Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Jak zdać?! Tragiczne wyniki egzaminów

2013-03-08 08:26:36 (ost. akt: 2013-03-08 20:25:16)
Ośrodki Szkolenia Kierowców organizują dodatkowe zajęcia z teorii, ponieważ egzamin często przerasta zdających

Ośrodki Szkolenia Kierowców organizują dodatkowe zajęcia z teorii, ponieważ egzamin często przerasta zdających

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Od 19 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące uzyskania prawa jazdy. Zmieniło się właściwie wszystko. Sposób składania dokumentów, formalności, ceny no i co najważniejsze zasady egzaminu teoretycznego. Po wprowadzeniu nowych zasad zdawalność części teoretycznej wynosi 19%!

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Najpierw do Starostwa

Po wejściu w życie z dniem 19 stycznia 2013 r. ustawy o kierujących pojazdami kandydat na kierowcę rozpoczyna swoją drogę do uzyskania prawa jazdy od wizyty w Starostwie Powiatowym właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Następnie składa tam, po okazaniu dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego lub paszportu), stosowny wniosek, aktualną kolorową fotografię o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm (z lewym półprofilem), orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i jeżeli jest niepełnoletni – w przypadku ubiegania się o prawo jazdy kategorii AM (nowa kategoria: motorowery i czterokołowce lekkie), A1, B1 i T – także pisemną zgodę rodzica lub opiekuna na wydanie tego dokumentu. Wówczas w urzędzie zostanie takiej osobie wygenerowany, najpóźniej w terminie 2 dni roboczych, elektroniczny profil kandydata na kierowcę (PKK) wraz z jego unikalnym numerem identyfikującym, który jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia w wybranym Ośrodku Szkolenia Kierowców i podejścia do egzaminy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dopiero po uzyskaniu numeru może rozpocząć szkolenie. Na terenie powiatu żuromińskiego funkcjonuje 11 takich ośrodków i wszystkie mają oprogramowanie teleinformatyczne kompatybilne z tutejszym Starostwem i ciechanowskim WORD-em. Po zakończeniu szkolenia kursant może udać się do wybranego przez siebie WORD-u. Po podaniu swojego numeru PKK zostanie zapisany na egzamin.

Zdawalność 19%


Statystyki dotyczące zdawalności egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w ciechanowskim WORD spadły na łeb na szyję. Do tej pory egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B zdawało 74, 4%. Od momentu, gdy obowiązują nowe zasady egzaminów, zdawalność, biorąc pod uwagę pierwszy miesiąc po wejściu w życie nowych zasad, wyniosła 19%. Od 19 stycznia do 18 lutego na kategorię B odbyło się 87 egzaminów. Tylko 15 egzaminów zakończyło się wynikiem pozytywnym. Co jest trudnego w nowym egzaminie?
- Kursanci zdający nowy egzamin teoretyczny najbardziej narzekają na zbyt krótki czas, który mają na odpowiedzi i na brak logiki w niektórych pytaniach – mówi Adam Czarnomski, właściciel jednego z Ośrodków Szkolenia Kierowców.
Nie ma bazy pytań, z których do tej pory można było się uczyć na egzamin teoretyczny. Sposób szkolenia przyszłych kierowców musiał się więc zmienić.
- Organizujemy dodatkowe spotkania dla kursantów – mówi Czarnomski – Teraz trzeba kłaść większy nacisk na przekazanie kursantowi praktycznych informacji, bo o to będzie pytany na egzaminie teoretycznym.


Trzeba płacić więcej


Nie tylko zasady przeprowadzania egzaminu teoretycznego się zmieniły. Przyszli kierowcy za egzamin w WORD w Ciechanowie muszą zapłacić więcej. Do tej pory za egzamin na prawo jazdy kategorii B trzeba było zapłacić 134 złote. Od 18 stycznia opłata wynosi 170 złotych. Samo prawo jazdy też podrożało. W Starostwie Powiatowym w Żurominie za ten dokument trzeba zapłacić 100,50 zł (do tej pory koszt wynosił 84 złote). Jest on zupełnie inny niż te wydawane do tej pory.
- Nowe prawo jazdy jest zdecydowanie lepiej zabezpieczone przed sfałszowaniem – mówi dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Żurominie Tomasz Ptaszek – Jest też znacznie trwalsze, bo zrobione z wielowarstwowego poliwęglanu podobnie jak dowód osobisty.

Ważność prawa jazdy

Obecnie prawa jazdy nie są, jak to było do tej pory, poza tzw. kategoriami zawodowymi, wydawane bezterminowo. Prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T są ważne przez 15 lat lub krócej, jeżeli tak wynika z orzeczenia lekarskiego. Ustawodawca odłożył do 2016 r. wejście w życie przepisów dotyczących tzw. okresu próbnego dla prawa jazdy kat. B. Od dnia 4 stycznia 2016 r. prawo jazdy kat. B będzie wydawane na okres 2 lat dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała uprawnienia w tym zakresie. Okres ten będzie przedłużany o kolejne 2 lata, jeśli młody stażem kierowca popełni w tym czasie dwa wykroczenia drogowe Prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E wydawane są na 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego. Po upływie tego czasu należy wymienić dokument na nowy. Karty motorowerowe natomiast, zachowują ważność do czasu ukończenia przez ich posiadaczy 18 roku życia. Wydane dotychczas karty motorowerowe podlega wymianie na koszt ich posiadaczy na prawo jazdy kat. AM, o ile osoby te mają ukończone 14 lat. Ponadto osoby, które przed dniem 19 stycznia 2013 r. ukończyły 18 lat, uznaje się na mocy ustawy o kierujących pojazdami za uprawnione do kierowania motorowerem na terytorium Polski i nie wymaga się od nich dokumentu potwierdzającego to uprawnienie.
Stare prawa jazdy, czyli te wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. będą podlegały obowiązkowej wymianie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czesio #1148279 | 178.42.*.* 20 lip 2013 19:08

  elo a czym ptaszka straszysz? Ptasia grypą czy jastrzębiem ptasznikiem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. elo #1146966 | 89.74.*.* 19 lip 2013 06:38

  Ptaszek Ty k.... poczekaj!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dxdydz #1017131 | 77.255.*.* 10 mar 2013 07:25

  Jak się glaby nie uczą to tak maja

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. XYZ #1016568 | 95.49.*.* 9 mar 2013 14:33

  A może zapytasz się dlaczego Przemysław P. musiał opuścić nasz powiat i przenieść się z nauką jazdy do Mławy i tam płaci podatki. Może szanowna Redakcja dowie się ile szkół jazdy w Żurominie w ciągu ostatnich dwóch lat zostało zamkniętych i przenoszą się do innych powiatów i dlaczego? Czy włodarze naszego miasta którzy tak dokładnie przestrzegają litery prawa zdają sobie sprawę że podatki wpływają do innych miast. I kto jest przyczyną tak zaistniałej sytuacji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zły #1016164 | 89.122.*.* 9 mar 2013 02:03

   po pierwsze nie macie czego sie czepić czepiacie sie szczegółów wyszukanych w google czy jeszcze w innych forach moge sie założyć że większość z was by oblało egzamiiny jeżeli jesteście tacy mocni proponuje sparing w teoretycznym u tego gościa co jest rzekomo reklamowany za pośrednictwem kuriera czy będzie ktoś odważny próba sił oczywiście anonimowo co na to redakcja co nato ten niby nie prawny ośrodek udostepnicie mniejsca dla tych mądrali ???????? czekam na odpowiedź

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (29)