha miały być dwa odcinki, jednak wobec dużej różnorodności pytań naszych Czytelników z chęcią przedłużę porady na temat tej choroby o jeszcze jedną publikację w przyszłym wydaniu „KŻ”. Poznaliśmy już podstawowe struktury anatomiczne ucha dziecka. Łatwiej będzie nam teraz zrozumieć istotę czynności łagodzących ból przy zapaleniu tego organu i ewentualnego postępowania zapobiegawczego. Więc na prośbę Rodziców w tym tygodniu dodatkowe informacje dotyczące zapalenia ucha u dzieci, dopiero w następnym będzie o burzeniu pewnych mitów i przyzwyczajeń dotyczących tej bolesnej sprawy. Oto wybrane trzy E-maile.

Wiesław Ksyciński
ksycinski@gmail.com
E-mail: Wiem, że jest ucho zewnętrzne i środkowe, a jest jeszcze prawdopodobnie tzw. ucho wewnętrzne. Czy to prawda ?
Bardzo trafne spostrzeżenie. Oczywiście to prawda, ale ucho wewnętrzne „nie uczestniczy” w dolegliwościach bólowych naszego maleństwa związanych z zapaleniem ucha środkowego więc go nie opisywałem. Już jednak wyjaśniam jak ono jest zbudowane i gdzie się znajduje.
Ucho wewnętrzne to najbardziej skomplikowany odcinek narządu słuchu. Składa się ono z przestrzeni wewnątrz głębiej położonych części czaszki. To błędnik kostny jakby odgałęzienie ucha środkowego w kierunku środka głowy. W kierunku gardła prowadzi u dzieci prawie poziomo wcześniej opisywana przeze mnie trąbka słuchowa, główny „sprawca” ułatwiający ingerencję infekcji od strony gardła do ucha środkowego. We wnętrzu ucha wewnętrznego mieści się także błędnik błoniasty wypełniony płynem. Część błędnika przylegającego do ucha środkowego to przedsionek. Łączą się z nimi ślimak i kanały półkoliste. Kanały półkoliste służą do zarejestrowania zmian położenia ciała. Są zatem głównym narządem zmysłu równowagi. Dalej to już tylko nerw słuchowy. Ale dość tej trochę skomplikowanej anatomicznej architektury ucha, bez której jednak nie sposób zrozumieć istoty zapalenia ucha środkowego, przyczyny cierpienia najmniejszych dzieci. Obok schemat ucha ludzkiego.

E-mail: Czy przy zapaleniu ucha musi być gorączka i jak ją skutecznie obniżać? Czy tylko musimy zastosować leki ?
Może ona być objawem infekcji ucha, ale niejednokrotnie nie musi być wysoka. Jednak jeżeli dziecko demonstruje objawy opisane w poprzednim numerze „KŻ” to możemy przypuszczać, że doszło do zapalenia ucha. Oczywiście dobrze mieć w domowej apteczce środek p/zapalny i jednocześnie p/gorączkowy. Preparatów jest wiele. Doradzi lekarz lub farmaceuta. Trzeba pamiętać, że dzieci mogą reagować pozytywnie lub nie na różne leki. Trzeba stosować metody prób i błędów. Rodzice szybko orientują się, który lek p/gorączkowy jest dla ich dziecka skuteczny. Poza tym nie należy się bać zimnych okładów na czoło i stopy. Te istotnie mogą obniżyć gorączkę. Nie przykrywać malucha dodatkowymi kołderkami i kocami, bo tylko podwyższamy temperaturę ciała. Skuteczna może okazać się chłodna kąpiel. W niektórych sytuacjach dobrze jest owinąć na kilka minut dziecko mokrym prześcieradłem, nasączonym zimną wodą niekiedy z dodatkiem czystego spirytusu. Spowoduje to szybkie „oddawanie” temperatury na zewnątrz i w konsekwencji obniżenie gorączki.
Należy dbać, aby dziecko dużo piło. To bardzo ważne. Nie należy go zmuszać do jedzenia. Przez dzień lub dwa może zjadać dużo mniej. Gdy gorączka ustąpi i ból minie, apetyt powróci.
E-mail: Czy zapalenie ucha może grozić zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych ?
Oczywiście, że może, ale dotyczy tylko zaniedbanych przypadków i wyjątkowo źle przebiegających. Częściej zdarza się to u najmniejszych niemowląt lub u noworodków i jeżeli jest dodatkowo spowodowane wyjątkowo złośliwymi drobnoustrojami. Nie bez znaczenia jest tu poziom osobniczej odporności dziecka.
Do następnego spotkania na temat infekcji ucha u dzieci na łamach „KŻ”.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aj waj,aj waj #1012248 | 31.175.*.* 5 mar 2013 19:48

    Rozszerzyłem wiadomości na temat ucha,dziękuję. W wojsku uczono mnie,że człowiek ma ucho lewe i prawe,nikt nie wspominał o uchu środkowym a w takiej sytuacji to są dwa ucha środkowe w jednym człowieku.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz