Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Awantura w Kuczborku

2013-04-29 11:14:47 (ost. akt: 2013-04-29 11:18:11)

Podziel się:

Sołtys Kuczborka Adam Głuszek oraz gminne koło Platformy Obywatelskiej zorganizowało spotkanie władz gminy z mieszkańcami gminy Kuczbork. Społeczność gminy protestuje przeciw budowie kurzych ferm w miejscowości Kozielsk niedaleko Kuczborka. Ma tam powstać 20 nowych kurników obok dwunastu, które już stoją.

Spotkanie było niezwykle gorące. Tym bardziej, że tego dnia (13 kwietnia) w remizie kuczborskiej pojawiły się też osoby, które opowiadają się za powstaniem nowych ferm. Mieli ze sobą kartki z napisem „kurniki = praca”. Gościem specjalnym spotkania była posłanka Platformy Obywatelskiej Julia Pitera. Oprócz niej na spotkaniu stawili się niektórzy radni, Jerzy Rzymowski reprezentujący Urząd Gminy Kuczbork. Sala w Kuczborku była pełna. Rozmowa czasami przeradzała się w pyskówkę, jednak nie same argumenty podczas tego spotkania były najważniejsze. Istotne było, że do takiego spotkania doszło i że głos protestujących poszedł w świat. Poniżej przedstawiamy Państwu sedno wypowiedzi osób, które zabierały głos w kuczborskiej dyskusji.


Julia Pitera posłanka PO

Widzę transparenty kurniki równa się praca. Ale pamiętajcie, że ludzie mogą być zatrudnieni w każdym miejscu. Nie może być tak, żeby jakakolwiek działalność człowieka naruszała spokojne życie drugiego człowieka. Ludzie muszą dobrze funkcjonować w sąsiedztwie. To nie jest wybór: czy praca, czy spokojny dom. To jest wybór: jak organizować miejsca pracy, żeby ludzie mogli spokojnie żyć. I tak ma władza rozwiązywać problemy ludzi.

Młody mężczyzna opowiadający się za budową kurników

A skrzydełka pani lubi? Udka, kotlety lubi pani? W kurnikach i chlewniach właśnie to się produkuje. Po to są te inwestycje budiowane, żeby nasze społeczeństwo miało co do garnka włożyć

Julia Pitera
Nawet jeśli lubię, to nie znaczy, że pan u mnie w salonie może hodować świnie. Nikt nie mówi że pan i pana rodzina ma nie budować kurników i hodować kur czy świń. Mówimy tylko, że gminy powinny precyzyjnie wskazać miejsca, gdzie może być taka działalność prowadzona. I muszą to być miejsca tak wybrane, żeby pozostali mieszkańcy gminy mogli normalnie żyć.

Wojciech Jarzynka radny gminy Kuczbork jeden z protestujących
Kochani, mówicie, że chcecie pracy. My też chcemy, żeby pracy było jak najwięcej. Walczymy jednak o to, żeby kurniki powstawały w takich miejscach, żeby ludziom nie przeszkadzać.
Proszę społeczeństwo Kuczborka. Zjednoczmy się przeciwko tak licznym i śmierdzącym inwestycjom. One powodują zagrożenie zdrowia. Nie może być tak, że jedna osoba zatruje życie tysiącom mieszkańców, a sama będzie wąchała zapach luksusów, zapach pieniędzy, a innym zostanie zapach g…, wirusów i skażenia naszej ziemi. Grozi nam wyludnienie miejscowości Kozielsk oraz załamanie cen naszych produktów. Przejrzyjmy na oczy. Zabijamy siebie powolna śmiercią. Za parę lat nie będzie tu naszych rodzin.

Leszek Safuryn Stowarzyszenie Eko Zielona
My chcemy porozumienia, chcemy, żeby z nami rozmawiano. Wójt i rada mogą zablokować inwestycje szkodliwe dla środowiska. Jeśli z nami się nie będzie rozmawiało, to następnym krokiem będzie referendum o odwołanie rady i wójta. Muszą rozmawiać ze sobą ci, co pracują i ci, co mieszkają obok. Wójt się bał i nie przyszedł na to spotkanie, a przecież to jest sprawa ważna dla społeczeństwa i musimy dyskutować. Kto chce mieszkać w kurniku, to niech mieszka. Ja chcę po pracy rozpalić grilla i posiedzieć na świeżym powietrzu.
Po co włączacie wentylatory świnkom i kurkom. Po to, żeby miały czyste powietrze? Dobry to gospodarz, który dba o dobro swoich zwierząt, ale o dobro człowieka nikt nie dba

Mieszkaniec gminy
Panie radny, pan jest gospodarzem prawda? Wylewa pan gnojowicę i nie śmierdzi panu. A wie pan, dlaczego panu nie śmierdzi? Bo pieniądze nie śmierdzą. Jeżeli mamy nie budować kurników na wsi to gdzie? Może przy Pałacu Kultury?

Julia Pitera
Bardzo bym prosiła, żeby nie dzielić społeczeństwa na tych ze wsi i tych z miasta. Odbiera pan prawa do godnego życia mieszkańcom wsi. Dlaczego pan uważa, że mieszkańcom wsi można zrobić wszystko. Proszę pana mówi pan, że pieniądze nie śmierdzą. Nie zgadzam się. Brudne pieniądze śmierdzą. Może panu nie śmierdzą. Chciałby pan dyskotekę mieć za płotem? To ja panu zrobię dyskotekę. Będzie pan miał od 5 po południu do 4 nad ranem zamiast odpoczynku dyskotekę. Zobaczymy, co pan będzie mówił. Czy pan będzie mówił, że pieniądze nie śmierdzą?

Eugeniusz Majewski rada gminy Kuczbork
Gdyby ostatecznym decydentem w tego typu sprawach była rada gminy my byśmy tu dziś się nie spotkali. Jeżeli instytucje takie jak np. ochrona środowiska wydaje na temat tych inwestycji elegancką dobrą opinię, to co wójt ma zrobić, czy wójt jest alfą i omegą, czy rada jest alfa i omegą.

Julia Pitera
Ja mam wrażenie, jakby radni mówili o rzeczach, na które kompletnie nie mają wpływu. Biedna bezradna rada pisze do posła, że nie daje sobie rady. O tym, gdzie i jaki postawić budynek decydują radni.
Przysłaliście do mnie pismo, że jest sytuacja zła i że w gminie Kuczbork jest zbyt duże zgromadzenie ferm kurzych. Czego oczekują samorządy od posłów. Uważacie, że jest źle, a jedocześnie mówicie, że nie ma problemu. O co chodzi? Dla mnie to jest schizofrenia.

Jerzy Rzymowski Urząd Gminy Kuczbork
Nie chcę zabierać głosu ani po jednej ani po drugiej stronie. Grunty na których mają powstać czy powstały kurniki są to grunty pod działalność rolniczą, więc nic nie możemy zrobić.
W sprawach prywatnych inwestorów jak budowa kurników rada gminy nie ogłasza konsultacji. Nie ma prawnego instrumentu konsultacji społecznych w sprawie budowy kurników i proszę nie mówić ludziom że rada powinna ogłosić konsultacje społeczne.
Wójt ani rada gminy nie ma możliwości zablokować inwestycji. Inwestor przedkłada raport oddziaływania na środowisko. Ten raport jest przekazywany do sanepidu i do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. To są fachowe instytucje. Jeśli oni opiniują inwestycję pozytywnie, to co ma wójt zrobić. Musi wydać pozytywną opinię i koniec.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. IVO #1071320 | 83.24.*.* 30 kwi 2013 19:44

  Do EKO. Mam mieszane uczucia co do stowarzyszenia EKOZIELONA. Jeżeli w nim działa pan Leszek Safuryn, to wiadomo, że będzie jakaś awantura ! Pewnie o odwołanie rady i wójta pod byle jakim pretekstem. Jak pan Safuryn był radnym to nie przeszkadzało mu budowanie wiatraków, kurników. A jak sołtys zorganizował zebranie wiejskie i zaprosił pana Safuryna, żeby powiedział na co przeznaczy pieniądze za sprzedaną bazę SUR /dawnego Kółka Rolniczego/ to stchórzył ! NIE PRZYSZEDŁ ! A przecież Kółko Rolnicze przed laty organizowali mieszkańcy Zielonej za własne pieniądze. Może oni już nie żyją. Ale żyją ich spadkobiercy. A na ich wkładach pieniężnych uwłaszczył się pan Safuryn. Może nabywca bazy pan Lech na jakim zebraniu wiejskim przedstawił by ludziom ile zapłacił za bazę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #1070809 | 188.33.*.* 30 kwi 2013 11:57

  dobrze,że ktoś napisał, co mówił pan radny, bo na spotkaniu to nie szło w ogóle go zrozumieć:)))) może na kolejnym zebraniu zamiast pseudo czytania nauczy się Pan kilku zdań na pamięć?? nie przystoi radnemu czytać przesuwając palcem po literze:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PO #1070773 | 195.47.*.* 30 kwi 2013 11:24

  Ci wszyscy POpaprańcy z PO nic porządnego nie zrobili. Dziamią tylko gebami, np. taka Julka była ministrem i co? Jedyny poseł Koźlakiewicz wie jak robić interesy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pokręt #1070548 | 31.174.*.* 30 kwi 2013 04:14

  Ciekawe stwierdzenie człowieka,który wszystko moze,że ja panu zrobię dyskoteke do piątej rano.Ubawiło mnie też stwierdzenie o śmierdzących pieniądzach.Posłowie za oddanie głosów według schematu i zgody w komisjach dostają miesięcznie ciężkie pieniądze.Julia powinna żyć na zasiłku a później bez niego.Może by zrozumiała,że Polska jest w ogonie Europy jako producenci a jesteśmy siłą roboczą dla innych krajów.W samym Żurominie mamy kilka banków,czy to jest znak postępu?Panowie z pejsami zdzierają z narodu kasę i wywożą do "swojego" kraju.Na temat położenia inwestycji pisałem wielokrotnie,to rządy doprowadziły do takiej sytuacji,nie wskazano na wsi obszarów do zabudowy intensywnej produkcji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Eko #1069872 | 79.163.*.* 29 kwi 2013 14:43

  Zwracam się do mieszkańców Zielonej i okolic-przedstawione przez was problemy zgłaszajcie do stowarzyszenia ekologicznego EKOZIELONA z siedzibą w Zielonej ul. 1 Maja 134A do pana Krzysztofa Bruzdy.W końcu to stowarzyszenie (po to powstało) zobowiązane będzie wam pomóc.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)