Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Żuromin. - Tu chodzi o kasę – mówi burmistrz Nosek

2013-07-15 08:29:46 (ost. akt: 2013-07-15 08:31:10)
 Zdaniem burmistrza sprzedaż działki przy Piłsudskiego bez przetargu nie leży w interesie gminy

Zdaniem burmistrza sprzedaż działki przy Piłsudskiego bez przetargu nie leży w interesie gminy

Podziel się:

- Tak naprawdę tu chodzi o kasę – tłumaczy burmistrz Zbigniew Nosek spór Urzędu z współwłaścicielami działek przy ulicy Piłsudskiego. Burmistrz tłumaczy, że działki te są warte 300 tysięcy złotych a współwłaściciele chcą je wykupić za połowę tej ceny.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl]

O sprawie dotyczącej działki i budynku przy ulicy Piłsudskiego, który spłonął w marcu ubiegłego roku pisaliśmy w Kurierze już wiele razy. Współwłaściciele działek przy ulicy Piłsudskiego chcą, żeby je odsprzedać w formie bezprzetargowej. Burmistrz nie chce się zgodzić na taką formę sprzedaży. Sprawy trafiły do Sądu. Rozstrzygnięcia jak na razie są korzystne dla władz miasta. Na ostatniej sesji kolejny z współwłaściciel wnioskował do Rady Miejskiej o zmianę decyzji dotyczącej sposobu sprzedaży części nieruchomości należącej do Gminy. Radni jednogłośnie odmówili zmiany decyzji.

Burmistrz wyjaśnia
Burmistrz tłumaczył radnym, że niekorzystnie by było sprzedać tą nieruchomość bez ogłaszania przetargu.
- Każdy kto choć trochę zna się na wartości nieruchomości to wie, że działka o powierzchni 8 arów bez jednego metra o wartości 152 tys. to cena bardzo zaniżona – mówił Nosek.
Za taką cenę zostałaby sprzedana ta nieruchomość w przypadku sprzedaży bez przetargu. W przypadku sprzedaży w drodze przetargowej, burmistrz ma prawo dać wyższą cenę. Zdaniem Noska działka jest warta co najmniej 300 tys. zł. Jego zdaniem to jedna z bardziej atrakcyjnych działek na prowadzenie działalności w Żurominie.
- Tak naprawdę tu chodzi o kasę, może nie przede wszystkim ale także – wyjaśniał radnym Zbigniew Nosek – Te wszystkie pozwy chcą nas przymusić do sprzedaży bez przetargu, ale to nie jest w naszym interesie.
Zdaniem burmistrza należy pomóc ludziom prowadzić własny interes, ale nie w taki sposób, że zbywa się własność gminy za połowę jej wartości. Burmistrz przypomniał również, że na tego typu rzeczy nie pozwala prawo
- Burmistrz który naraża gminę na straty, sprzedając lub wydzierżawiając mienie gminne, podlega karze – mówił Nosek.

Nikogo nie wprowadziłem w błąd
Burmistrz odniósł się również do artykułu w Kurierze, w którym jeden ze współwłaścicieli nieruchomości zarzucał, że burmistrz wprowadza w błąd radnych. Pisaliśmy wówczas, że Nosek na jednej z sesji poinformował radnych, że zakończyła się sprawa w Sądzie i Sąd przyznał rację Radzie Miejskiej co do sposobu sprzedaży swojej części nieruchomości. Współwłaściciele poinformowali nas, że sąd nie rozpatrywał tej sprawy merytorycznie, ponieważ za późno złożono dokumenty. Na sesji 2 lipca Nosek wyjaśnił, że chodziło mu o wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi, gdzie również toczyła się postępowanie w sprawie działki przy Piłsudskiego. Według Sądu nie ma przepisów prawnych, które przymuszałyby do sprzedażny działki bez przetargu.
- Współwłaściciel nieruchomości pozbawiony jest środków prawnych pozwalających na przymuszenie jednostki samorządu terytorialnego do zbycia na jego rzecz udziałów w nieruchomości – cytował wyrok Sądu Apelacyjnego na sesji burmistrz.
Na sesji 22 maja burmistrz zapowiedział, że wkrótce nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż. Wygląda jednak, że w najbliższym czasie nie będzie to możliwe, a sprawa się będzie przedłużać.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. km #1144407 | 46.113.*.* 16 lip 2013 10:27

  a kto sie przejmuje miejscami pracy? kogo to obchodzi? BURMISTRZA tylko tydzien przed wyborami- obiecuje ze jak da mu sie szanse to zadba o wszystko a pozniej niestety.... nic nie wie nie pamieta a jak pamieta to chce lecz nie moze.. rutyna

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. info #1144360 | 178.42.*.* 16 lip 2013 09:37

  Po co strefa. Zobacz w dzisiejszym TC ile zarabiają urzędnicy. Im strefa ani nowe miejsca pracy nie potrzebne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mk #1144310 | 31.174.*.* 16 lip 2013 08:26

  Niedługo i handel w mieście padnie. Powstaje nastepne centrum handlowe, mamy dwie biedronki, polo. Zakłady pracy padają i ubywa miejsc pracy. Ciagle przybywa lokali do wynajęcia. Co ze strefą ekonomiczną obiecaną przed wyborami przez partię Noska oraz PSL?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. fatere #1144291 | 46.113.*.* 16 lip 2013 07:43

   NO WŁASNIE JAK MOZNA WYSTAWIC CUDZĄ DZIAŁKĘ DO PRZETARGU :)) BURMISTRZ ZAPOMNIAŁ DODAC ZE TO TYLKO CZĘŚĆ NALEZACA DO GMINY, A W OSTATNIM ARTYKULE PODAWAŁ WIELKOSC CAŁOSCI DZIAŁKI. POWODZENIA DLA TYCH KTÓRZY BEDA CHCIELI KUPIC.... ZAPEWNIA SOBIE LATANIE PO SADACH BO JEST 3 WSPOLWLASCICIELI...

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Za 300 tys. to ja #1143873 | 178.183.*.* 15 lip 2013 17:16

   biorę bez przetargu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)