Niedziela, 18 marca 2018. Imieniny Edwarda, Narcyza, Zbysława

Na krawędzi zdrowia. ANIOŁY STRÓŻE CZY BIESY Cz. 4

2013-05-08 08:15:06 (ost. akt: 2013-05-08 08:17:44)

Podziel się:

Poznaliśmy już ogólne zasady szczepień, rodzaje preparatów oraz orientacyjny kalendarz wykonywania zabiegów. Dzisiaj krótko o chorobach, przeciwko którym uodparniamy dziec,i czyli o tych groźnych schorzeniach zakaźnych, przed którymi chronią szczepionki („ANIOŁY STRÓŻE”). Więc nie dajmy się zwieść złowrogim „podpowiedziom” („BIESOM”). Przecież to one bezpodstawnie straszą nas pogorszeniem stanu zdrowia dzieci po szczepieniach.

Wiesław Ksyciński
ksycinski@gmail.com
WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY typu B. Choroba ta jest wywołana przez odrębny wirus (HBV). Źródłem zakażenia są ludzie chorzy lub nosiciele wirusa. W przypadku dzieci dużą rolę odgrywają kontakty domowe, powodujące obecność drobnoustroju na wspólnie używanych przedmiotach, pochodzącego z krwi lub śliny (sprzęt domowy, nożyczki, kolczyki). WZW typu B można się także zarazić poprzez zainfekowaną strzykawkę w trakcie zabiegów chirurgicznych. Widzimy więc jak łatwo może dojść do zachorowania. Jest to choroba ostro lub powolnie nieodwracalnie niszcząca wątrobę, prowadząca do śpiączki lub uszkodzenia mózgu. Dziecko może uratować wówczas tylko przeszczep wątroby, który nie zawsze jest skuteczny.
GRUŹLICA. Ogólnie znana choroba wieloukładowa, dotycząca nie tylko płuc, ale także kości, przewodu pokarmowego, układu moczowego, układu nerwowego, węzłów chłonnych. Wywołuje ją prątek gruźlicy. Po okresie spadku zachorowań obecnie mamy ich znaczny wzrost. Pomimo dość skutecznego leczenia zdarzające się powikłania gruźlicy mogą doprowadzić w rezultacie do znacznego inwalidztwa.
BŁONICA. Wywołuje ją bakteria maczugowiec błonicy. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową (kaszel, katar) lub kontakt bezpośredni. Atakuje gardło, krtań, nos, spojówki, skórę, pochwę, pępek noworodka. Może dojść, głównie w błonicy gardła, do ogólnego zatrucia. Powikłania są ciężkie: po 2-3 tygodniach choroby występują porażenia nerwów ruchowych tj. pojawiają się zaburzenia połykania, porażenia mięśni tułowia, przepony, rąk, nóg. Przyczyną zgonu jest niewydolność oddechowo – krążeniowa.
TĘŻEC. Za tę chorobę odpowiada beztlenowa pałeczka obecna w jelitach i odchodach zwierząt i ludzi, której zarodniki latami przebywają w glebie. Zarażenie nimi przez zranienie powoduje rozwój bakterii z wydzielaniem silnej trucizny powodującej zmiany w układzie nerwowo – mięśniowym. Są to bolesne napady skurczów poszczególnych grup mięśni (sztywność karku, ścisk szczęki) lub skurcze całego ciała. W konsekwencji może nastąpić zgon, szczególnie jeżeli dotyczy małych dzieci.
KRZTUSIEC. Czynnikiem wywołującym jest bakteria Bordatella, wytwarzająca trującą substancję, działająca na drogi oddechowe. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową (kaszel). Głównym objawem są zmasowane napady duszącego kaszlu prowadzące do bezdechów, niedotlenienia, sinicy. Może nastąpić zgon z powodu uduszenia.
ZAKAŻENIE HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu B. Bakterie tego rodzaju bytują w górnych drogach oddechowych wyłącznie u ludzi. Przenoszą się droga kropelkową. Chorują dzieci głównie w wieku od 3 miesięcy do 3 lat z kontaktu z chorym (żłobek, przedszkole, rodzina). Zaatakowane są uszy, krtań z nagłośnią oraz opony mózgowo – rdzeniowe. Szczególne ciężkie są postaci oponowe. Powikłaniem może być uszkodzenie układu nerwowego, głuchota, a nawet sepsa. Niestety ostatnio obserwuje wzrost oporności tej bakterii na antybiotyki.
POLIOMYELITIS (Choroba Heynego-Medina). Przyczyną jest wirus bytujący wyłącznie u ludzi w przewodzie pokarmowym. Zakażenie następuje przy braku higieny przy czynnościach fizjologicznych. Jest to ciężka choroba powodująca porażenie dziecięce, mająca wiele postaci. Doprowadza ona dziecko do trwałego kalectwa. Dzięki szczepieniom została prawie zupełnie opanowana.
Pozostawiam ocenę zagrożenia dzieci przez wyżej wspomniane choroby rodzicom. Połóżcie Państwo na szalę zagrożenia szczepieniami i ewentualne powikłania w przypadku zachorowania.
W ostatniej części publikacji o szczepieniach zapoznam Czytelników z pozostałymi chorobami oraz z tymi, przeciw którym szczepienia są nieobowiązkowe. Omówię przeciwskazana i ewentualne powikłania.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1077912 | 31.175.*.* 8 maj 2013 11:14

    Mam szacunek dla Pana wiedzy i checi przełożenia jej na dostępny język dla rodziców,mnie interesują również cudowne ozdrowienia.Co Pan sądzi o przykładaniu obrazka JPII do brzuszka kobiet będących w ciąży,czy pomaga to w zdrowiu płodu i porodowi bez powikłań?Czy inne cudowne ozdrowienia zna Pan i jaki jest Pański stosunek do takowych wydarzeń.Z tego co wiem Glemp miast modlić się w Watykanie operował sie w polskim szpitalu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz