Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Żuromin. Targi pracy i edukacji

2013-04-25 09:19:00 (ost. akt: 2013-04-25 11:36:18)
Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Odwiedziło je 14 zorganizowanych grup z gimnazjów i szkół średnich powiatu

Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Odwiedziło je 14 zorganizowanych grup z gimnazjów i szkół średnich powiatu

Autor zdjęcia: fot. at

Podziel się:

I Targi Pracy i Edukacji w powiecie żuromińskim odbyły się w piątek dziewiętnastego kwietnia w hali przy Liceum Ogólnokształcącym im Marii Dąbrowskiej w Żurominie. Wzięło w nich udział ponad 70 podmiotów, które przygotowały ofertę kształcenia lub zatrudnienia.

Adam Toruński
torunski.adam@gmail.com

Starostwo Powiatowe w piątek 19 kwietnia zorganizowało I Targi Pracy i Edukacji. Targi rozpoczęły się od przemówień. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Liceum w Żurominie Wojciech Gralewski, nieco później wypowiadał się starosta żuromiński Janusz Welenc. -To wspaniałe wydarzenie, które mam nadzieję wpisze się w kalendarz imprez w naszym powiecie na stałe. Pozwala zainteresowanym osobom poszerzyć swoją wiedzę o ofercie kształcenia w powiecie i poza nim, a od tego roku także pomaga nawiązać kontakt z ewentualnymi pracodawcami. Praca i edukacja to rzeczy ściśle ze sobą związane, zachęcam wszystkim uczniów, by przy wyborze szkoły kierowali się także kryterium zapotrzebowania na rynku pracy, które jest bardzo ważne -mówił Janusz Welenc.
Odczytany został również przez panią Danutę Bednarczyk list marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, który został zaproszony, ale nie zjawił się w Żurominie osobiście. W swym liście również pochwalał ideę targów i podkreślał ich znaczącą rolę. Kolejnym punktem imprezy były występy artystyczne i prezentacje przygotowane przez Żuromińskie Centrum Kultury i szkoły średnie. Odbył się również pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprezentowany przez Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Płocku oraz "Prezentacja na temat bezpiecznych wyjazdów i powrotów z pracy za granicą" przygotowana przez Zespół ds. promocji zatrudnienia I EURES z CIiPKZ, przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie. Podczas kilkugodzinnych targów każda z placówek na własnym stanowisku prezentowała ofertę kształcenia lub zatrudnienia, promowała swą ofertę i prowadziła rozmowy z zainteresowanymi.

