środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Żuromin. Pieniądze z urzędu nie dla wszystkich

2013-06-13 09:02:11 (ost. akt: 2013-06-13 09:04:52)
Dyrektor PUP – u wyjaśnia, że pieniądze powinny być przyznawane na działalność, która ma szansę utrzymać się na rynku

Dyrektor PUP – u wyjaśnia, że pieniądze powinny być przyznawane na działalność, która ma szansę utrzymać się na rynku

Autor zdjęcia: fot. ej

Podziel się:

Pani Agata planuje założyć własny biznes. Potrzebuje pieniędzy. Złożyła wniosek o dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. Został on jednak odrzucany. PUP jej nie pomoże. Kobieta nie rozumie takiej decyzji.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Pani Agata jest młodą bezrobotną kobietą po studiach. Planuje założyć własny biznes. Ma pomysł,  chce otworzyć sklep motoryzacyjny,  ale nie ma pieniędzy potrzebnych na rozpoczęcie działalności. Postanowiła skorzystać z możliwości otrzymania pomocy finansowej z Powiatowego Urzędu Pracy. Złożyła wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. Dofinansowania jednak nie otrzymała. Jej wniosek został odrzucony. Pani Agata została poinformowana przez żuromiński PUP, że nie posiada stosownego doświadczenia i kwalifikacji dotyczących sprzedaży części do samochodów. Kobieta nie zgadza się z argumentami Urzędu.
- Ukończyłam studia wyższe na kierunku Europeistyka z specjalizacją zarządzanie firmą, mam doświadczenie w zakresie samochodowych lakierów, a także w sprzedaży akcesoriów samochodowych, posiadam certyfikat znajomości farb i lakierów, mam też doświadczenie w bezpośrednim kontakcie z klientem. Nie rozumiem, jak można mi zarzucać brak kwalifikacji – mówi rozżalona pani Agata.
Nie rozumie również samej procedury dotyczącej przyznawania dofinansowania.
- Dziwi mnie to, że decyzja o przyznaniu dofinansowania należy tylko i wyłącznie do jednej osoby czyli dyrektorki urzędu pracy, choć byłam na komisji w której zasiadało 8  osób, przed która przedstawiłam plan mojej przyszłej działalności gospodarczej, to zadecydowała tylko pani Bednarczyk – mówi Pani Agata.
Kobieta, nie dając za wygraną, wysłała pismo do Powiatowego Urzędu Pracy i do Starosty Żuromińskiego, w którym przekonuje, że posiada kwalifikacje do prowadzenia sklepu motoryzacyjnego. PUP podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję. Starosta Żuromiński poinformował, że to dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy podejmuje decyzję dotyczące przyznawania dofinansowania na podjęcie własnej działalności a ze względu na ograniczoną ilość środków, dofinansowanie jest przyznawane tym bezrobotnym, których rodzaj działalności gospodarczej ma największa gwarancję funkcjonowania na rynku.
Pani Agacie jednak trudno jest zrozumieć taką decyzję. - Jestem przykładem na to, jak trudno jest młodym ludziom uzyskać pomoc ze strony urzędu, nawet jeżeli ktoś próbuje działać – mówi pani Agata – ja i tak sklep otworzę, mimo że bez dofinansowania będzie to bardzo trudne.

Działalność bez szans na rynku
Zdaniem dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie Danuty Bednarczyk działalność, którą chciała założyć pani Agata nie utrzymałaby się na rynku.
- Żeby się upewnić pytałam różnych mechaników samochodowych – mówi Danuta Bednarczyk – Taka działalność ma małe szanse, żeby utrzymać się na rynku.
Pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej PUP przyznaje w przypadku , gdy wnioskodawca ma odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie do prowadzenia działalności. O tego typu dofinansowanie ubiega się wiele osób. Maksymalnie można otrzymać 21 tysięcy złotych. Po otrzymaniu dofinansowania trzeba się z tych środków rozliczać z Powiatowym Urzędem Pracy i utrzymać działalność przez co najmniej 12 miesięcy. W przeciwnym razie pieniądze trzeba oddać urzędowi.
- Przyznajemy pieniądze na działalność, która ma szanse funkcjonowania na rynku, inne wnioski odrzucamy z troski o bezrobotnego – wyjaśnia Bednarczyk – Bardzo łatwo popaść w tarapaty finansowe i bardzo często tak się zdarza, bo działalność się nie utrzymała, a te osoby nie są wstanie zwrócić dofinansowania.
Dyrektor PUP – u wyjaśnia, że pieniądze powinny być przyznawane w sposób racjonalny.

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. administrator #1469292 | 164.127.*.* 25 sie 2014 15:09

  he he Widze ze nie tylka ja zostałam wyrolowana przez UP żuromin.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. UP to zdrajcy #1466285 | 109.243.*.* 21 sie 2014 16:43

  Ile i komu trzeba dać, aby pracować zgodnie z kwalifikacjami???? Dlaczego po pedagogice pracują w Urzędach?? Przecież nie maja kwalifikacjii aby tam pracować! A tyle osób po administarcji, nie dostało nawet jednego powiadomienia o możliwości pójścia na staż. Pani z UP twierdzi, że rozdziela na staż pod względem kwalifikacji. UP jest hańbą dla Żuromina.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jarosz #1415784 | 46.113.*.* 12 cze 2014 05:43

  Wytnijcie to zdjęcie bo kompa rozbiję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rozczarowana #1415190 | 164.126.*.* 11 cze 2014 12:25

  Urząd Pracy w Żurominie jest beznadziejny! Oczywiście praca jest, ale nie dla każdego. Liczy sie znajomość i rodzina. Kwalifikacje i umiejętności nie mają wtedy znaczenia. Podobna sytuacja z dofinansowaniem. Taki UP to lepiej zniszczyć, bo i tak nie ma z niego pożytku. A pracownicy? Pracuja tam jak za karę. Zero zaangażowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. xyz #1120072 | 79.163.*.* 20 cze 2013 21:06

  napewno sie nie pytała żadnego mechnika bo nikogo nie zna, a po drugie nie umie z nikim rozmawiać bo jest ograniczona emocjonalnie, nie wierze w to bo to co powiedziała to kłamstwo

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)