Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Żuromin. Odwołanie nie dotarło do wojewody

2013-03-29 08:20:44 (ost. akt: 2013-03-29 08:27:31)
Sprawa działek przy ulicy Szpitalnej ponownie została poruszona na sesji

Sprawa działek przy ulicy Szpitalnej ponownie została poruszona na sesji

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Mieszkańcy ulicy Szpitalnej rok temu złożyli odwołanie od decyzji Starosty Żuromińskiego. Od tego czasu w tej sprawie nic się nie wyjaśniło, bo Starostwo dokumentów nie dostarczyło jeszcze do wojewody – organu, który ma rozpatrzeć odwołanie. – Starostwo z nas kpi – mówi jedna z zainteresowanych osób z ulicy Szpitalnej.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
O sprawie działek przy ulicy Szpitalnej w Żurominie pisaliśmy wiele razy w Kurierze. Przypominamy: sprawa dotyczy fragmentów działek przy ulicy Szpitalnej w Żurominie. Zdaniem Starostwa Powiatowego działki te są własnością powiatu, a mieszkańcy użytkują je bezprawnie. W 2011 roku Starostwo wystąpiło do 30 mieszkańców tej ulicy z wnioskiem o wykup lub dzierżawę bezprawnie użytkowanych gruntów. Większość mieszkańców nabyło grunty lub dzierżawi je od Powiatu. 7 rodzin złożyło wniosek do Starosty o zwrot fragmentów działek przylegających do ich posesji, z których w latach osiemdziesiątych zostali wywłaszczeni. We wniosku mieszkańcy powołali się na prawo, które mówi, że jeżeli działka nie została wykorzystana zgodnie z celem, na jaki została wywłaszczona, właściciele mogą żądać jej zwrotu. I zażądali. Starosta Żuromiński nie przyznał racji mieszkańcom i odmówił zwrotu działek. Jego zdaniem teren ten był wykorzystany na to, na co został wywłaszczony. Mieszkańcy nie zgodzili się z taką decyzją.
Minął rok
W marcu 2012 roku, 7 rodzin złożyło odwołanie od decyzji starosty. Takie odwołanie składa się do wojewody za pośrednictwem Starosty Żuromińskiego. Starostwo odwołanie i dokumenty mieszkańców powinno przekazać do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Do tej pory jednak tak się nie stało.

Poskarżyli się radnym

Dwóch mieszkańców ulicy Szpitalnej problem z odwołaniem przedstawiło radnym na ostatniej sesji.
- Według przepisów Starostwo powinno przekazać do wojewody odwołanie w ciągu 7 dni od jego otrzymania, a minął już rok – mówił na sesji Marek Markowski, jeden z mieszkańców ulicy Szpitalnej – Chciałbym tę sprawę już zakończyć.
Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego Jan Sitarski, przyznał, że dokumenty nie zostały dostarczone do wojewody. Wyjaśnił, że nie jest to możliwe, ponieważ nie ma kompletu dokumentów
- Wciąż poszukuję dokumentów w archiwum – wyjaśnił Sitarski - Dopóki nie będę przekonany, o tym że w sprawie ulicy Szpitalnej mam komplet dokumentów, nie wyśle ich do wojewody, nawet pod rygorem, że zostanę przez starostę odsunięty ze stanowiska dyrektora.
Starosta chce wyjaśnić
Starosta Janusz Welenc zaproponował spotkanie z zainteresowanymi sprawą mieszkańcami ulicy Szpitalnej. Na spotkaniu oprócz mieszkańców i Welenca ma być wicestarosta Mieczysław Olszlegier i Jan Sitarski.
- Będę chciał wyjaśnić, kto w tej sprawie popełnił błąd, czy starosta czy urząd wojewódzki? – mówił starosta Janusz Welenc.
O sprawie będziemy informować.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. XYZ #1210336 | 95.49.*.* 3 paź 2013 12:49

  Pan Starosta wykupił nie swoją działkę tak że nie mają mu co zwracać. Powinni pieniądze które wpłacił Pan Starosta zwrócić prawowitemu właścicielowi który był wywłaszczony jeżeli o to się upomni. W formie rekompensaty za wywłaszczony grunt a nie ma możliwości zwrotu tego gruntu gdyż działka została notarialnie zgodnie z prawem sprzedana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ??? #1209251 | 164.126.*.* 2 paź 2013 07:02

  To co.Welencowi zwróca działkę,a ją wykupił???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. XYZ #1209131 | 83.24.*.* 1 paź 2013 22:31

  Niebawem rozstrzygnięcie tej sprawy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. nowy #1057362 | 46.186.*.* 16 kwi 2013 20:20

  Sitarski olał sprawe a teraz choruje i chce uciec na emeryture

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec Szpitalnej #1043372 | 31.175.*.* 4 kwi 2013 12:35

  Kiedy spotkanie?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (16)