Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Żuromin. Śmieci tańsze w gminie Żuromin. Radni głosują uchwałę

2013-04-17 11:13:21 (ost. akt: 2013-04-17 11:27:03)
Podczas wspólnej komisji radni zajęli się problemem śmieci

Podczas wspólnej komisji radni zajęli się problemem śmieci

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Dziś zapadną decyzje, jakie ceny będziemy musieli płacić za śmieci. Burmistrz przygotował jednak nową uchwałę. Według niej mieszkańcy wsi będą mniej płacić za śmieci, za to mieszkańcom miasta śmieci będą wywożone częściej.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W gminie Żuromin, radni zasady naliczania opłat i ich wysokość ustalili w grudniu. Wtedy to podjęli decyzję, że opłata będzie naliczana od osoby w gospodarstwie domowym. Zdecydowali również, że będą obowiązywały dwie stawki podatku: 10 złotych za śmieci zmieszane i 7 złotych za posegregowane.

Wygląda jednak na to, że stawki ulegną zmianie

Na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej w Żurominie, 15 kwietnia burmistrz Zbigniew Nosek zaproponował radnym nowe rozwiązania w tej kwestii. Według nowych przepisów inne opłaty za odbiór śmieci ponosić będą mieszkańcy wsi, a inne mieszkańcy Żuromina, inaczej opłaty będą wyglądały w gospodarstwach domowych zamieszkałych przez wiele osób i nadal mniej będą płacić ci, którzy zdecydują się segregować śmieci. Według nowej propozycji Noska, mieszkańcy Żuromina za śmieci nieposegregowane zapłacą 10 złotych od osoby, natomiast za posegregowane 7 złotych. Jednak jeżeli w danym gospodarstwie domowym mieszka więcej niż 3 osoby, to i tak miesięczna opłata za posegregowane śmieci wyniesie 30 złotych, niezależnie ile tych osób jest (a za nieposegregowane 40 złotych). Na wsi od osoby za posegregowane śmieci opłata wynosi 5 złotych, za nieposegregowane 7 złotych miesięcznie od osoby. Natomiast, jeżeli w gospodarstwie domowym mieszka więcej niż 3 osoby, to za odbiór posegregowanych śmieci opłata wyniesie 20 złotych miesięcznie, a za nieposegregowane 28 złotych. Burmistrz taką decyzję tłumaczył tym, że na terenie gminy Żuromin ponad 60% stanowią rodziny wieloosobowe, dla których koszty związane z wywozem odpadów byłyby zbyt wysokie.
- Jeżeli zostalibyśmy przy opłatach od osoby w gospodarstwie domowym, to większość rodzin by tą opłatą została poważnie dotknięta – tłumaczył burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek.
Niższe opłaty za śmieci na terenie wsi Nosek tłumaczył tym, że od mieszkańców z terenu gminy , odpady będą odbierane raz w miesiącu. Mieszkańcy miasta będą mieli opróżniane pojemniki z odpadkami zmieszanymi 4 razy w miesiącu, ponadto posegregowane śmieci będą od nich odbierane 2 razy w miesiącu.

Jak segregować śmieci
Segregacja śmieci będzie polegała na tym, że każdy kto się na nią zdecyduje raz w miesiącu otrzyma nieodpłatnie 3rodzaje worków, na trzy rodzaje śmieci: papier, szkło i plastik. Oprócz tego otrzyma pojemnik na odpadki zmieszane i pojemnik do którego będzie mógł wrzucać (w zależności od pory roku) popiół lub trawę. Ponadto na terenie miasta i gminy zostaną wyznaczone punkty selektywnej zbiórki odpadów. Będą to miejsca w których zostaną ustawione pojemniki na tworzywa sztuczne i szkło. Z nich będzie mógł korzystać każdy.
Decyzję dotyczącą nowych zasad radni podejmą na sesji w środę 17 kwietnia. W tym tygodniu pracownicy urzędu zaczną do domów dostarczać deklaracje, w razie potrzeby pomogą również je wypełnić.

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szac #1061518 | 5.173.*.* 20 kwi 2013 17:46

  Gdzie ten wielki skandaL?????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec miasta #1059963 | 195.47.*.* 19 kwi 2013 09:49

  To Burmistrz krzywdzi swój elektorat? Nie kumam już tego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec wsi #1059858 | 195.47.*.* 19 kwi 2013 07:37

  Moja rodzina zapłaci 28 zł za wywóz śmieci raz w miesiącu bo mieszkamy na wsi. Gdybym mieszkała w mieście zapłaciła bym 40 zł i miała wywożone co tydzień. Nie trzeba wielkiej matematyki. Radni robią w balona mieszkańców wsi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ? #1059427 | 95.49.*.* 18 kwi 2013 18:03

   Radny Bodenszac mówi o wielkim skandalu "śmieciowym" w Żurominie. Gdzie on widzi ten skandal?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. xxx #1058970 | 46.112.*.* 18 kwi 2013 10:56

    To fakt. Raz w miesiącu to stanowczo za mało. Chyba najlepiej by było gdyby wszyscy płacili tyle samo a śmieci były odbierane raz w tygodniu. Co do segregacji - ciężko będzie w gospodarstwie domowym dokładnie je segregować. Poza tym uważam, że Ci którzy chcą to robić już robią to od dawna za pomocą pojemników stojących na ulicach. Sam wiem z własnego doświadczenia, że zwłaszcza latem pojemniki na plastik są niezbędne. Nie wiem co mógłbym robić z takimi ilościami butelek po napojach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (24)