Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Zima dała nam w kość

2013-04-22 08:15:47 (ost. akt: 2013-04-22 08:21:01)
Zima rozgościła się u nas do połowy kwietnia

Zima rozgościła się u nas do połowy kwietnia

Autor zdjęcia: fot. ał

Podziel się:

Jeszcze w kwietniu w naszych gminach panowała zima. Pożegnaliśmy ją i chyba żaden rolnik nie będzie za nią tęsknił.

Adrian Łubiński
redakcja@kurierzurominski.pl

Długa tegoroczna zima dała się we znaki rolnikom i przyrodzie.
- Pszczoły zwykle w marcu odbywały pierwszy oblot w poszukiwaniu pokarmu. Pamiętam przypadki, że działo się to nawet w lutym. Tymczasem mamy kwiecień, a w sąsiedztwie kilku moich uli cisza, jak makiem zasiał – przyznaje pan Andrzej Kopczyński, leśnik mieszkający w Cyndatach, małej miejscowości położonej w gminie Siemiątkowo.
Zima szkodzi również ssakom. - Zalegająca na polach pokrywa śnieżna jest zabójcza dla marcowych miotów zajęcy i dzików. Przypuszczam, że większość młodych zginęła z powodu niskich temperatur i niedostatku pożywienia – mówi leśnik.
Według Kopczyńskiego zając jest gatunkiem zagrożonym. - Stan dorosłych osobników jest zadowalający, a trudne tegoroczne warunki nazwać można swego rodzaju narzędziem selekcji naturalnej, eliminującej najsłabsze ogniwa.
Leśnik podsumowując naszą rozmowę, stwierdza, że w tym roku rzadziej niż zwykle będziemy mieć okazję podziwiać niektóre z dzikich zwierząt.
Pan Kopczyński skarży się także na niemożność przeprowadzania prac w lesie- głównie wysadzania znajdujących się przez długi czas pod pokrywą śnieżną sadzonek. Niebezpieczny w tych warunkach jest także wyrąb drzew.
Za zimą tęsknić również nie będą rolnicy.
- Jest ciężko, jak widać wszędzie woda i błoto – tak stan swoich upraw i określają Państwo Maliszewscy z Gołuszyna w gminie Bieżuń, właściciele nowoczesnego i reprezentatywnego gospodarstwa rolnego.
- Zwykle w połowie kwietnia zaczynaliśmy wysiew buraków, jednak w tym roku wszystko opóźni się o co najmniej dwa tygodnie, jeśli nie o miesiąc. Na razie zapomnieć musimy też o zastosowaniu jakichkolwiek nawozów – mówi rolnik.
- Łatwo przewidzieć jak zalegający śnieg i deszcze wpłyną na stan zbóż. Możemy spodziewać się chorób grzybowych w uprawach, a co za tym idzie znacznego zmniejszenia plonów i proporcjonalnie- wzrostu cen – prognozuje pan Maliszewski.
Wyjątkowa tegoroczna sytuacja wytrąca też z rytmu gospodynie domowe, przyzwyczajone do kwietniowej inicjacji prac w przydomowych ogródkach.
- Ziemia jest zmarznięta, a i nocne temperatury póki co nie sprzyjają zasiewowi nasion, które w tych warunkach skazane byłyby na śmierć – mówi Ala Szałkowska, żona sołtysa ze Zgliczyna Pobodzego.
Najgorsze z pewnością mamy już za sobą. Pewne jest natomiast, że skutki tegorocznej zimy odbiją się szerokim echem, głównie na rynkach towarów spożywczych. Zapytani, wszyscy zgodnie podkreślają, że pod względem uciążliwości minioną (na szczęście) zimę porównać można do tej legendarnej z przełomu lat 1978/79.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zysk #1068653 | 109.243.*.* 28 kwi 2013 06:07

  Węgiel jest zawsze pierwszej klasy i ma najwyższą kloryczność.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Czesio #1063380 | 178.42.*.* 22 kwi 2013 21:36

  Ale za to ci którzy handlują opałem ręce zacierali i kieszenie szmalem wypychali. Szło wszystko na pniu , dobre czy bubel , czy się koksowało czy spiekało ale według ich opinii każdy posiadał pierwszy sort. A jak było naprawdę? A było byle jak zwykle i cholernie drogo. Teraz niechętnie patrzą w niebo na nieśmiało świecące słonce bo świeci ono przeciwko ich dochodom a co bardziej pazerny twierdzi ,ze mogło by jeszcze poczekać. Panie Boże daj w końcu to ciepło i przestań ich wspierać bo i tak więcej już na tacę nie dadzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pokręt #1062929 | 46.113.*.* 22 kwi 2013 14:41

  Zima to zima,ale lato to nam da po tyłkach,tyle prądu na klimatyzację i wodę do kampieli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz