Wtorek, 19 czerwca 2018. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Lubowidz. Bohaterowie stycznia 1863

2013-06-24 08:13:57 (ost. akt: 2013-06-24 08:15:30)
Wystawa do piątku gościć będzie w Lubowidzu, po czym zostanie przewieziona do Bieżunia

Wystawa do piątku gościć będzie w Lubowidzu, po czym zostanie przewieziona do Bieżunia

Podziel się:

Wybitne postaci powstania styczniowego zaczęły swoją wędrówkę po powiecie żuromińskim. 9 plansz przedstawiających zarówno powstańców, jak i mapę istotnych dla naszego powiatu zdarzeń zaprezentowanych zostało w piątek w Lubowidzu.

W uroczystości otwarcia wystawy brali udział organizatorzy: Komitet Społeczny z Zielunia, stowarzyszenie Na Pograniczu, przedstawiciele Urzędu Gminy w Lubowidzu i Kuriera Żuromińskiego. ponadto oprócz mieszkańców Bieżunia na wystawie zjawili się starosta żuromiński Janusz Welenc oraz proboszcz parafii Lubowidz ks. Tadeusz Nikicin.
Podczas otwarcia wystawy historyk Stefan Chrzanowski odczytał referat historyczny dotyczący powstańczych walk na terenie dzisiejszego powiatu żuromińskiego.
Z Lubowidza tablice powędrują do Bieżunia (21 czerwca), dalej będą zwiedzać inne miejscowości powiatu.
Projekt upamiętniający powstanie styczniowe i jego bohaterów, którzy walczyli i ginęli na naszych ziemiach zakończony zostanie w październiku. Wtedy też planowana jest rekonstrukcja walk powstańczych w Zieluniu. O wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.
Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Kurier Żuromiński.
Red

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1123023 | 46.113.*.* 24 cze 2013 08:23

    Powinno omówic się wrogie nastawienie kościoła i papieża do powstań i powstańców.Za władzę papież obiecał zaborcom wydawanie powstańców i organizacji powstańczych.Taki nam zgotował los kościół co chce być biały a jest czarny.Wystawa na terenie parafialnym to uwłaczanie godnosci ludzi walczących o wolną Polskę.Czarni od wieków wyciągaja łapy po pieniądze i władzę,Polska się nie liczy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz