Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Segregacja. Trudna sprawa

2013-07-22 08:22:27 (ost. akt: 2013-07-22 08:35:58)
Prezes ŻZK zachęca do segregowania śmieci

Prezes ŻZK zachęca do segregowania śmieci

Podziel się:

Od ponad dwóch tygodni funkcjonują nowe zasady śmieciowe. Oszczędni postanowili swoje śmieci segregować. Część z nich nie wie jednak jak to robić. Czy kartony po mleku mają trafić do pojemnika z papierem czy do innego? Czy słoiki przed wyrzuceniem trzeba umyć? Gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie a gdzie opakowania po jogurtach? Specjalnie dla naszych Czytelników wyjaśnimy, na czym segregacja śmieci ma polegać,

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Od 1 lipca lepiej jest segregować odpady, bo za ich odbiór zapłacimy mniej. Z drugiej strony osoby, które nie zobowiązały się do segregowania śmieci, mają problem z głowy. Nie muszą się zastanawiać, co do jakiego pojemnika lub worka wyrzucić. Niemniej jednak segregacja jest korzystna i dla naszej kieszeni i dla środowiska.

Worki i pojemniki
Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, które nie zdecydowały się na segregację śmieci, mają do dyspozycji dwa pojemniki. Jeden na śmieci zmieszane, drugi na odpady organiczne: popiół i np. trawę. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregację śmieci otrzymają worki różnego koloru. Każdy do innego rodzaju śmieci. ŻZK worki dostarczają bezpłatnie wszystkim mieszkańcom, oprócz mieszkańców gminy Lutocin. Na terenie tej gminy mieszkańcy będą musieli za worki płacić, ponieważ takie zasady ustaliła Gmina. Pierwsze worki mieszkańcom Lutocina ŻZK przekazały za darmo. Worki z odpadami mieszkańcy gromadzą na własnej posesji. Przed blokami mieszkalnymi pojawią się pojemniki na szkło, papier, plastik oraz odpady zmieszane. W każdej z gmin i miast powiatu żuromińskiego kolor worków, zasady segregowania się trochę różnią. Dziś przedstawimy Czytelnikom zasady segregacji w czterech gminach powiatu żuromińskiego: w gminie Żuromin, Bieżuń, Lubowidz i Lutocin. Tam od 1 lipca odbiorem śmieci zajmują się Żuromińskie Zakłady Komunalne. Same zasady segregacji i odbioru śmieci ustaliły władze poszczególnych miast i gmin.

Gmina i Miasto Żuromin
Mieszkańcy domów jednorodzinnych w Żurominie otrzymali od ŻZK za darmo trzy rodzaje worków: w kolorze zielonym do szkła, w kolorze niebieskim do papieru i worek w kolorze żółtym, do którego należy wyrzucać plastik. Tak jak dotychczas mieszkańcy Żuromina są wyposażeni w pojemniki do odpadów biodegragowalnych. Do tych pojemników należy wyrzucać trawę (od maja do września) a w okresie od września do kwietnia – popiół. Odpady takie jak: opony, drewno, metal, można dostarczać samemu do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów mieszczącego się w Brudnicach na składowisku odpadów lub do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w Żurominie przy ulicy Sikorskiego. Tam odpady są przyjmowane w każdy piątek w godzinach 13:00 do 15:00. Oprócz tego na terenie miasta funkcjonuje 25 punktów usytuowanych w pobliżu bloków. W tych punktach znajdują się pojemniki na szkło, plastik i papier. Tych ostatnich jest mniej, ponieważ papier jest odpadem produkowanym w mniejszych ilościach niż szkło i plastik.
Gmina Bieżuń
Na terenie gminy i miasta Bieżuń śmieci są segregowane według 9 frakcji: papier, który powinien być wrzucony do worka w kolorze niebieskim, szkło (worek w kolorze zielonym), tworzywa sztuczne wyrzucamy do worka żółtego, metale (worek czerwony), odpady ulegające biodegradacji (worki fioletowe), odpady wielomateriałowe ( worki białe), odpady surowcowe (szare worki) a na odpady niebezpieczne są worki czarne.
Gmina Lubowidz
Mieszkańcy gminy Lubowidz otrzymali dwa rodzaje worków. Czarne worki do odpadów ulegających biodegradacji. I worki w kolorze niebieskim na papier, tekturę, szkło, tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe.
Lekarstwa, materiały budowlane, meble
Odpady wielkogabarytowe czyli te, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się do pojemnika np.: stoły, szafy, rowery itp., będą odbierane dwa razy w roku. Termin odbioru ustalą ŻZK. Drobne odpady poremontowe i budowlane zbierane będą w ilości nieprzekraczającej 0,1m³, jeżeli wcześniej odbiorca śmieci zostanie o tym poinformowany, a śmieci zostaną wrzucone do odpowiedniego worka. Jeżeli odpady przekroczą 0,1m³, trzeba będzie za nie dodatkowo zapłacić. . Inne odpady np. przeterminowane leki należy dostarczać do punktów aptecznych na terenie miasta lub miejscowości w punktach specjalnie do tego wyznaczonych.
Gmina Lutocin
Mieszkańcy z gminy Lutocin otrzymali osiem worków: w kolorze niebieskim na papier, worek w kolorze zielonym na szkło, worek żółty na tworzywa, worek czerwony na metale, worki fioletowe na odpady ulegające biodegradacji, worki białe na odpady wielomateriałowe , szare worki - odpady surowcowe, a na odpady niebezpieczne są worki czarne.

Co do którego worka
Do niebieskiego worka i pojemnika przeznaczonego na papier wrzucamy: gazety, książki, papierowe worki i torby, tekturę itp.
Do zielonego worka i pojemnika wyrzucamy: szklane butelki, słoiki, szklane opakowania np. po kosmetykach. Nie muszą być wyczyszczone i bez etykiety, nie może jednak być w nich pozostałości po ich zawartości. Należy je wyrzucać bez korka i nakrętki.
- Nie dajmy się zwariować- mówi prezes ŻZK Ireneusz Rejmus – mycie odpadów przed ich wyrzuceniem byłoby bez sensu i szkodliwe dla środowiska.
Do worka w kolorze żółtym powinien trafić plastik czyli: plastikowe butelki, foliowe torby, opakowania po jogurtach itp. Nie powinno się tam wyrzucać toreb np. po chrupkach, chipsach itp.
W worku czerwonym na metal powinny się znaleźć: zgniecione puszki aluminiowe, metalowe narzędzia, naczynia, rury.
Odpady ulegające biodegradacji to: odpady z pielęgnacji ogrodów, trawników, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych np. skórki od owoców i warzyw, resztki z obiadu.
Odpady wielomateriałowe to opakowania wykonane co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można w sposób ręczny rozdzielić należą do nich np.: kartony po mleku i sokach, opakowania po dezodorantach, lakierach do włosów itp.
Odpady niebezpieczne to te, które po dostaniu się do środowiska naturalnego mogą stanowić dla niego zagrożenie należą do nich baterie, akumulatory, przeterminowane leki, resztki farb i rozpuszczalników itp.
Mieszkańcy, którzy nie otrzymali worków na odpady wielomateriałowe, ulegające biodegradacji, metal (np. mieszkańcy z gminy i miasta Żuromin) śmieci z tych materiałów wyrzucają do pojemnika z odpadami niesegregowanymi.

Co z oszustami?
Osoby które zadeklarowały segregację swoich śmieci, a tego nie robią, nie mogą spać spokojnie.
- Nie będziemy zabierać takich śmieci – zapowiada Ireneusz Rejmus – Będziemy odnotowywać takie osoby, a jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, pomyślimy o większych konsekwencjach.
Mowa jest o sytuacji, kiedy np. w worku na plastik znajdą się odpady zupełnie z innego materiału, a takie przypadki już się zdarzyły. Jeżeli np. w worku na szkło znajdzie się jedna plastikowa butelka, ŻZK nie będą na razie wyciągać konsekwencji.
- Chcemy zachęcić mieszkańców do segregacji – mówi Rejmus – Nie wszyscy od razu wiedzą jak to robić.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Prezes #1163692 | 31.174.*.* 7 sie 2013 11:48

  Prezes na swoim tronie,bardzo zależy mu na ludziach,on po nocach nie śpi tylko troszczy się o swoich wyborców.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. xXx #1163374 | 83.6.*.* 6 sie 2013 22:40

  Gmina Bieżuń Na terenie gminy i miasta Bieżuń śmieci są segregowane według 9 frakcji: papier, który powinien być wrzucony do worka w kolorze niebieskim, szkło (worek w kolorze zielonym), tworzywa sztuczne wyrzucamy do worka żółtego, metale (worek czerwony), odpady ulegające biodegradacji (worki fioletowe), odpady wielomateriałowe ( worki białe), odpady surowcowe (szare worki) a na odpady niebezpieczne są worki czarne. dlaczego nam mieszkancom nie rozdali i nie odbierafa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hjbj #1152410 | 95.51.*.* 25 lip 2013 13:48

   To wkońcu trzeba segregowac te śmieci czy nie bo teraz kto zdecydował sie na niesegregowane to na tym przegrał bo dziś zbierali śmieci i ci ktorzy zdecydowali sie na segregowane to ich niesegreguja tylko tyle ze mnie płaca to kazdy by tak chciał jak tak mozna to ja zminiam swoja decyzje dlaqczego mam płacic drożej

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. masza #1151785 | 77.114.*.* 24 lip 2013 18:08

   jakie 8 worków otrzymali mieszkańcy gminy lutocin???????dostalam 2 slownie dwa,niebieskie !!!!!!!!!!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. gmina lutocin #1150117 | 83.6.*.* 23 lip 2013 09:16

   po pierwsze worki trzeba zakupic.,.nikt ich nie da .a po drugie to po co segregowac jak samochod ktoty zbiera smieci wszystko wrzuca w jedna komore.u nas zbiera ZUROMIN .wygral przetarg ale to PORAZKA .

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (13)