Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Na krawędzi zdrowia - MOGĄ RZĄDZIĆ NASZYM ZDROWIEM

2013-07-02 13:14:23 (ost. akt: 2013-07-02 13:15:24)

Podziel się:

Przed tygodniem pisałem o ząbkowaniu u niemowląt. Ząbki, na które tak czekają rodzice maluchów, piękne, białe, lśniące to nie tylko kości potrzebne do rozdrabniania pokarmów. Są narządem ogólnoustrojowym, determinującym stan zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie nawyków pielęgnujących uzębienie naszych dzieci. Choroby tak „oddalone” od jamy ustnej (cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, nerek) zwykle się z nią nie kojarzą.

Wiesław Ksyciński
ksycinski@gmail.com

Jama ustna jest integralną częścią organizmu i bramą otwierającą drogę do dalszych struktur ustroju. Lista schorzeń, mogących być wywołanymi nieleczonymi patologiami w jamie ustnej jest długa. Znajdują się na niej cukrzyca z ciążową włącznie, choroby układu ruchu, nadciśnienie tętnicze, stany zapalne uszu, zatok, mięśnia sercowego z zawałem włącznie, choroby nerek oraz niektóre nowotwory.
Mechanizm tych powikłań jest prosty. Dopóki bakterie znajdują się jedynie w zębie sytuacja podlega względnej kontroli. Jednak jeżeli bakterie przedostaną się do krwiobiegu mogą dotrzeć do odległych narządów. Mogą nawet doprowadzić do rozwoju sepsy. Kiedy drobnoustroje dotrą do nerek mogą wywołać zapalenie kłębuszków (stąd blisko do niewydolności tego narządu). Gdy dotrą do trzustki mogą uszkodzić komórki produkujące insulinę (cukrzyca bardzo blisko). I wreszcie serce. Jeżeli znajdą się w tym życiodajnym organie mogą spowodować zapalenie mięśnia sercowego, wsierdzia czy osierdzia. Bakterie przemieszczają się przez naczynia krwionośne i limfatyczne, węzły chłonne mogą powodować odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach. Działają także alergizująco. Zaniedbane choroby zapalne przyzębia doprowadzają do rozwoju owrzodzeń żołądka, i jelit, a także wpływają na powstawanie chorób skóry, nerwów lub stawów.
Czy więc za wszystkie choroby odpowiedzialne są chore zęby? Oczywiście, że nie. Byłoby to zbyt proste i trochę demagogiczne. Są to przypadki skrajne, ale wcale nie tak rzadkie .Chcę tylko uzmysłowić wszystkim jak ważny jest to problem i jak ważną rolę powinien zająć on w edukacji zdrowotnej naszych dzieci i nie tylko.
Wyjątkowo groźnym powikłaniem nieleczonych chorób jamy ustnej jest nowotwór. Stanami poprzedzającymi rozwój nowotworu mogą być nadżerki, owrzodzenia czy choroby języka, a także przewlekłe stany zapalne śluzówki i leukoplakia (białe plamy i smugi ) u palaczy. Alkohol to również związek chemiczny ją prowokujący. Zaliczana jest stanów przedrakowych.
Nie można lekceważyć luk po usuniętych zębach. Przyczyniają się do powstawania wad zgryzu (pozostałe zęby zaczynają się przemieszczać). Nieprawidłowy zgryz wymusza inną pracę układu stomatologicznego. W stawach skroniowo-żuchwowych powstają naprężenia i uciski. Wpływa to na struktury kostno-stawowe w czaszce i kręgosłupie. Nawet kamień nazębny sprzyja rozwojowi miażdżycy. Znaleziono te same bakterie w płytce miażdżycowej naczyń i w strukturach kamienia.
Choroby wieloogniskowe spowodowane próchnicą stanowią na szczęście niewielki procent zachorowań, ale niebezpieczeństwo istnieje. Zwłaszcza u dzieci, gdyż wszystkie procesy chorobowe następują bardzo szybko. Układ odpornościowy u dziecka nie jest tak dojrzały i organizmowi trudniej jest się bronić. Dlatego należy leczyć także zęby mleczne.
W końcu jeżeli w tekście pojawił się akapit, że do groźnych powikłań próchnicy przyczyniają się sytuacje skrajne to należy się jej bać czy nie ? Nie dopuśćmy do jej powstania, a strachu nie będzie. Pamiętajmy jednak, że jedno zapalenie mięśnia sercowego i jedna ciężka niewydolność nerek to mogą być dwa życia mniej i dwie tragedie życiowe więcej. Jest o co walczyć i nie potrzeba drogich leków. Szczoteczka, pasta i okresowa wizyta u stomatologa w zupełności wystarczą.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Katolik #1132296 | 46.112.*.* 3 lip 2013 09:23

    Ząbki ząbkami,dzieciak jak rozumny i ochrzczony należy trzymać w czystości jego ducha.jakby Pan wspomniał coś o modlitwach za zdrowie malucha,kto może sie modlić, jakie modlitwy do jakich świętych są od konkretnych chorób.Pediatrzy byliby odciążeni a dzieciaki zdrowe,czyżby nie zależało Panu na zdrowiu dzieci????W pastach do zębów jest tyle chemii,że może małemu zęby wypalić.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz