Sobota, 29 kwietnia 2017. Imieniny Hugona, Piotra, Roberty

Jak kupiłem tramal

2013-05-31 08:30:52 (ost. akt: 2013-05-31 08:45:17)
Lek wykupiliśmy w aptece przy ulicy Szpitalne

Lek wykupiliśmy w aptece przy ulicy Szpitalne

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Czy trudno jest kupić legalnie tramal. Lek, który uzależnia i wielu osobom zastępuje narkotyk? Nie! Sprawdziliśmy. Legalne zdobycie tego specyfiku zajęło nam w Żurominie kilka godzin.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl

W jednym z ostatnich numerów Kuriera przedstawialiśmy jak groźnym lekarstwem może być tramal. Jest to lek należące do opioidowych środków przeciwbólowych. Działa również uspokajająco. Tramal uzależnia. Można go kupić na receptę. A bez recepty jedynie u dilera, których ponoć w Żurominie jest zatrzęsienie.
Postanowiliśmy sprawdzić, czy dziś w Żurominie trudno kupić legalnie ten środek. Okazało się, że opakowanie tramalu zdobyliśmy w kilka godzin.

Jak stałem się posiadaczem opakowania tramalu

Z otrzymaniem recepty nie było żadnego problemu, do lekarza wysłałem znajomego, który kilka miesięcy temu miał zabieg chirurgiczny. – Panie doktorze boli! – okłamał pacjent. Lekarz nie pytał, jaki środek przeciwbólowy przepisać. Pacjent nie sugerował. Na recepcie pojawił się oczekiwany wpis „1 op. Tramal s 3x1”.
Receptę zrealizowaliśmy w aptece pana Andrzeja Cichonia przy ulicy Szpitalnej. Z farmaceutą ucięliśmy sobie krótka pogawędkę.
- Trudno jest kupić tramal w aptece – zapytaliśmy.
- Stosunkowo trudno. Przede wszystkim nie dostanie się go bez recepty – mówi farmaceuta – Znam działanie tego leku i uważam, że przepisywanie go powinno być ograniczone. Tramal można zastąpić innego rodzaju lekami przeciwbólowymi. Ale z drugiej strony, rozmawiając na ten temat z lekarzami, wiem, w jakiej sytuacji oni się znajdują, kiedy przychodzi do nich starsza kobieta i lamentuje, że tylko ten lek jej pomaga.
- Mógłby mi pan odmówić sprzedaży tego lekarstwa?
- Nie. Nawet w sytuacji, gdy miałem uzasadnione podejrzenia, że lekarstwo jest kupowane w celach niefarmaceutycznych, a takich przypadków jest sporo, nawet na co dzień mamy klienta, który leki kupuje, prawdopodobnie po to, żeby je sprzedawać (farmaceuta spojrzał na zegarek – Zaraz powinien być - wtrącił), to nie mam prawa tych leków nie sprzedać. Dzwoniłem nawet w tej sprawie do NFZ. Spytali tylko, czy recepta jest poprawnie wypisana. Jeżeli tak, odpowiedzieli, to lekarstwo należy wydać - tłumaczy nam Andrzej Cichoń.
- Nie tramal jednak na dziś jest największym zagrożeniem – mówi nam farmaceuta – Istnieje spora grupa leków dostępnych bez recepty, które mają podobne działanie do narkotyków. Zawierają między innymi pseudoefedrynę – mówi Cichoń.
Farmaceuta opowiada nam, że mnóstwo młodych ludzi przychodzi do apteki właśnie po te lekarstwa, nawet po kilka razy dziennie.
– To nie ode mnie zależy, że dany specyfik można kupić bez recepty. Leży to w gestii Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Rejestracji Leków, a wykup tych leków można by skutecznie ograniczyć poprzez sprzedawanie ich wyłącznie na receptę. Jedyna rzecz, jaką mogę zrobić, to nie zamawiać ich zbyt dużo – mówi Andrzej Cichoń
Na pytanie, jak z tą plaga walczyć, magister farmacji podkreśla, że potrzebna jest wszechstronna edukacja.
- Należy uczyć: w szkole, w domu, dzieci, młodzież, dorosłych. Społeczeństwo musi mieć świadomość zagrożeń – tłumaczy Andrzej Cichoń.
Opakowanie tramalu, który nabyliśmy, zostało komisyjnie spłukane w klozecie.


Komentarze (67) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. narkoman #2032122 | 95.40.*.* 23 lip 2016 13:47

  Hahah jasne komisyjnie spłukane. Ten aptekarz i ten co to pisał mają tak nierówno pod sufitem że na pewno trochę sobie przygrzali

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. he,he #2025322 | 164.126.*.* 11 lip 2016 18:23

  Jest recepta dla pacjenta i co obchodzi kto,kiedy za ile,a gorzałę można kupić i co?niech redaktor napisze kto, kiedy i ile tego narkotyku kupuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pawko #2024862 | 94.254.*.* 10 lip 2016 22:42

  Stosuję rzadko kiedy mam obrzydliwy ból. Jak ktoś nie miał ciągłego bólu 12 godź, nic się nie chce, siły nie ma to niech tu głupot nie wypisuje. A ten redaktorzyna i aptekarzyna przede wszystkim. Smarkole.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Anonim #1658541 | 178.219.*.* 7 lut 2015 12:55

  Wy faszyści lepiej zajmijcie się sobą zamiast dyktować co kto może kupić i czym może się truć a czym nie może !!! Precz z komuną !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ania #1541943 | 213.158.*.* 11 lis 2014 22:09

  Kazdum lekiem mozna sie zatruci branym w nadmiaze.ja biore tramal tyle zby bul ustompil

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (67)