Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Żuromin. Z krótkofalówką w sejmowych salach

2013-04-02 13:47:21 (ost. akt: 2013-04-02 13:55:47)
Żuromińska młodzież w Senacie

Żuromińska młodzież w Senacie

Autor zdjęcia: fot. wip

Podziel się:

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Żurominie byli na wycieczce w Sejmie i Senacie. Nie była to zwykłą wycieczka. W Sali Kolumnowej Sejmu młodzież poznawała się tajniki krótkofalarstwa.

Wiesław Paszta
redakcja@kurierzurominski.pl

W dniu 12 marca br. w sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja pt. „ Amatorska Służba Radiokomunikacyjna to nie tylko hobby” . Organizowana przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Komisję Kultury i Środków Przekazu oraz organizacje reprezentujące służbę radioamatorską zgromadziła ponad trzystu uczestników z zagranicy i Polski w tym zaproszoną na tę konferencję trzydziestoosobowa grupę młodzieży z Gimnazjum nr 2 z Żuromina. Jednym z tematów konferencji brzmiał „Edukacji dzieci i młodzieży a krótkofalarstwo”. Prowadzący prezentacje na ten temat dr Armand Budzianowski zaprezentował między innymi krótki film z przeprowadzonego przez żuromińskich uczniów udanego bezpośredniego połączenia w styczniu 2012 roku z kosmonautami przebywającymi na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Przypominamy, że była to dziewiąta szkoła w Polsce i 199. na świecie, która taki eksperyment przeprowadziła. Młodzieży i jej edukacji w aspekcie krótkofalarstwa poruszyła także Lisa Leenders z Holandii koordynatorka 1. Regionu Międzynarodowego Związku Krótkofalowców. Była to też wielka okazja dla uczniów, aby zapoznać się z pomieszczeniami Sejmu i Senatu. Ponieważ nasi uczniowie byli gośćmi senackiej konferencji, mając specjalne identyfikatory, mogli swobodne poruszać się po prawie całym budynku Sejmu.
- Było to naprawdę fajne przeżycie – mówi Karolina Czaplińska z klasy IIIc - Mogliśmy zobaczyć salę, gdzie przeprowadzane są konferencje prasowe, salę sejmowych posiedzeń i widoczny na niej fotel Prezydenta RP - dodaje Karolina.
- Można było poćwiczyć język angielski – dodaje jeden z uczestników, bo konferencja ze względu na obecność gości z zagranicy była tłumaczona na angielski.
Młodzież uczestnicząca w konferencji jest w trakcie realizacji program unijnego pt. „Zagospodarowanie czasu wolnego uczniów ZS nr 2 w Żurominie”, w ramach którego prowadzone są zajęcia krótkofalarskie, fizyczno- techniczne, radiowe, dziennikarskie oraz z podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1041924 | 188.33.*.* 2 kwi 2013 21:08

    Być w Sali Kolumnowej i żadnego darmozjada nie wiedzieć to tak jakby być w Rzymie i Papieża nie zobaczyć.Cóż,posłowie się schowali przed młodzieżą z Żuromina,to tchórze.Bali się,a nóż któryś będzie chciał położyć na łopatki(jak to miało miejsce w ZOO) albo też poczęstuje czymś,czego nie wiadomo,czy się je,pije czy też pali.Ot,nasi posłowie,wszyscy marzą o Brukseli,tam po jednej kadencji jest emerytura w wysokości czterech tysięcy złotych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz