Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Kuczborski protest. Minister radzi

2013-05-02 08:04:54 (ost. akt: 2013-05-02 08:10:17)
Julia Pitera w Kuczborku obiecała, że pomoże. Posłanka działa, czekamy na skutek

Julia Pitera w Kuczborku obiecała, że pomoże. Posłanka działa, czekamy na skutek

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

Posłanka Julia Pitera bez zwłoki zajęła się sprawą protestu w Kuczborku. Protest, przypomnijmy, dotyczył budowy ferm drobiowych na terenie gminy Kuczbork. Ta inwestycja wg mieszkańców znacznie obniżyłaby jakość życia w Kuczborku. Julia Pitera zwróciła się z zapytaniem do Ministra Środowiska. Z odpowiedzi ministra wynika, że radni mają możliwość ograniczenia budowy takich obiektów na terenie własnych gmin.

Maciej Zaremba
rdakcja@kurierzurominski.pl

Przypomnijmy: mieszkańcy protestują przeciw nadmiernej budowie ferm na ich terenie. 13 kwietnia odbyło się spotkanie mieszkańców i władz Kuczborka z posłanką Julią Piterą. Efektem spotkania jest interwencja posłanki Platformy Obywatelskiej u Ministra Środowiska.

Jak wynika z odpowiedzi Ministra ten dostrzega problem niekorzystnego oddziaływania ferm na środowisko.
Minister ponadto przypomina o trwających pracach nad „ustawą odorową” i o tym, że problem jest trudny do rozwiązania.
Czy trudności w rozwiązaniu problemów mieszkańców znajdują się w kuluarach Sejmu (podczas spotkania w Kuczborku posłanka Sejmu dobitnie podkreślała, że ustawa jest trudna do przeforsowania, gdyż istnieją silne naciski na posłów, aby tę ustawę wstrzymywać).

Pismo do lokalnych władz

Julia Pitera wysłała już pismo do samorządów naszego powiatu dotyczące omawianej sprawy.
Treść pisma przedstawiamy naszym Czytelnikom w całości.
„Przesyłam  do wiadomości kopię pisma Ministra Środowiska z dnia 17 kwietnia 2013 r. (BMzk-070-339/15128/13/MK) będącego odpowiedzią na moje zapytanie poselskie w sprawie nadmiernej koncentracji wielkofermowej hodowli na terenie gminy Kuczbork Osada oraz powiatu żuromińskiego.
Z wyjaśnień Ministerstwa Środowiska wynika, że w obecnym stanie prawnym najbardziej skutecznym działaniem ograniczającym lokalizowanie nowych ferm drobiu jest wprowadzenie przez rady gmin do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ograniczeń dla lokalizacji instalacji do chowu lub hodowli drobiu zaliczanych do przedsięwzięć mających znaczące oddziaływanie na środowisko, w sąsiedztwie terenów istniejącej lub planowanej zabudowy mieszkaniowej.
Ponadto Ministerstwo Środowiska zwraca uwagę, że nieuzasadnione jest wprowadzanie przez niektóre samorządy do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zmian dotyczących funkcji terenów sąsiadujących z istniejącymi lub planowanymi obiektami do chowu lub hodowli drobiu, z rolniczo-hodowlanej na mieszkalną.”

Wynika z niego, ze władze lokalne mogą mieć wpływ na budowę kurników na naszym terenie. Wystarczy przygotować odpowiedni plan zagospodarowania przestrzennego.

Kolejne drzwi: Minister Zdrowia

Na kuczborskim zebraniu z 13 czerwca poruszany był problem wpływu kurników na zdrowie mieszkańców. Również ten problem poruszyła w swym zapytaniu Pitera. Minister Środowiska . w odpowiedzi Ministra czytamy: „zagadnienie dotyczące wpływu na zdrowie mieszkańców oraz ocena ewentualnych zagrożeń epidemiologicznych pozostają w zakresie kompetencji Ministra Zdrowia.
Zatem mieszkańcy Kuczborka mają kolejne drzwi do wyważania. Drzwi Ministra Zdrowia.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szreńszczak #1073466 | 83.31.*.* 3 maj 2013 12:20

  zapytajcie poprzedniego wójta ze Szreńska co jej dało walczyć z ks. Mirkiem Koźlakiewiczem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Like #1073140 | 87.205.*.* 2 maj 2013 23:16

  Z poslem Kozlakiewiczem nie wygracie...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pokręt #1072948 | 5.173.*.* 2 maj 2013 20:49

  Czy wy nie widzicie dla kogo pracują posłowie i rząd,dla kogo pracuje Aleksander K. Józef O. i inni.Uchwalali ustawy dla biznesu i są na usługach biznesu,Za dobre posunięcia dla UE kilku ma dozywotnie funkcje.O planach zagospodarowania pisałem,to powinien zrobić rząd zaraz po 89 roku.Ale lepiej jest skłócić ludzi i dać im wódki,łatwiej takimi rządzić.I za mordę,służby,policja ,prokuratura,sędziowie i niszczyć społeczeństwo przez swoich za pieniądzę.Sporo jest niewolników w Polsce,sporo.A Julia to caryca,kasę bierze i ma w nosie kozielsk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kura #1072855 | 188.33.*.* 2 maj 2013 19:38

   Dlaczego wójt nic nie robi ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. solidarna #1072837 | 46.112.*.* 2 maj 2013 19:26

   pani minister pomoże ? a w czym przecież to jej partyjny kolega stawia najwięcej kurników !wszystko to pic na wodę! a tak swoją drogą to przed takim spotkaniem to protestujący mogli się lepiej przygotować!jakieś opinie argumenty nie do podważenia a nie czytając list czy petycję!na jakim poziomie prowadzona była rozmowa? - taki sam będzie efekt tej dyskusji!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)