Niedziela, 8 grudnia 2019. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Na krawędzi zdrowia - MOGĄ RZĄDZIĆ NASZYM ZDROWIEM

2013-06-25 08:40:56 (ost. akt: 2013-06-25 08:49:34)

Podziel się:

Jeden z najbardziej przykrych bólów na przestrzeni naszego życia to ból drobnych kości znajdujących się w niewielkiej części ciała człowieka. Nie potrzeba otwartego złamania kończyn lub przecinania skóry, aby te kości zobaczyć. Wystarczy lusterko i szeroki uśmiech do samego siebie. To przecież nasze poczciwe… zęby. Już niemowlakowi dają w kość. Jeszcze jednak biedak nie wie, jakie to ważne kości dla jego zdrowia podczas dalszego życia.

Wiesław Ksyciński
ksycinski@gmail.com

Pierwsze trzy, cztery miesiące życia dziecka mogą być usłane różnymi przypadłościami jak np. kolka jelitowa, o której już mówiliśmy, ale może to być okres zupełnie spokojny. Niemowlę poznaje świat za pomocą wzroku, słuchu, a w szczególności przy pomocy jamy ustnej, wkładając do niej wszystko, co popadnie. Przychodzi jednak czwarty, piąty miesiąc i następne i nasze maleństwo zaczyna być poważnie zaniepokojone. Pojawiają się dość niespokojne noce, nie tylko krzykliwe, ale także z towarzyszącą często dość wysoką temperaturą. Pojawia się stan zapalny dziąseł. Jeżeli gorączka nie przekracza 37,5 – 38 st. C, na ogół nie ma powodu do niepokoju. To prawdopodobnie dają znać o sobie ząbki (dolne jedynki, choć mogą to być też dwójki lub górne jedynki). Kolejność wyrzynania się zębów może być różna. Po wyrznięciu się zęba, stan gorączkowy powinien szybko minąć.
Dziecko już podczas dnia zaczyna się obficie ślinić i wkładać paluszki do buzi. Dziąsła zaczynają brzęknąć, są wrażliwe. Każde dotknięcie sprawia maluchowi ból. Jest on płaczliwy, marudny, nie chce jeść. Trzeba pamiętać, że czas wyrzynania się zębów może być bardzo różny. Często zaniepokojone mamy 7-o i 8-o miesięcznych niemowląt pytają mnie, dlaczego jeszcze ich dzieci nie maja ząbków. Uspokajam, że akurat to „osiągnięcie” niemowlaków ma duży rozrzut czasowy. Bywają też ząbkowania w okolicy pierwszych urodzin. Wcześniaki ząbkują średnio o miesiąc później. Podczas tych kilku, kilkunastu dni mogą pojawić się także luźne stolce. Zawsze jednak ten objaw powinno się skonsultować z pediatrą.
I wreszcie jest ta pierwsza biała kreska na dziąsłach. Trzeba myć ją dwa razy dziennie, najlepiej przy pomocy delikatnej silikonowej lub gumowej szczoteczki zakładanej na palec matki lub ojca. Nie mogą to być wypustki z włosia. Te specjalne szczoteczki dostępne są w aptekach. Trzeba wówczas masować całe dziąsła. Nie używamy żadnej pasty, bo tak małe dziecko nie potrafi jej wypluć.
Gdy niemowlę podczas ząbkowania bardzo się ślini, oprócz śliniaka delikatnie należy osuszać skórę wokół ust i na brodzie, by nie uległa podrażnieniu. Kiedy wkłada wszystko do buzi, bo dziąsła bardzo swędzą, trzeba dawać mu do zabawy różnego rodzaju gryzaki, które może bezpiecznie ssać i gryźć. Ponownie wskazane jest masowanie dziąseł umytym palcem lub specjalną gumową szczoteczką z dodatkiem żelu p/bólowego np. z paracetamolu..
Dziecko może być rozdrażnione i ciągle marudzić, bo dokucza mu ból dziąseł. Ulgę powinno przynieść mu ssanie wypełnionego zimną wodą gryzaka lub schłodzonej marchewki. Trzeba jednak cały czas być przy dziecku, żeby się nie zakrztusiło.
Maluch nie chce ssać i jeść, bo przeszkadza mu ból. Można podawać pokarm łyżeczką lub strzykawką. Jeżeli jest to starsze niemowlę , należy wrócić do zmiksowanych papek, jogurtów lub kisieli. W trakcie niespokojnych nocy może pomóc podany wieczorem środek p/bólowy dla niemowląt w czopku, w syropie lub herbatka z melisy. Jednak najbardziej skuteczne może być przytulenie i ukołysanie do snu przez mamę lub tatę.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1125487 | 164.126.*.* 26 cze 2013 08:53

    Znam takich,co im ząbki wyrżnęły się około 2000 lat temu a od tysiąca lat tak przyssali się do naszego narodu,że oderwac ich nie można.Wysysają z nas pieniądze,dążą do władzy,obiecują różne niesprawdzone rzeczy na tamtym świecie.Ja odczuwam ból przez to ssanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz