Wtorek, 23 kwietnia 2019. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Powiat. 404 uczniów przystąpiło do matury

2013-05-15 08:52:25 (ost. akt: 2013-05-15 08:55:33)
Maturzyści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie chwilę przez rozpoczęciem egzaminu pisemnego z języka angielskiego

Maturzyści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie chwilę przez rozpoczęciem egzaminu pisemnego z języka angielskiego

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

W ubiegłym tygodniu absolwenci szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęli egzaminy maturalne. We wtorek pisali maturę z języka polskiego, w środę z matematyki a w czwartek z języka angielskiego. W powiecie żuromińskim do matury przystąpiło 404 uczniów.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych z powiatu żuromińskiego podobnie jak w całej Polsce we wtorek 7 maja rozpoczęli egzaminy maturalne. W tym roku przystąpienie do jednego z ważniejszych egzaminów w życiu w powiecie żuromińskim zadeklarowało 404 uczniów. 166 z Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie, 47 uczniów z Liceum ogólnokształcącego w Bieżuniu, 82 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie, 105 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej (w tym z LO 30 uczniów i 75 z Technikum). W tym roku na podejście do egzaminu maturalnego zdecydowały się 4 osoby dorosłe, które swoją wiedzę zdobywały w żuromińskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Chętni mogą zdawać te przedmioty również na poziomie rozszerzonym. Można też przystąpić do matury z przedmiotów dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Na początek język polski

Tegoroczne zmagania z egzaminami maturalnymi, abiturienci rozpoczęli 7 maja od pisemnej matury na poziomie podstawowym z języka polskiego. W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa tematy: Co o autorytecie pisał w „Przedwiośniu” Stefana Żeromski i jaką mu wyznaczył rolę w żuciu społeczeństwa lub porównać obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci ukazane we fragmentach noweli Elizy Orzeszkowej „Gloria victis” i w wierszu „Mazowszu” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Oprócz tego trzeba było rozwiązać zadania na podstawie tekstu dotyczącego kosmosu i nauki „Świat w 44 zerach”. Maturzyści musieli zastanowić się, jakie zagrożenia i szanse niesie za sobą rozwój nowych technologii. Poziom rozszerzony rozpoczął się 10 maja. Na napisanie wypracowania maturzyści mieli 180 minut.


Matematyka była łatwa

Egzamin z matematyki maturzyści pisali w środę 8 maja. Arkusz egzaminacyjny zawierał 25 zadań zamkniętych oraz 9 zadań otwartych.
- Matematyka była łatwa nawet dla tych, którzy uczyli się w klasie o profilu humanistycznym – mówili uczniowie po egzaminie z matematyki.
Zdaniem wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie Danuty Ryszewskiej matura nie była bardzo trudna
- Poziom tegorocznej matury pisemnej z matematyki był podobny do tego z ubiegłego roku – mówi Danuta Ryszewska – można powiedzieć, że była przystępna, na poziomie rozszerzonym było kilka prostych zadań, takich dla każdego do rozwiązania, ale było też kilka trudniejszych – mówi wicedyrektor.

Egzaminy zakończą się 28 maja

Egzaminy maturalne będą trwać przez trzy tygodnie – od 7 maja do 28 maja. Terminy egzaminów pisemnych wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Terminy egzaminów ustnych ustala każda szkoła indywidualnie. Maturzyści muszą przystąpić jeszcze do dwóch egzaminów ustnych; z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gosia #1087437 | 164.127.*.* 17 maj 2013 08:45

  Dziś matura to nic, te prezentacje pisane w domu i wygłaszane z pamięci to jakiś śmiech na sali.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ELA #1087232 | 78.88.*.* 16 maj 2013 21:40

  W LO można było ściągać do woli nauczyciele udawali ze nie widza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. abiturient #1085978 | 83.31.*.* 15 maj 2013 19:14

   no i zaczęło się wielkie ściąganie

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz