Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Na krawędzi zdrowia - ANIOŁY SRTRÓŻE CZY BIESY Cz. 3

2013-04-30 08:28:08 (ost. akt: 2013-04-30 08:30:22)

Podziel się:

Nie spodziewałem się, że poprzedni, ten „nudny” odcinek przyniesie taki odzew rodziców. Wiele pytań o ewentualne powikłania szczepionek odzjadliwionych. Konkretnie o ich bezpieczeństwo dla dziecka. Wrócę do tego wątku w przyszłych publikacjach. Dzisiaj o poszczególnych szczepionkach uwzględnionych w kalendarzu szczepień.

Tak się składa, że w ostatni poniedziałek (22 kwietnia) zaczął się VII Europejski Tydzień Szczepień. Musimy wiedzieć, że co piąte dziecko na świecie nie otrzymuje z przyczyn ekonomicznych ważnych szczepionek, co ogranicza ich zdrowie i życie. Konsekwencją jest nawet śmierć. Ich rodzice przyjmują każdą pomoc, prowadzącą do umożliwienia podania szczepionki. Natomiast u nas niektórzy rodzice odmawiają szczepienia, proponowanego ich potomkom za darmo w postaci standardowych procedur. Kupować trzeba alternatywnie tylko preparaty z wyższej półki technologicznej, ograniczające ilość wkłuć. To jedynie różnica techniczna, a nie jakościowa. Odpłatne są także szczepionki poza kalendarzem szczepień. Mam nadzieję, że zostanie on zmodyfikowany i szczepienie przeciwko pneumokokom będzie nieodpłatne. W Europie tylko nasz kraj i Rumunia nie mają go w zestawie obowiązkowych procedur uodparniających.
Przejdźmy więc do poszczególnych szczepień. Poród. Pierwsze 24 godziny życia dziecka. Szczepimy przeciwko WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY typu B (domięśniowo pierwsza dawka) oraz przeciw GRUŹLICY (śródskórnie szczepionką BCG). Te dwa szczepienia powinny być wykonane jednocześnie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.
6 – 8 tydzień życia to szczepienie przeciwko WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY domięśniowo (druga dawka). Podajemy także szczepionkę przeciw BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI (pierwsza dawka) oraz przeciwko zakażeniom HAEMOPHILUS influenzae typu B domięśniowo lub podskórnie (pierwsza dawka).Tu jest sytuacja, w której rodzice mogą zakupić preparaty skojarzone nie finansowane z Ministerstwa Zdrowia. Ograniczy to ilość wkłuć.
3 – 4 miesiąc życia (po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) Ponownie podajemy szczepionkę przeciwko BŁONICY, TĘŻCOWI i KRZTUŚCOWI (druga dawka). Jednocześnie szczepimy przeciw POLIOMYELITIS (Ch.Heynego-Mediny) i zakażeniom HAEMOPHILUS influenzę typu B (druga dawka). Taki sam zestaw szczepionek podajemy ponownie po następnych 6 – 8 tygodniach (5-6 miesiąc życia) oraz w 16-18 miesiącu.
7 miesiąc życia to podanie trzeciej dawki preparatu przeciw WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY typu B.
13-14 miesiąc życia to czas podania szczepionki chroniącej dziecko przed ODRĄ, ŚWINKĄ ORAZ RÓZYCZKĄ.
Od tego momentu mamy dość długi okres przerwy w kalendarzu szczepień bo aż do 6 roku życia, kiedy to „przypominamy” układowi odpornościowemu (immunologicznemu) dziecka, aby „bronił” je przed BŁONICĄ, TĘŻCEM, KRZTUŚCEM ORAZ POLIOMYELITIS.
W szkole podstawowej i gimnazjum zajmujemy się głównie uodparnianiem przypominającym. 10 rok życia to szczepienie przypominające przeciwko ODRZE, ŚWINCE I RÓZYCZCE. Przebycie zachorowania na te choroby nie jest przeciwskazaniem do szczepienia i możemy je wykonać po upływie 2 miesięcy od wyzdrowienia. W 11 i 12 roku życia szczepimy wyłącznie dziewczynki, które były nieszczepione w 10 roku.
W gimnazjum szczepimy przeciw WZW typu B, ale tylko u osób uprzednio z jakiś powodów niezaszczepionych oraz podajemy dawkę przypominającą przeciw BŁONICY i TĘŻCOWI.
W ostatnim roku nauki w szkole ponadpodstawowej (19 lat) młodzież powinna być przypominająco zaszczepiona przeciwko BŁONICY i TĘŻCOWI lecz musi upłynąć ponad 5 lat od ostatniej dawki tej szczepionki.
Następne rozważania o szczepieniach to przybliżenie istoty chorób przeciwko którym uodparniamy dzieci oraz o szczepieniach dodatkowych.


Wiesław Ksyciński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB