Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Bez kasku i zabezpieczeń

2013-07-19 08:29:15 (ost. akt: 2013-07-19 08:31:55)
Zdjęcie przysłane przez Czytelnika z intencją wskazania nieprawidłowości: brak kasku i uprzęży. Okazało się, że pracownik posiadał odpowiednie zabezpieczenia – rusztowanie z poręczą

Zdjęcie przysłane przez Czytelnika z intencją wskazania nieprawidłowości: brak kasku i uprzęży. Okazało się, że pracownik posiadał odpowiednie zabezpieczenia – rusztowanie z poręczą

Autor zdjęcia: fot. arch.

Podziel się:

W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy zdjęcie od naszego Czytelnika. Przedstawiało ono pracownika budowlanego na rusztowaniu. Czytelnik dziwił się, że budowlaniec nie ma kasku i zabezpieczeń w postaci liny i uprzęży.

Sprawę wyjaśniliśmy. Ocieplenie budynku na ulicy Targowej prowadzi Zakład Budowlany Jędrzej Chmielewski.

- Bezpieczeństwo pracowników jest dla mnie najważniejsze – mówi nam właściciel firmy – Czytelnik po prostu nie zna przepisów BHP. Nasz pracownik był zabezpieczony właściwie – dodaje.
Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, pracownik na rusztowaniu nie musi mieć na sobie żadnych pasów. Wystarczą atestowane rusztowania z odpowiednimi barierkami. Ponadto na rusztowania zawieszone były specjalne siatki.

W przepisach BHP czytamy: Środki ochrony pracowników przed upadkiem oraz hełmy ochronne powinny być stosowane przez pracowników, jeżeli prace na wysokości na rusztowaniu są organizowane i wykonywane w sposób zmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady. Przepis § 107 r.o.b.h.p. wskazuje, że prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi. Zgodnie z § 109 ust. 1 r.o.b.h.p. przy pracach wykonywanych na rusztowaniach na wysokości powyżej 2 m od otaczającego poziomu podłogi lub terenu zewnętrznego oraz na podestach ruchomych wiszących należy w szczególności: 1) zapewnić bezpieczeństwo przy komunikacji pionowej i dojścia do stanowiska pracy, 2) zapewnić stabilność rusztowań i odpowiednią ich wytrzymałość na przewidywane obciążenia.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. migawka #1148017 | 164.126.*.* 20 lip 2013 09:59

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. a policjantom bez pasów w jadących radiowozach to nikt nie zrobił zdjęcia?jeszcze nie widziałem w pasach ani jednego,wszyscy zwolnieni?a moze nawzajem się konwojują?

 2. lolo #1147873 | 176.103.*.* 19 lip 2013 23:22

  przez te jeb...aparaty w telefonach to nawet człowiek w nosie nie może podłubać,bo mu robią zdjęcie na każdym kroku.......kiedyś tego nie było.....piep...y postęp technologiczny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. observer #1147115 | 88.156.*.* 19 lip 2013 10:25

  Hahaha, wyszło szydło z worka... Nie mamy o czym pisać to piszmy o niczym, bo inaczej całą gazetę zapełnią reklamy. A tak jest ich tylko 90%...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ^czytelnik^ #1147104 | 83.6.*.* 19 lip 2013 09:59

  cyt.: W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy zdjęcie od naszego Czytelnika. Ludzie jaki Czytelnik? Przecież to redaktorek Osiecki zrobił zdjęcie. Chce się przypodobać naczelnemu i jmieć więcej materiałów. Szpicel. Uważajcie na niego! P.S. Czemu znikają posty? Widać redaktor Osiecki usuwa je bo się teraz tego wstydzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)