Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Żuromin. Twarze WZU

2013-04-05 07:58:25 (ost. akt: 2013-04-05 08:02:50)
Ludzie Stowarzyszenia. Na zdjęciu nie ma wszystkich członków. Obecnie jest ich 25

Ludzie Stowarzyszenia. Na zdjęciu nie ma wszystkich członków. Obecnie jest ich 25

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

Nina Sadowska – działaczka społeczna, nauczycielka z Bieżunia; Rafał Woźnowski –urzędnik, były przewodniczący Rady Gminy w Lubowidzu, były zastępca wójta; Hieronim Magdziński – przedsiębiorca, kandydat na wójta Siemiątkowa z 2010 roku; Aneta Goliat – twórczyni przedszkoli w powiecie żuromińskim, radna powiatowa, kandydatka na burmistrza Żuromina 2010. Radni, działacze, społecznicy. To twarze stowarzyszenia WZU. Stowarzyszenia? Być może zrodziła się nowa polityczna siła w powiecie.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

- Idzie polityczna wiosna – rozpoczął spotkanie Stowarzyszenia WZU z mediami Rafał Woźnowski. Było to 21 marca w restauracji Zacisze. W pierwszy dzień wiosny.
O WZU jest głośno! Ta niedawno powstała organizacja (grudzień 2012) wzbudza emocje. Choć w Kurierze temat tego stowarzyszenia był już wałkowany, to ludzie wciąż pytają, co to jest WZU?

WZU to stowarzyszenie
Organizacja WZU jest stowarzyszeniem zwykłym i ma swoją siedzibę w Żurominie. Powstało w grudniu 2012 roku, a do kiedy będzie działać, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że zrzesza ludzi z powiatu żuromińskiego i zapisać się może do niego każdy. Wystarczy opłacać comiesięczną składkę w wysokości 5 złotych.

Skład WZU

W składzie WZU znajdują się członkowie różnych partii PO, PSL, sympatycy SLD, wielu też jest bezpartyjnych. Większość z tych osób znana jest z lokalnych scen politycznych (choćby kandydat na wójta Siemiątkowa Hieronim Magdziński, czy kandydaci na burmistrza Żuromina Aneta Goliat i Michał Bodenszac). Część z członków WZU stanowi też opozycję w radach gminnych czy powiatowych.

Cel działania

Jak mówią członkowie stowarzyszenia, ich celem jest pomaganie mieszkańcom powiatu żuromińskiego. Temu celowi przyświeca jeszcze jeden cel – znaleźć się po 2014 roku w lokalnych władzach. Członkowie stowarzyszenia nie zaprzeczają.
- Wiadomo, że będąc u władzy, łatwiej pomagać ludziom – mówi Rafał Woźnowski przedstawiciel stowarzyszenia.
Czy stowarzyszenie będzie jeszcze istnieć po roku 2014 (rok wyborów samorządowych). Członkowie zapowiadają, że tak.
Czy WZU będzie wystawiać kandydatów do wyborów samorządowych? Na ten temat Rada Stowarzyszenia nie potrafiła jeszcze odpowiedzieć.

Nazwa stowarzyszenia
Wbrew różnym opiniom nazwa WZU nie ma żadnego rozszerzenia. Przynajmniej na razie. Jest ona kalką liter z tablic rejestracyjnych obowiązujących w powiecie żuromińskim. Nazwa przede wszystkim określa zasięg działania stowarzyszenia.

Co robią
Na razie trudno wymienić jakieś większe działania Stowarzyszenia. Jego członkowie zorganizowali internetową akcję: Zima odeszła, dziury zostały” (z tym odejściem zimy to średnio trafili). W tej akcji proszą mieszkańców powiatu, aby Ci zgłaszali stowarzyszeniu, gdzie w powiecie są miejsca, w których pojawiły się dziury w drogach. Stowarzyszenie zapowiada kolejne działania.

