Jak kupiłem tramal

2013-05-31 08:30:52 (ost. akt: 2013-05-31 08:45:17)

Czy trudno jest kupić legalnie tramal. Lek, który uzależnia i wielu osobom zastępuje narkotyk? Nie! Sprawdziliśmy. Legalne zdobycie tego specyfiku zajęło nam w Żurominie kilka godzin.

Lek wykupiliśmy w aptece przy ulicy Szpitalne

Lek wykupiliśmy w aptece przy ulicy Szpitalne

Autor: fot. mo

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

W jednym z ostatnich numerów Kuriera przedstawialiśmy jak groźnym lekarstwem może być tramal. Jest to lek należące do opioidowych środków przeciwbólowych. Działa również uspokajająco. Tramal uzależnia. Można go kupić na receptę. A bez recepty jedynie u dilera, których ponoć w Żurominie jest zatrzęsienie.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy dziś w Żurominie trudno kupić legalnie ten środek. Okazało się, że opakowanie tramalu zdobyliśmy w kilka godzin.

Jak stałem się posiadaczem opakowania tramalu

Z otrzymaniem recepty nie było żadnego problemu, do lekarza wysłałem znajomego, który kilka miesięcy temu miał zabieg chirurgiczny. – Panie doktorze boli! – okłamał pacjent. Lekarz nie pytał, jaki środek przeciwbólowy przepisać. Pacjent nie sugerował. Na recepcie pojawił się oczekiwany wpis „1 op. Tramal s 3x1”.
Receptę zrealizowaliśmy w aptece pana Andrzeja Cichonia przy ulicy Szpitalnej. Z farmaceutą ucięliśmy sobie krótka pogawędkę.
- Trudno jest kupić tramal w aptece – zapytaliśmy.
- Stosunkowo trudno. Przede wszystkim nie dostanie się go bez recepty – mówi farmaceuta – Znam działanie tego leku i uważam, że przepisywanie go powinno być ograniczone. Tramal można zastąpić innego rodzaju lekami przeciwbólowymi. Ale z drugiej strony, rozmawiając na ten temat z lekarzami, wiem, w jakiej sytuacji oni się znajdują, kiedy przychodzi do nich starsza kobieta i lamentuje, że tylko ten lek jej pomaga.
- Mógłby mi pan odmówić sprzedaży tego lekarstwa?
- Nie. Nawet w sytuacji, gdy miałem uzasadnione podejrzenia, że lekarstwo jest kupowane w celach niefarmaceutycznych, a takich przypadków jest sporo, nawet na co dzień mamy klienta, który leki kupuje, prawdopodobnie po to, żeby je sprzedawać (farmaceuta spojrzał na zegarek – Zaraz powinien być - wtrącił), to nie mam prawa tych leków nie sprzedać. Dzwoniłem nawet w tej sprawie do NFZ. Spytali tylko, czy recepta jest poprawnie wypisana. Jeżeli tak, odpowiedzieli, to lekarstwo należy wydać - tłumaczy nam Andrzej Cichoń.
- Nie tramal jednak na dziś jest największym zagrożeniem – mówi nam farmaceuta – Istnieje spora grupa leków dostępnych bez recepty, które mają podobne działanie do narkotyków. Zawierają między innymi pseudoefedrynę – mówi Cichoń.
Farmaceuta opowiada nam, że mnóstwo młodych ludzi przychodzi do apteki właśnie po te lekarstwa, nawet po kilka razy dziennie.
– To nie ode mnie zależy, że dany specyfik można kupić bez recepty. Leży to w gestii Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Rejestracji Leków, a wykup tych leków można by skutecznie ograniczyć poprzez sprzedawanie ich wyłącznie na receptę. Jedyna rzecz, jaką mogę zrobić, to nie zamawiać ich zbyt dużo – mówi Andrzej Cichoń
Na pytanie, jak z tą plaga walczyć, magister farmacji podkreśla, że potrzebna jest wszechstronna edukacja.
- Należy uczyć: w szkole, w domu, dzieci, młodzież, dorosłych. Społeczeństwo musi mieć świadomość zagrożeń – tłumaczy Andrzej Cichoń.
Opakowanie tramalu, który nabyliśmy, zostało komisyjnie spłukane w klozecie.


