Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Ulice poświęcone żurominianom

2013-07-11 08:27:36 (ost. akt: 2013-07-11 09:04:34)
Nowe nazwy ulic w Żurominie fot. na podstawie

Nowe nazwy ulic w Żurominie fot. na podstawie

Podziel się:

Na ostatniej sesji radni nadali nazwę trzem ulicom na terenie Żuromina. Zdecydowali, że będą nosić nazwę: doktora Antoniego Wolskiego, księdza Stanisława Malinowskiego oraz siostry Stanisławy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Na sesji Rady Miejskiej 2 lipca, radni zdecydowali jaką nazwę będą miały trzy ulice na terenie miasta.

Wolski, Malinowski i siostra Stanisława
Pierwsza z nich, łącząca ulicę Szpitalną i Kościuszki, otrzymała nazwę dr Antoniego Wolskiego. Wniosek o takie nazwanie ulicy złożyło żuromińska Ochotnicza Straż Pożarna, chcąc upamiętnić zaangażowanie dr. Wolskiego w działalność żuromińskiej straży pożarnej. Kolejna ulica, znajdująca się w pobliżu Zespołu Szkół nr 2 i łącząca ulice Klonową i Dębową, została nazwana ulicą ks. Malinowskiego. Taką nazwę zaproponował burmistrz Zbigniew Nosek. Ksiądz Malinowski był wikariuszem żuromińskim, który zginął z rąk Niemców w obozie w Działdowie. Trzecią ulica na wniosek radnego Andrzeja Staronia otrzymała nazwę siostry Stanisławy. Ta postać zapewne jest dobrze znana starszym mieszkańcom miasta. Siostra Stanisława pomagała chorym, dostarczając im leki, była taką żuromińską Matką Teresą. Gdy został w Żurominie otwarty szpital, współpracowała w nim z lekarzami. Wszystkie ulice zostały nazwane nazwiskami postaci, które były związane z Żurominem
- Trzeba wrócić do korzeni, do historii naszego miasta i honorować ludzi dzięki którym miasto ma taki charakter jak teraz, że poszło w takim kierunku, że rozwinęło się szybciej niż miejscowości ościenne – mówił burmistrz Zbigniew Nosek.

Będzie ulica Posnera?

Przy okazji nadawania nazw ulicom wrócił pod obrady radnych temat uczczenia pamięci Samuela Posnera – powstańca styczniowego, który oddał życie za Polaków i spoczywa na cmentarzu w Żurominie. Tym bardziej, że właśnie obrady rady miejskiej toczyły się w przeddzień 150 rocznicy śmierci tego bohatera powstania (zginął 3 lipca 1863 roku).
Tym razem padła propozycja, aby zmienić nazwę dotychczasowej ulicy Mazurskiej i nadać jej nazwę ulicy Samuela Posnera. Ulica Mazurska znajduje się tuż obok cmentarza żydowskiego i biegnie w kierunku ulicy Lidzbarskiej i cmentarza katolickiego.
- To miałoby taki wymiar symboliczny – tłumaczy Staroń – Posner – Żyd polski oddał swoje życie za katolików. Teraz ulica jego imienia łączyłaby dwa cmentarze – dodał.
Rozważano ponadto nadanie jednej z ulic nazwy międzywojennego burmistrza Żuromina Józefa Kaźmierskiego. Projekt ten poczeka jednak z realizacją.

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. M.M. #1142333 | 178.42.*.* 13 lip 2013 21:26

  My starsi pamiętamy siostrę Stanisławę(robiącą zastrzyki i niosącą leki i dobrą radę) siostrę Żabkę( uczącą religii i wychowującą młode pokolenie) księdza Żbikowskiego(dobrego dusz pasterza i gospodarza) i o taki kościół zaczyna walczyć Papież Franciszek. Wszyscy piszą ciepło o tamtych czasach i o ludziach naszego Żuromińskiego kościoła a o obecnych nic dobrego nie można przeczytać wręcz odwrotnie same złe rzeczy i to nie tylko w wydaniu Pokręta. A co do nazw ulic to w 100% się zgadzam i jestem za. Tacy ludzie którzy zrobili tak dużo dla ratowania zdrowia i podtrzymania na duchu społeczeństwa w tak trudnych czasach powinni być wyróżniani chociażby w ten sposób bo w inny już im nie możemy podziękować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (9)

  1. Pokręt #1141512 | 164.126.*.* 12 lip 2013 21:34

   Doniesienia netu wyraźnie pokazują jak księża pracują na zły wizerunek swojego kościoła i chwała im za to.Jak nie będzie ludzi pracy takich jak siostra Stanisława to będzie padał pomnik po pomniku coraz częściej i szybciej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Anna #1140205 | 95.50.*.* 11 lip 2013 20:43

   Znałam siostrę Stanisławę,była prawą i oddaną ludziom osobą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. redakcja #1139931 | 212.160.*.* 11 lip 2013 14:39

    @historyk Antoni Wolski, zanim przeprowadził się do Bieżunia, mieszkał w Żurominie. Nie trzeba przepraszać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Shamman #1139710 | 88.156.*.* 11 lip 2013 11:06

    Po ostatnich doniesieniach na temat matki Teresy porównywanie innych do jej osoby jest mało trafne... Z tego co się orientuję, siostra Stanisława nie miała konta bankowego a już na pewno nie miała na nim milionów dolarów...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (22)