Tyle w dużym skrócie można powiedzieć o stowarzyszeniu WZU. W czwartek 21 marca członkowie stowarzyszenia spotkali się z mediami.
Rada WZU
Rafał Woźnowski przedstawił Radę WZU. Należą do niej 4 osoby: Hieronim Magdziński, Aneta Goliat, Nina Sadowska i Rafał Woźnowski.
Woźnowski podczas prezentacji podkreślał ponadpartyjność Stowarzyszenia. W Radzie zasiada człowiek z PO (Woźnowski), bezpartyjny (Nina Sadowska), PSL (Hieronim Magdziński) oraz związana podczas poprzednich wyborów z SLD Aneta Goliat.

Manifest Stowarzyszenia
Następnie Aneta Goliat przeczytała manifest Stowarzyszenia (przedstawiamy obok).
Kurier Żuromiński bacznie będzie się przyglądał działaniom nowej formacji.

MANIFEST
STOWARZYSZENIA WZU

Jesteśmy stąd: Chcesz decydować o sobie. Chcesz mieć wpływ na to, co Cię dotyczy. To takie naturalne. Oczywiste. Jednak potrzeba wolności rozciąga się również na sferę publiczną. Bo nie chcemy być jedynie adresatami decyzji władz samorządowych. Chcemy współdecydować. Dopiero wtedy samorząd nabiera prawdziwego znaczenia, gdy lokalne społeczności czują się jego współgospodarzami.

Dla szerzenia idei samorządowej i zasad demokracji lokalnej, powołaliśmy Stowarzyszenie WZU. Na jego bazie będziemy tworzyć samorządowe centrum o zasięgu powiatowym. Różnimy się. Jesteśmy w różnym wieku. Mamy różne poglądy polityczne, przekonania. Wykonujemy różne zawody. Mamy różny status majątkowy, wykształcenie. Połączyła nas potrzeba budowania lepszego samorządu. Nie interesuje nas model Biernych, Miernych ale Wiernych aparatczyków i towarzystw na rzecz kolejnego zawłaszczania samorządu. Stowarzyszenie WZU jest otwartą formą wyrazu dla każdego mieszkańca powiatu żuromińskiego, który uważa, że:

Władza samorządowa musi otworzyć się na mieszkańców – bo warunkiem dobrego rządzenia jest udział obywateli w procesie decyzyjnym;
Wśród mieszkańców należy rozbudzić sens i potrzebę odważnego wyrażania swoich potrzeb w sferze samorządu;
Fundamentem sprawowania władzy samorządowej musi być uczciwość - nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przejawów bezprawia;
Należy wzmacniać wzajemne zaufanie między mieszkańcami powiatu, bo tylko w zgodzie można budować przyjazny samorząd.

Dziś mieszkańcom powiatu żuromińskiego potrzeba „samorządowego przesilenia”, odnowy, obywatelskiej świeżości. W tym duchu rozwijać się będzie Stowarzyszenie WZU. Chcemy i musimy działać w poczuciu współodpowiedzialności za nasze sprawy. Bo jesteśmy stąd.

Komentarze (97) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Sara #1070372 | 46.186.*.* 29 kwi 2013 21:12

  A ty kim jesteś? że tak krytykujesz innych ? to ty jesteś najgorszą szują,nierobem i robisz z siebie błazna------zazdrośnik ;]

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. WZU - Wielki Zbiór Ujadaczy którzy chcą być p #1069595 | 87.205.*.* 29 kwi 2013 10:04

   Składający się z karierowiczów, pasożytów i nie robów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. król #1065141 | 87.116.*.* 24 kwi 2013 17:40

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Powodzenia WZU,jestescie dużą siłą to da się zauważyć;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;

  3. chudy #1060947 | 46.186.*.* 19 kwi 2013 23:56

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nic się nie kończy , nic nie zaczyna ;]

   1. WSZYSTKO SIĘ KIEDYŚ KOŃCZY #1055105 | 31.174.*.* 14 kwi 2013 18:31

    WYGRAŁ WYBORY TEN PAN TADEUSZ I TEGO SIĘ BOICIE? MILUSIŃSCY WAS SMUCĄ ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (97)