Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Lubowidz. Wójt myśli o herbie

2013-05-27 11:20:34 (ost. akt: 2013-05-27 11:22:04)
Herb dla Lubowidza proponowany przez wójta Ziółkowskiego

Herb dla Lubowidza proponowany przez wójta Ziółkowskiego

Podziel się:

Z ciekawą inicjatywą zetknęliśmy się na portalu społecznościowym w Internecie. Wójt Lubowidza Krzysztof Ziółkowski zwraca się do internautów z pytaniem: czy gmina powinna mieć swój herb? Mało tego przedstawia swoją koncepcję herbu z jej obszernym uzasadnieniem.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

Złota podkowa na niebieskim tle oraz zielony pagórek z wijąca się wstęgą rzeki – taką propozycję herbu przedstawił mieszkańcom gminy Lubowidz wójt Krzysztof Ziółkowski. Wójt jednocześnie czeka na propozycje i uwagi mieszkańców. Jak na razie są one bardzo pochlebne, choć trzeba przyznać, że na facebooku jeszcze niewiele osób zainteresowanych jest inicjatywą. Być może ta publikacja w Kurierze uaktywni społeczność gminy.
Kurier przyłącza się do inicjatywy lubowidzkiego urzędu, prosząc o wyrażenie swojej opinii na temat herbu dla Lubowidza.
Obok prezentujemy herb zaproponowany przez wójta Ziółkowskiego. „Herb gminy powinien być charakterystycznym symbolem wspólnoty samorządowej, musi otaczać go dostojeństwo i honor należny imponderabiliom – pisze wójt Ziółkowski - Ma on wyrażać wspólne dla mieszkańców gminy ideały, wartości i tradycję lokalną. Aby herb mógł zostać przez Radę Gminy przyjęty, jego projekt musi uzyskać pozytywną opinię Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Prawo wymaga, aby herb zachował zgodność z zasadami sztuki heraldycznej oraz uwzględniał historyczną przeszłości terytorium gminy, czyli żeby był historycznie i heraldycznie uzasadniony. W proponowanym projekcie staropolski herb rodowy Jastrzębiec, przedstawiający umieszczoną na tarczy błękitnej złotą podkowę ze złotym krzyżem kawalerskim, wzbogacony został elementem zielonego pagórka przeciętego poziomo wijącą się wstęgą rzeki. Odwołanie się do Jastrzębca, herbu rodziny Lubowidzkich, nawiązuje do nadania w 1531 r. Lubowidzowi praw miejskich. Zielony pagórek to symbol rolniczo-leśnego charakteru gminy, odwiecznych borów wspominanych w źródłach historycznych, od których swoją nazwę zapewne wywodzi Zieluń. Błękitna wstęga rzeki to podkreślenie znaczenia Wkry malowniczo przepływającej przez gminę, łączącej leżące nad nią miejscowości. To także symbol odwiecznej pograniczności tych terenów. Opis proponowanego herbu, w heraldyce nazywany blazonowaniem brzmiałby tak: Na tarczy hiszpańskiej, w polu błękitnym podkowa złota na opak, ze złotym krzyżem kawalerskim po środku umieszczonym, pod nią w podstawie pagórek zielony przecięty w pas wijącą się, błękitną wstęgą rzeki.”

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lubowidzak #1105552 | 77.112.*.* 6 cze 2013 13:57

  A czemu nasza gmina ma być gorsza od innych ja uważam że to dobry pomysł. Co innego jeśli chodzi o grafikę tego herbu - niestety ta zaproponowana przez Wójta do mnie nie przemawia

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aaaa #1104883 | 46.77.*.* 5 cze 2013 19:39

  wójt to super gość.. jak do tych czasów to najlepszy wójt jaki tu był w końcu w tym Lubowidzu coś się dzieje a to bulą wiocha gdzie wrony zawracały a tej raz coś tu dzieje.tak czymać panie wójcie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. psotnik #1102474 | 46.170.*.* 3 cze 2013 11:08

   Wójt jako GOSPODARZ ( do z takim hasłem szedł do wyborów ) zamiast zajmować się herbem zabrał by się za konkretną robotę , bo ostatnio sie nie popisał. Czwartek - Boże Ciało , w niedzielę - impreza - Dzień Dziecka ( oczywiście z alkoholem ) a chluba Lubowidza czyli park zarośnięty po kolana. Co robi Zakład Gospodarczy no i Panisko ( Stankiewicz ) . Chyba mają za mało ludzi do roboty. A może nie mają na paliwo bo na oświetleniu licznym to prawdopodobnie do połowy września będą oszczędzać . Wstyd GOSPODARZU - wstyd. ( ale gdzie ty go masz ? )

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 001 #1098111 | 46.205.*.* 29 maj 2013 08:00

   Trochę, historii mości panie wójcie, a gdzie w tym wszystkim herb W.P. hr.Sierakowskich herbu Ogończyk.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. mk #1097834 | 164.126.*.* 28 maj 2013 20:16

   Wójt myśli o herbie, bo ma pusto we łbie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (19)