Komentarze 34 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. dk1970 #1395494 | 5.60.*.* 14-05-2014 14:12

    +człowiek z gitarą... co znaczy wywinął się bo nie rozumiem i dlaczego mam pochylać czoło ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Renka #1268071 | 217.173.*.* 11-12-2013 22:01

    Dostalam recepte na Tramal od dentysty. Wzielam jedna tabletke wieczorem, bo bolalo jak .... Nastepnego dnia rano, nie bylam w stanie stac dluzej niz 1-2 minuty. zartoty glowy, nudnosci. Masakra totalna. Wg opisu leku te "uboczne skutki" wystepuja u wiecej niz 1/10 pacjentow. Gratuluje chetnym... Wole zeby bolalo niz czuc sie jak po tym leku.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. he #1264884 | 31.174.*.* 07-12-2013 21:16

      Człowiek zawsze dążył do podniesienia nastroju, wykorzystują środki pochodzenia roślinnego i preparaty sztuczne.Wszystko to uzywki da podniesienia wydajności a produkcję na większą skalę sporządził Chrystus na jakims weselu.Co do światowych gwiazd to wszyscy biorą.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. Jado-meen #1264805 | 164.127.*.* 07-12-2013 19:38

      Jak można było spłukać w klozecie? : (

      Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. Człowiek z gitarą #1253676 | 164.127.*.* 25-11-2013 22:47

      Wywinął sie kumpel z nad poczty,spoko,tatko w niemczech,mama pracuje.Syn był,pochylmy czoła nad młodym i odważnym człowiekiem.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    4. WAS #1252900 | 178.42.*.* 24-11-2013 20:09

      Tramal jest lekiem, a nie narkotykiem !!! Jest to zwykły lek przeciw bólowy . Tak jak wszystko w nadmiarze i w zbyt dużej ilości może odurzać . Nie popadajmy w paranoję i nie nazywajmy wszystkiego narkotykami ! To lek !

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    5. Już pisałem #1252835 | 188.33.*.* 24-11-2013 18:59

      Tramal,lek, gorzała używka,czy Redakcja da głos o alkoholu legalnie rozprowadzanym?marych powinna byc tania jak liść pokrzywy,to byłaby kultura,ale zanik wpływów z alkoholu???? Kiedy otworzycie te swoje zamknięte na ten temat mordy,czy wy cos wiecie ? niech was piekło pochłonie,nieroby,dranie,ślepcy,jeste cie alkoholicy i to wszystko,redakcja to pijacy nie podejmujący tego tematu,nie można się tego doprosić.Pijcie dalej.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. xxx #1239043 | 31.0.*.* 07-11-2013 17:55

        Ludzie o czym wy mówicie?? Tramal w tym mieście nie jest lekiem tylko narkotykiem. Ci co tak cierpią to może ci co stoją od rana w starym parku czekając na dostawcę ??Ci którzy nie mieli do czynienia z osobami uzleżnionymi nie zdają sobie sprawy z ogromnego dramatu który ten specyfik funduje!

        Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

      2. nocomment #1229203 | 79.184.*.* 26-10-2013 22:32

        Lekarstwo spłukane w klozecie.Gratulacje.Powiedzcie to ludziom, którzy z bólu ledwie stoją na nogach.

        Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. Pokręt #1186304 | 164.126.*.* 31-08-2013 19:27

          A cóż to Redakcja wie o głodzie??????Moze cos wie o ciągach alkoholowych i nie chce podjąć dyskusji.Pan Rostowski sprzedaje legalnie truciznę z ogromnym zyskiem i redakcji to nie rusza,zwolnią????Prosiłem o dyskusje,czy coś zrobicie czy zapomnimy,że ze stu żuromniaków zmarło od alkoholu w ciągu kilku lat a pozostałe rodziny,też ze dwieście,cierpi z tego powodu.To nie jest temat do rozmowy???Może o matce małej Madzi będziecie pisać.

          Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. redakcja #1180763 | 212.160.*.* 25-08-2013 23:45

          Kolega na głodzie czy na zjeździe?

          Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. nihil29 #1180501 | 164.127.*.* 25-08-2013 16:36

            swoją drogą, żuromin: gdzie to jest? mieszkać na takim zadupsku to musi być masakra. i jeszcze ta prowincjonalna "czwarta władza", pozbawiona mózgu i inteligencji. współczuję wam, żuromianie

            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

            1. nihil29 #1180494 | 164.127.*.* 25-08-2013 16:29

              autor tego "artykuliku" ma mentalność dwunastolatka. istny półgłówek; harcerzyk; jednym słowem CIUL, że porzygać się nie sposób

              Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            2. mariusz #1161465 | 95.160.*.* 04-08-2013 21:16

              panie redaktor kradno żle biją żle oszukują żle narkotykami też żle nawet lekiem niedasz zarobić ludziom szczęśliwy bo masz prace za 3 tyś a my zapird,,,,, w kurnikach prężnej firmie lg za 1200 zł weż pan się za inne tematy a nie za brednie

              Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            3. Reumatyk #1133965 | 31.11.*.* 04-07-2013 21:50

              Szanowny Panie Redaktorze!! W zasadzie każdy lek przeciwbólowy jest SZKODLIWY . Pomaga tylko na ból A na wiele innych narządów jest SZKODLIWY. PARACETAMOL w dawce 2,g/4 tabletki a=500mg/jest silnie toksyczny i może zabić. A nie na wszystko działa ibuprofenum lub paracetamol. Leki NLPZ są też bardzo toksyczne , w więc tramal należy stosować tak jak i inne leki wg .WSKAZAŃ Lekarskich. A rozcieńczalnik NITRO też ma działanie narkotyczne i halucynogenne i to drogą oddechową. Jest wiele chorób chociażby RZS na ,ktore czasami trzeba wziąć silny lek przeciwbólowy ,i może to być TRAMAL np. 50mg ,który POMAGA. Ponadto jak Pan jest taki CZUJNY to leków NIE WYRZUCA SIĘ DO KLOZETU tylko ODDAJE DO UTYLIZACJI W APTECE. Proszę to wziąć pod uwagę . Pozdrawiam reumatyk

              Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz

            4. pasjonat #1128078 | 89.228.*.* 28-06-2013 12:58

              Pan redaktor chyba sam minusuje komentarze, które są nieprzychylne jego marnemu tekstowi... :)

              Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

              1. zły #1114085 | 77.253.*.* 15-06-2013 04:53

                Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. tak czytam wasze komentarze i się zastanawiam jak by zabrakło tramalu pewnie byście nie wiedzieli co robić drobne ćpunki jestem za by ograniczyć sprzedaż tramalu brawo kurier w końcu ktoś się może zastanowi zanim wypisze recepte?????

                1. Pacjent #1110726 | 46.112.*.* 12-06-2013 05:15

                  Ja nie wyobrażam sobie tego,by jakis pan mówił lekarzowi jak mam być leczony.Przerobiłem wiele specyfików i na mój ból lekarstwa nie ma oprócz właśnie tego leku.Jeszcze pomaga,później zostanie legalna morfina.Nie róbcie tyle hałasu.Kto dostaje ten lek do handlu?potrzebującym sie go zabiera.Dzieciak czy wnuczek łupi ojca i dziadka a oni cierpią.Bachory wszystko wywęszą,emerytury chcą połowę bo inaczej podduszą dziadzia.

                  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                2. czbt #1109980 | 83.6.*.* 11-06-2013 13:21

                  Nie wiem po co drazyc ten temat! Jest problem w Zurominie, ale nie da rady zmienic tego, bo wsyscy robia to legalnie! Amen. Legal recepta - wykupuje. Ide sprzedaje zarabiam! ide do lekarza - recepta - itd :) A problem byl jest i bedzie.

                  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                3. kupię TRAMAL !! #1103875 | 31.175.*.* 04-06-2013 19:29

                  cena do uzgodnienia

                  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                  1. nie #1102889 | 83.31.*.* 03-06-2013 18:23

                    Nie wszyscy lekarze są źli, to zbyt daleko idące uproszczenie. W każdym zawodzie zdarzaja się tacy, którzy swoimi działaniami rzutują na opinię o całym środowisku. Także bez przesady! Są źli nauczyciele, prawnicy itd. A szpital nie jest nieporozumieniem - bardzo dobrze, że jest i tylko głupi człowiek powie, że lepiej, gdyby go nie było. Należy poprawiać to, co w nim szwankuje, a nie tylko krytykować!

                    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                    1. xXx #1102784 | 83.31.*.* 03-06-2013 16:22

                      To pokazuje jak bardzo żuromińscy "lekarze" maja pacjenta w dupie. Wybranie najprostszej drogi czyli wypisanie recepty i grzeczne "wypier..." zamiast szukania przyczyny bólu. Już najwyższa pora żeby ktoś im się porządnie dobrał do dupy i patrzył na ręce co oni robią bo najwidoczniej uważają się za niezastąpionych. Ten cały szpital żuromiński to jedno wielkie nieporozumienie.

                      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                    2. ? #1101785 | 83.24.*.* 02-06-2013 13:04

                      Lokalnej gazetce przyśnił się sen o dziennikarstwie śledczym?! Teraz trzeba bardzo uważać, bo wszystko może być prowokacją. A czy to jest zgodne z prawem, że pacjent idzie do lekarza, okłamuje...czy istnieją jakieś granice w dziennikarskiej prowokacji?

                      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

                      1. An. D. #1101749 | 83.31.*.* 02-06-2013 12:25

                        A xxx to nie ma całego mózgu albo jest dilerem, albo jego ofiarą. Bo jak inaczej wytłumaczyć jego przyp... się o wszystko.

                        Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                        1. An. D. #1101748 | 83.31.*.* 02-06-2013 12:23

                          Przecież jasne jest, że artykuł pokazuje jak łatwo kupić w Żurominie tramal. Lek, który powszechnie zaczyna być używany jako narkotyk. Że nie na darmo na Żuromin mówią tramalowe zagłebie. Że, w korespondencji, z poprzednimi artykułami, nie dość że jest 10 dilerów to jeszcze lekarz na prawo i lewo sprzedaje tramal. Że oprócz tramalu są jeszcze inne leki, które jeszcze łatwiej kupić a działają jak narkotyki.

                          Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                          1. Po co kupować? #1101586 | 46.112.*.* 02-06-2013 09:46

                            Po co było kupować tramal,wystarczyła droga do apteki i rozmowa z jakże wspaniałomyślnym aptekarzem.A fajek z kiosku nie kupiliście?Uparł się na tramal,na gorzałę sie uprzyj,boisz się tematu.Lista zmarłych alkoholików byłaby bardzo długa,liczba rodzin rozbitych to sto razy większa liczba nie wspomnę o patologii. To są moje oceny,sam zmierz się z tym problemem na forum a ja ci pomogę.Za nic na świecie nie widzi skutków picia gorzały tylko tramal mu w głowie,a to jest lek na receptę.

                            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                          2. beret #1100938 | 83.31.*.* 01-06-2013 10:43

                            Z artykułu nie płynie żaden wniosek. To zgodnie z tytułem opowiastka o tym, jak kupiłem tramal. Na końcu "wyrafinowana puenta" o komisji i klozecie. Brawo, wyżyny dziennikarstwa!

                            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                            1. moher #1100657 | 89.206.*.* 31-05-2013 21:09

                              Trochę nie mogę załapać jaki wniosek ma płynąć z tego artykułu

                              Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                              1. 001 #1100356 | 37.30.*.* 31-05-2013 15:48

                                zakazać sprzedawać , noże, widelce, łopaty, etc.bo mogą byc użyte itp.itd.PANIE WIELKI REDAKTORZE LITOŚCI NAD NAMI CZYTELNIKAMI

                                Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

                                1. xxx #1100173 | 37.128.*.* 31-05-2013 12:23

                                  Większa część artykułów pisana jest nie wiadomo po co. Np. artykuł o chłopcach niewidomych, opisane i nic poza tym, a może by tak jakąś zbiórkę zorganizować na te 2 tandemy dla chłopaków. (?).

                                  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

                                  1. bb #1100165 | 178.42.*.* 31-05-2013 12:15

                                    Mam pytania: kto wchodził w skład komisji i czy sporządzono protokół utylizacji tramalu w klozecie? Uważam, że tamat jest na tyle poważny, że wszystko powinno odbyć się w majestacie prawa.

                                    ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                  2. Obserwator #1100100 | 83.6.*.* 31-05-2013 11:00

                                    "Opakowanie tramalu, który nabyliśmy, zostało komisyjnie spłukane w klozecie." Co za znajomość obowiązujacych przepisów!!! Leki są utylizowane przez specjalne firmy, które odbierają je z aptek. Pan magister nie poinformował, czy o zgrozo zostały zutylizowane w kibelku w aptece?

                                    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                  3. 3 #1100096 | 178.42.*.* 31-05-2013 10:53

                                    Zgadzam sie z tym , co napisał Pokręt. Przecież pan Cichoń sprzedaje te środki, czerpiąc zyski. Mam propozycję, niech zrezygnuje z tramalu w swoich aptekach i zawiadomi lekarzy, żeby wypisywali inne leki przeciwbólowe. Może to byłby jakis sposób na ograniczenia dostepności tramalu. A ten artykuł to czemu miał służyć? Co pozytywnego z niego wynika? Zawiera treści znane powszechnie. Może lepiej zastanawiać się, jak problem rozwiązać, zamiast pisać jak jest.

                                    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

                                  4. Pokręt #1100092 | 46.113.*.* 31-05-2013 10:46

                                    Tramal jest lekiem i nikt tego na dzień dzisiejszy nie zmienił.Pacjent będac u lekarza otrzymał lek po to,by tenże pacjent nie cierpiał.To humanitarna postawa lekarza.A że kurier przekręcił doktora to powinien za to odpowiedzieć po nagłośnieniu tej sytuacji.To co,wykrywacz kłamstw ma lekarz zamontować?Pacjent szedł do lekarza to chyba przetestował inne,dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. A gdyby go bolało i nie otrzymał tramalu,bo lekarz uznałby,że chce się oszołomić to dopiero byłaby w kurierze awantura,pacjent bez pomocy potraktowany jak narkoman.To wy chcecie wpływać na decyzję lekarzy???A naprzeciw w sklepie u Zielińskiego można nabyć denaturat(środek spożywczy?),wódke,wino i piwo bez recepty.Dla zysku sprzedaje gorzałę w sklepie Zieliński i dla zysku Cichoń sprzedaje syropy i guzik go obchodzi co się dzieje z syropem,byleby był następny klient.I zamiast zmniejszyć zamówienia to je zwiększa,trzeba było to sprawdzić,mówić to on może....