Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Jak kupiłem tramal

2013-05-31 08:30:52 (ost. akt: 2013-05-31 08:45:17)
Lek wykupiliśmy w aptece przy ulicy Szpitalne

Lek wykupiliśmy w aptece przy ulicy Szpitalne

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Czy trudno jest kupić legalnie tramal. Lek, który uzależnia i wielu osobom zastępuje narkotyk? Nie! Sprawdziliśmy. Legalne zdobycie tego specyfiku zajęło nam w Żurominie kilka godzin.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

W jednym z ostatnich numerów Kuriera przedstawialiśmy jak groźnym lekarstwem może być tramal. Jest to lek należące do opioidowych środków przeciwbólowych. Działa również uspokajająco. Tramal uzależnia. Można go kupić na receptę. A bez recepty jedynie u dilera, których ponoć w Żurominie jest zatrzęsienie.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy dziś w Żurominie trudno kupić legalnie ten środek. Okazało się, że opakowanie tramalu zdobyliśmy w kilka godzin.

Jak stałem się posiadaczem opakowania tramalu

Z otrzymaniem recepty nie było żadnego problemu, do lekarza wysłałem znajomego, który kilka miesięcy temu miał zabieg chirurgiczny. – Panie doktorze boli! – okłamał pacjent. Lekarz nie pytał, jaki środek przeciwbólowy przepisać. Pacjent nie sugerował. Na recepcie pojawił się oczekiwany wpis „1 op. Tramal s 3x1”.
Receptę zrealizowaliśmy w aptece pana Andrzeja Cichonia przy ulicy Szpitalnej. Z farmaceutą ucięliśmy sobie krótka pogawędkę.
- Trudno jest kupić tramal w aptece – zapytaliśmy.
- Stosunkowo trudno. Przede wszystkim nie dostanie się go bez recepty – mówi farmaceuta – Znam działanie tego leku i uważam, że przepisywanie go powinno być ograniczone. Tramal można zastąpić innego rodzaju lekami przeciwbólowymi. Ale z drugiej strony, rozmawiając na ten temat z lekarzami, wiem, w jakiej sytuacji oni się znajdują, kiedy przychodzi do nich starsza kobieta i lamentuje, że tylko ten lek jej pomaga.
- Mógłby mi pan odmówić sprzedaży tego lekarstwa?
- Nie. Nawet w sytuacji, gdy miałem uzasadnione podejrzenia, że lekarstwo jest kupowane w celach niefarmaceutycznych, a takich przypadków jest sporo, nawet na co dzień mamy klienta, który leki kupuje, prawdopodobnie po to, żeby je sprzedawać (farmaceuta spojrzał na zegarek – Zaraz powinien być - wtrącił), to nie mam prawa tych leków nie sprzedać. Dzwoniłem nawet w tej sprawie do NFZ. Spytali tylko, czy recepta jest poprawnie wypisana. Jeżeli tak, odpowiedzieli, to lekarstwo należy wydać - tłumaczy nam Andrzej Cichoń.
- Nie tramal jednak na dziś jest największym zagrożeniem – mówi nam farmaceuta – Istnieje spora grupa leków dostępnych bez recepty, które mają podobne działanie do narkotyków. Zawierają między innymi pseudoefedrynę – mówi Cichoń.
Farmaceuta opowiada nam, że mnóstwo młodych ludzi przychodzi do apteki właśnie po te lekarstwa, nawet po kilka razy dziennie.
– To nie ode mnie zależy, że dany specyfik można kupić bez recepty. Leży to w gestii Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Rejestracji Leków, a wykup tych leków można by skutecznie ograniczyć poprzez sprzedawanie ich wyłącznie na receptę. Jedyna rzecz, jaką mogę zrobić, to nie zamawiać ich zbyt dużo – mówi Andrzej Cichoń
Na pytanie, jak z tą plaga walczyć, magister farmacji podkreśla, że potrzebna jest wszechstronna edukacja.
- Należy uczyć: w szkole, w domu, dzieci, młodzież, dorosłych. Społeczeństwo musi mieć świadomość zagrożeń – tłumaczy Andrzej Cichoń.
Opakowanie tramalu, który nabyliśmy, zostało komisyjnie spłukane w klozecie.


Komentarze (71) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pierre #2503576 | 91.239.*.* 17 maj 2018 17:44

  "Z otrzymaniem recepty nie było żadnego problemu, do lekarza wysłałem znajomego, który kilka miesięcy temu miał zabieg chirurgiczny." Ja pierdzielę, no rzeczywiście żaden problem, mieć znajomego bezpośrednio po operacji i jeszcze zapisać go do lekarza..... Nie wiem jak można coś tak debilnego w ogóle napisać. Drogi autorze jak masz kasę to wejdź do pierwszej lepszej taksówki w Wawie i dostaniesz lepsze rzeczy, bez znajomych na OIOMIE i stania w kolejkach do lekarzy. A jaki ten Tramal lekarz przepisał? Pewnie 20 kap po 50 mg. To rzeczywiście odloty można zaliczyć, po prostu szkoda tego komentować....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jawmart Agawu #2371059 | 193.201.*.* 10 lis 2017 10:20

  zamiast spłukiwać w klozecie dali byście komuś potrzebującemu. wielu emerytów zwyczajnie nie stać na leki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Magellan #2248286 | 37.47.*.* 19 maj 2017 08:31

   Ten artykuł to totalna bzdura. Demonizowanie tramadolu dlatego ,że jak jeden z nielicznych jest naprawde skuteczny przy makabrycznych przewlekłych bólach to totalna głupota. Pan który napisał ten artykuł nie ma żadnego pojęcia o prawdziwym bólu i o tysiacach ludzi, dla których codzienne wstawanie rano z łóżka jest prawdziwym horrorem. Przez takie durne artykuły nakręca się środowisko lekarskie do niewypisywania recept na tramadol czy inne środki zblizone do morfiny demonizując je podczas gdy są naprawdę skuteczne. Dochodzi do paradoksu ,że lekarz woli zamiast przepisać jedną silna dawkę tramadlou czy morfiny przepisuje wielkie tableciska (teoretycznie mniej uzależniające) a których branie rozwala wątrobęi żoładek i może doprowadzić do rozłożenia układu pokarmowego a w skrajnym przypadku nawet do zgonu. Proszę zapoznać się najpierw ze zdaniem osób cierpiących na przewlekle silne bóle a nie sugerować się wyssanymi z palca bzdurami. Może zaraz napisze Pan artykuł,że Ziemia jest płaska bo tak mówi Kościół!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. narkoman #2032122 | 95.40.*.* 23 lip 2016 13:47

   Hahah jasne komisyjnie spłukane. Ten aptekarz i ten co to pisał mają tak nierówno pod sufitem że na pewno trochę sobie przygrzali

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. he,he #2025322 | 164.126.*.* 11 lip 2016 18:23

   Jest recepta dla pacjenta i co obchodzi kto,kiedy za ile,a gorzałę można kupić i co?niech redaktor napisze kto, kiedy i ile tego narkotyku kupuje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (71)