środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Żuromin. Sąd po stronie radnych

2013-06-14 08:32:58 (ost. akt: 2013-06-14 08:36:37)
Spalone zabudowania straszą w centrum Żuromina już ponad rok

Spalone zabudowania straszą w centrum Żuromina już ponad rok

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Zakończyła się sprawa w sądzie w sprawie nieruchomości przy ulicy Piłsudskiego w Żurominie. Współwłaściciele tej nieruchomości skierowali sprawę do sądu po tym jak Rada Miejska zdecydowała o sprzedaży w drodze przetargu swojej części tej nieruchomości. Współwłaściciele uważają, że mają prawo do kupienia działki i budynku bez udziału w przetargu. Sąd jednak przyznał rację radnym. Przetarg odbędzie się wkrótce.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Gmina, która jest współwłaścicielem działki i budynku przy ulicy Piłsudskiego w Żurominie, który po pożarze w marcu ubiegłego roku nie nadaje się do użytku, chce sprzedać swoją część nieruchomości.

Decyzja radnych
We wrześniu ubiegłego roku, radni podjęli decyzję, że sprzedadzą swoją część nieruchomości w drodze przetargu. Pozostali właściciele nie zgodzili się z tą decyzją, uważając, że mają prawo nabyć od Gminy prawo do własności tej nieruchomości bezprzetargowo. W tej sprawie wnioskowali o zmianę podjętej przez radę decyzji. Ich zdaniem, prawo pozwala na sprzedaż tej nieruchomości innym współwłaścicielom bez przetargu. Radni jednak decyzji nie zmienili.
Sprawa w sądzie
Współwłaściciele nieruchomości przy Piłsudskiego skierowali sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd uznał, że gmina ma prawo do tego, żeby decydować o sprzedaży swojej nieruchomości. Rada, uznając, że chce ją sprzedać w formie przetargu, postąpiła zgodnie z prawem. Następnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podtrzymał on jednak wyrok WSA, podając tę samą zasadność decyzji, jaką podjęli radni.
- Stało się dobrze w związku z tym, że udział Gminy w nieruchomości to 71%, a innych współwłaścicieli 29% – komentuje wyroki Sądów Zbigniew Nosek.
Burmistrz zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się procedura zbycia tej nieruchomości w drodze przetargu.
Może wreszcie spalone „getto” przestanie straszyć w centrum miasta.

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. żurominiak #1114494 | 46.186.*.* 15 cze 2013 16:52

  No i bardzo dobrze,niech sie utrą noski właścicielom lokali, jednak nie ma co główek nośić wysoko bo za chwile mogą opaść bardzo bardzo nisko ha:P

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. xxxx #1114393 | 46.113.*.* 15 cze 2013 13:36

   DO WYROKU SĄDU KTÓRY ORZEKŁ WŁASNIE NIE TO CO BURMISTRZ OPISAŁ W ARTYKULE... SPRAWA W OGÓLE SIĘ NIE ODBYŁA, NIE BYŁA ROZSTRZYGNIĘTA MERYTORYCZNIE WIĘC NIE WIEM JAK MOŻE BYĆ WYROK KTÓRY PRZYCHYLA SIĘ DO DECYZJI RADNYCH... SMIECH NA SALI... A MOZE PO PROSTU TO BURSMISTRZ WYDAŁ SWÓJ WYROK? jak widac burmistrz mydli oczy nie tylko radnym ale również mieszkańcom żuromina

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. - #1113887 | 5.173.*.* 14 cze 2013 21:54

   Burmistrz wycenia działki nie jedną miarą. Działkę Wojciechowskich czy tę z tego artykułu potrafi wysoko szacować. Swoją w oświadczeniu majątkowym oszacował bardzo nisko.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. KAROL #1113877 | 178.183.*.* 14 cze 2013 21:47

   Tu dylematu nie ma. Wyobraź sobie, że to Ty jesteś współwłaścicielem tej nieruchomości zamiast gminy. Co zrobiłbyś wtedy? Sprzedaż współwłaścicielom? Bez przetargu? Za jaką cenę? Nie przyjmniesz korzystniejszej oferty od innych oferentów? A może nie sprzedaż w ogóle tej działki i wykupisz resztę udziałów. I to proponuję Burmistrzowi jako zarządcy NASZEGO mienia. Nie sprzedawaj udziałów i buduj na swojej części działki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Aneta #1113799 | 46.112.*.* 14 cze 2013 20:54

   A jezeli chodzi o te 71% udziałów to smiechu warte...zastanawiam sie tylko której działki to dotyczy, bo na pewno nie tej. A nawet gdyby było tak to lepiej mieć 29% z przodu od ulicy niż 71% z tyłu za budynkiem.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (28)