Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Bieżuń. Ludzie płakali

2013-03-25 08:18:56 (ost. akt: 2013-03-25 08:22:20)
Scena z Misterium Męki Pańskiej

Scena z Misterium Męki Pańskiej

Autor zdjęcia: fot. st

Podziel się:

Ksiądz Sebastian Krupniewski wraz z grupą uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu przygotowali i wystawili w bieżuńskim Ośrodku Kultury Misterium Męki Pańskiej. Na przedstawienie przybyły tłumy ludzi. Sztuka wzruszyła odbiorców. – Ludzie płakali – mówi nam jedna z uczestniczek Misterium.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Orkana w Bieżuniu wraz z księdzem wikariuszem Sebastianem Krupniewskim przedstawili program „Tylko w Nim twoje życie ma sens”. W czwartek 14 marca sala widowiskowa w bieżuński Ośrodku Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca.
W sztuce przedstawione zostały ostatnie dni życia Jezusa oraz Jego śmierć. Męka i śmierć Jezusa nie była jednak przedstawiona w tradycyjny sposób. Bohaterowie zmagali się ze współczesnymi problemami. Akcja przemykała się do współczesności, ukazując wiele uniwersalnych problemów człowieka.
Misterium Męki Pańskiej wzruszyło widzów. Nasi rozmówcy są zachwyceni programem. Chwalą grę aktorów – amatorów, scenografię, wreszcie zaangażowanie młodego księdza.
- To było ogromne przeżycie, gdy widzieliśmy wokół nas płaczących ludzi – mówi jedna z licealistek występujących w misterium.
- Byłam na przedstawieniu i widziałam, z jaką precyzją uczniowie i ksiądz je przygotowali – mówi dyrektor biblioteki w Bieżuniu Małgorzata Kraśniewska.
Uczestnicy spektaklu zwracają przede wszystkim uwagę na profesjonalne przygotowanie przedstawienia, na sięganie po środki przekazu, których jeszcze nie doświadczyli (choćby fakt, że widzowie są zaangażowani w przedstawienie, bo aktorzy momentami wchodzą między nich).
Najbardziej widzów wzruszyła realistyczna scena biczowania Chrystusa.
- To był taki punkt kulminacyjny tego misterium. Bardzo to widzowie przeżyli – mówi kolejna młoda aktorka.
Misterium Męki Pańskiej wzruszyło bieżunian do tego stopnia, że chcą oni, żeby spektakl był nadal wystawiany. Żeby mogli zobaczyć go wszyscy.
Najpierw jednak spektakl trafi na deski Żuromińskiego Centrum Kultury. 25 marca o godzinie 17:00 przedstawienie oglądać będą mogli żurominianie.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1036081 | 188.33.*.* 27 mar 2013 07:29

  Indoktrynacja Polaków zaczyna się w przedszkolu a według zamysłów państwa watykańskiego ma zaczynać sie od żłobka za pieniądze z budżetu państwa.To przejaw bezsilności rządzących i wielkiej władzy obcego państwa w Polsce.To oni mówia,co jest dobre a co złe,gdzie maja być lokowane pieniądze budżetowe.Takie przedstawienia o śmierci jednego człowieka mają służyc zastraszanie innych ludzi.Bóg jest straszakiem na wszystko,przedstawiony jest jako mściwy twór,który gnębią swoich umiłowanych ludzi. Jak najwięcej wpajać dzieciom,opłaci się z nawiązką,bo strach zaszczepiony za młodu pozostanie całe życie i będzie taki człowiek utrzymywał armię darmozjadów z poczuciem obowiązku. I będzie ślepo wykonywał wszystkie polecenia pracowników obcego państwa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. łał #1035664 | 37.30.*.* 26 mar 2013 19:50

  głos zabrała specjalista od sztuki teatralnej Pani Kraśniewska

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 111 #1034163 | 37.30.*.* 25 mar 2013 15:41

  Zadupie to, czy jeszcze średniowiecze, oto jest pytanie??????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz