Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Kuczbork. Chcą walczyć ze smrodem

2013-03-07 08:49:17 (ost. akt: 2013-03-07 08:54:46)
Wójt podczas sesji w Kuczborku

Wójt podczas sesji w Kuczborku

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Rada Gminy Kuczbork-Osada apeluje do Sejmu i posłów o zajęcie się tzw. „ustawą odorową”. Oficjalny apel w formie uchwały przyjęto na ostatniej sesji. - Chciałbym, żebyście jako rada zwrócili się z apelem do rad sąsiednich gmin, aby podjęły podobne uchwały – mówi wójt gminy Tadeusz Burakowski.

Michał Osiecki
m.osiecki@kurierzurominski.pl

Na terenie powiatu żuromińskiego znajduje się wiele ferm drobiu, a także chlewni. Problem koncentracji takich obiektów dotyczy wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu. Najświeższym przykładem jest sprawa chlewni w Zielonej, gdzie mieszkańcy wsi protestują w sprawie budowy tego typu obiektów. Takie przypadki jak ten, na terenie powiatu żuromińskiego, można mnożyć. Przeciwko budowie podobnych obiektów protestowali już mieszkańcy m.in. wsi Będzymin (gm. Żuromin), Chrapoń (gm. Lutocin) czy też wsi Karniszyn (gm. Bieżuń). Jednak to protest mieszkańców wsi Zielona był przyczynkiem do większych działań. Radni Gminy Kuczbork-Osada chcą wymóc na władzy ustawodawczej zajęcie się sprawą uciążliwości zapachowej. O ustawie tzw. „odorowej” głośno jest od lat. Od lat także trwają prace nad tą ustawą w Ministerstwie Środowiska, ale nigdy nie udało się ich doprowadzić do końca. Włodarze Gminy Kuczbork chcą wymóc na posłach zintensyfikowanie działań w tej sprawie.
W tym celu na ostatniej sesji radni podjęli decyzję o przyjęciu oficjalnego stanowiska-apelu w formie uchwały. Radni zobligowali wójta do przekazania tego apelu Marszałek Sejmu Ewie Kopacz, a także wszystkim posłom z okręgu wyborczego płocko-ciechanowskiego. Gmina będzie szukać także sprzymierzeńców wśród sąsiednich samorządów.
- Prześlemy apel, nasze stanowisko, do poszczególnych gmin na terenie powiatu z prośbą o poparcie i z prośba o podjęcie podobnych działań – mówi przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Bulkowski.

Apel Rady Gminy Kuczbork-Osada:
W związku z licznymi protestami i interwencjami mieszkańców gminy Kuczbork w sprawie intensywnego rozwoju wielko fermowej hodowli na terenie gminy Kuczbork-Osada oraz powiatu żuromińskiego Rada Gminy w Kuczborku-Osadzie apeluje do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, posłów z okręgu wyborczego nr 16 płocko-ciechanowskiego o prawne unormowanie wszystkich aspektów wynikających z przedstawionego problemu. Zwracamy uwagę na negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie mieszkańców spowodowane odprowadzaniem wielkiej ilości gazów przez fermy chowu produkujące na skalę przemysłową drób oraz trzodę chlewną. Gmina Kuczbork-Osada oraz powiat żuromiński są pod względem epidemiologicznym bardzo narażone na pandemie np. ptasiej grypy ze względu na dużą koncentrację wielko fermowej hodowli. W 2007 roku w powiecie żuromińskim miała miejsce pandemia ptasiej grypy. Skutkowało to znacznymi uciążliwościami i negatywnymi skutkami w postaci zakazu skupu żywca drobiowego i jaj, ograniczeniem ruchu drogowego, zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym oraz wysokimi kosztami likwidacji ognisk ptasiej grypy. Mając na uwadze zrównoważony rozwój naszego terenu, dobro ogółu mieszkańców gminy Kuczbork-Osada, ochronę środowiska naturalnego Rada Gminy wyraża pogląd, że należy zintensyfikować prace nad ustawą odorową, dokonać stosownych zmian w ustawach mówiących o ochronie środowiska oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które umożliwiłyby zobiektywizowanie ocen oddziaływania ferm na środowisko oraz odpowiednią ich lokalizację. Wnioskujemy o ustawowe podniesienie rangi raportu oddziaływania na środowisko poprzez wprowadzenie wymogów fachowych kompetencji i uprawnień przez osobę opracowującą raport oraz sytuacji sankcji prawnych i odpowiedzialności w przypadku nierzetelnego sporządzenia raportu. Rada obliguje wójta do przekazania apelu-stanowiska marszałkowi sejmu RP oraz posłom z okręgu nr 16 płocko-ciechanowskiego.

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. miś #1035866 | 83.31.*.* 26 mar 2013 22:12

  kuczbork powinien zmienic nazwę na AZOT brawo panie burakowski to pan wydaje pozwolenia przyczynia się pan do zasmrodzenia kuczborka pojedzie pan na taczkacz jak jagna hahahahahahahah

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tomek #1029645 | 79.162.*.* 20 mar 2013 20:18

  walka ze smrodem a na kozielsku rusza budowa kolejnych 20 kurnikow i to na obszarze objetym ochrona jak widac wszystko mozna zalatwic .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pała #1021830 | 83.31.*.* 13 mar 2013 20:26

  a kto wydał pozwolenia na przekształcanie kurników w chlewnie w gościszce?są już dwa budynki tak zrobione.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Swądek #1015230 | 46.170.*.* 8 mar 2013 08:16

   Decyzję środowiskową wydaje gospodarz terenu czyli włodarz gminy bez względu czy generalny inspektor ochrony środowiska wyda decyzję pozytywną . Tak więc od włodarza zależy czy będziemy mieli smród czy nie. No ale jeżeli przyjedzie inwestor w postaci parlamentarzysty , poobieca środki na westyn , to jak Mu nie pomóc .

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Pokręt #1015184 | 188.33.*.* 8 mar 2013 07:24

    Apel można o kant pewnej części ciała rozbić,pobudowali ci co chcieli i gdzie chcieli.Zostały zniszczone gospodarstwa rolne o małej i powierzchni gdzie produkowano najsmaczniejszą żywność bez wielkiej ilości antybiotyków,środków chwastobójczych owadobójczych i nawozów mineralnych.Apel ten Koźlakiewicz oleje wraz z Piterą(od gazu łupkowego).Pisałem o planach zagospodarowania,które powinny wszystko normować.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (15)