Szkoły średnie z powiatu
Każda z czterech szkół średnich w powiecie żuromińskim wzięła udział w targach. Liceum Ogólnokształcące w Żurominie tradycyjnie przygotowało pięć profili kształcenia: klasę matematyczno-informatyczną, biologiczno-chemiczną, turystyczną, humanistyczną i ekonomiczną. -Nasi uczniowie osiągają najlepsze wyniki egzaminu maturalnego w powiecie, nawet stuprocentowe. Mogą konkurować z absolwentami innych szkół w Polsce, uzyskując dobre rezultaty także na poziomie rozszerzonym. Wyszukujemy talenty i wspieramy indywidualny rozwój uczniów. Mamy wiele osiągnięć w dziedzinie matematyki. A znakomitym dowodem na funkcjonowanie szkoły bez zarzutu są dobre kontakty nauczycieli również z jej absolwentami- zachwala szkołę nauczycielka języka polskiego Joanna Królikowska.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie proponuje cztery kierunki kształcenia na poziomie technikum. Są to technik - informatyk, mechatronik, mechanik i handlowiec. A także trzy klasy w Zasadniczej Szkole Zawodowej - mechanika pojazdów samochodowych, wielozawodową i nową klasę, kształcącą elektryków. -Dysponujemy najlepszą bazą dydaktyczną, np. dużą ilością tablic interaktywnych. Prowadzimy zajęcia technikami aktywnymi. Nasi absolwenci są dobrze przygotowani, by podjąć pracę w wybranym zawodzie, w tym roku rozszerzamy ofertę o kierunek kształcenia elektryków. Dajemy uczniom swobodę działania i rozwoju, a także oferujemy darmowe kursy, np. ECDL. -mówi Anna Wronkowska, opiekunka przedstawicieli ZSP w Żurominie.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej proponuje w tym roku absolwentom gimnazjów pięć klas na poziomie technikum. Osoba decydująca się na naukę w tej placówce może uzyskać tytuł technika agrobiznesu, informatyka, ekonomisty lub rolnika, a także technika architektury krajobrazu, co jest nowością. -Potencjalnych uczniów chcemy zachęcić przede wszystkim nowym kierunkiem kształcenia. Posiadamy doskonałą kadrę pedagogiczną. Mamy osiągnięcia sportowe, głównie w piłce siatkowej. Prowadzimy wiele ciekawych, dodatkowych zajęć. - opisuje działalność szkoły Bożena Grzybicka.
Liceum Ogólnokształcące w Bieżuniu ma do zaoferowania dwie klasy - wojskową i straży granicznej oraz ogólnokształcącą. -Zapewniamy bardzo wysoki poziom kształcenia, zwłaszcza w zakresie przedmiotów humanistycznych, przede wszystkim języka angielskiego. Osiągamy dobre wyniki z egzaminu maturalnego, notując stały progres. Proponujemy ciekawy kierunek wojskowy i straży granicznej, współpracując z jednostkami patronackimi. Posiadamy zewnętrzny Certyfikat Szkoły Uczącej Się. -zachęca gimnazjalistów dyrektor Krzysztof Jabłoński.

Oferta pracy

W targach wzięło udział również 39 pracodawców oferujących zatrudnienie zarówno absolwentom gimnazjów na zasadzie praktyki lub stażu, jak i pracę stałą. -Szukamy młodych, kreatywnych osób, które ukończyły szkołę i mają choć odrobinę doświadczenia jak w praktyczny sposób można wykorzystać wiedzę teoretyczną, ci są najbardziej cenni na rynku- mówił przedstawiciel jednej z firm. Żuromin odwiedziło także 19 szkół wyższych i policealnych z poza terenu powiatu żuromińskiego. W hali przy LO pojawiły się też 4 instytucje pracy i 9 urzędów pracy.

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mk #1068701 | 164.126.*.* 28 kwi 2013 08:24

  Jakie targi pracy i edukacji? To były w zasadzie tylko targi edukacji, na które spędzono uczniów. Uczeń jak to uczeń pójdzie chętnie wszędzie zamiast na lekcje. Czy na targach był burmistrz? Pewno nie, bo to targi powiatowe. Ciekawe zatem czy pojawi się na przecięcie wstęgi przy otwarciu obwodnicy drogi wojewódzkiej? Założe się ze tak. Sukces zawsze ma wielu ojców.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. alek #1068533 | 83.6.*.* 27 kwi 2013 21:52

  Ile osób znalazło pracę? Mam nadzieję że wiele pora zacząć walkę z bezrobociem. Bo za pare lat zostaną sami urzędnicy. A oni nie są produkcyjni tylko są pożeraczami dochodów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. szakal #1066692 | 82.146.*.* 25 kwi 2013 23:52

  "w piątek dziewiętnastego kwietnia" od kiedy to obowiązuje taka technika w pisowni? pierwszy raz widzę taki zapis xD

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lo #1066657 | 83.9.*.* 25 kwi 2013 23:00

  po cichu? jakieś jaja? plakaty po całym mieście porozwieszane. ale no tak, wam trzeba przyjść do domu i oficjalne zaproszenie wręczyć. nic tylko narzekać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Witeka #1066356 | 93.186.*.* 25 kwi 2013 20:02

   A czy ten, który chce walczyć z bezrobociem był na tych targach?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (17)