Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Dąbrowa.Tumany kurzu wdzierają się do mieszkań

2013-08-05 08:26:58 (ost. akt: 2013-08-05 09:16:56)
Byliśmy w Dąbrowie i przejechaliśmy za ciężarówką newralgiczny odcinek. Jechać się wręcz nie dało. Przed nami zrobiło się ciemno i musieliśmy się zatrzymać

Byliśmy w Dąbrowie i przejechaliśmy za ciężarówką newralgiczny odcinek. Jechać się wręcz nie dało. Przed nami zrobiło się ciemno i musieliśmy się zatrzymać

Podziel się:

- Jest środek lata, a ja nie mogę okna otworzyć – skarży się mieszkanka Dąbrowy – Ciężkie samochody robią nam taki kurz, że dwa razy w tygodniu trzeba myć szyby – dodaje kobieta. Sprawdziliśmy. Sytuacja rzeczywiście nie jest do pozazdroszczenia.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Ciężkie samochody jeżdżą z polnej drogi w Dąbrowie z częstotliwością kilku na godzinę. Kursują z pobliskiej żwirowni. Za każdą z ciężarówek wzbijają się tumany szarego pyłu. Ta chmura w zależności od kierunku wiatru wpada do domu albo jednym, albo drugim mieszkańcom Dąbrowy.

Mieszkańcy czują się pokrzywdzeni

- Czy my zawsze musimy być pokrzywdzeni – pyta mieszkanka Dąbrowy – Tyle tu kurników, wiatraki, nie mamy chodnika i jeszcze teraz ten kurz – skarży się.
Kobieta mówi, że nie może na balkonie prania powiesić.
- Raz spróbowałam, to musiałam prać jeszcze raz – mówi.
Asystuje jej mężczyzna.
- Czasem jak przejadą dwa albo trzy samochody, to aż w gardle zatyka – mówi.
Problem jest bardzo poważny. Mieszkańcy Dąbrowy mają już dość takiego sąsioedztwa.

Problem drogi

Z problemem mieszkańcy Dąbrowy borykają się od około roku.
- Wtedy to chyba właściciel kurników, bo do niego prowadzi droga, nawiózł do utwardzenia drogi jakiegoś materiału – mówi moja rozmówczyni – Od tamtej pory tak się kurzy.

Polna droga prowadzi do ferm kurzych i dalej do żwirowni w Osówce. Korzystają z niej w ciągu dnia samochody ciężarowe w większości na tablicach powiatu działdowskiego. Cała sytuacja nie była tak uciążliwa, dopóki na drogę nie nawieziony został szary pył. W taki sposób droga miała być wyrównana.
- Prawdopodobnie są to pozostałości z kotłowni, bo gminne pojazdy je przywoziły – mówi nam mieszkaniec Dąbrowy.
Szare pokrycie drogi nawiezione jest na odcinku od drogi wojewódzkiej 541 do ferm kurzych. Dalej do żwirowni droga jest piaskowa. I to na tym odcinku pojawia się uciążliwy kurz.

Nie mamy się do kogo zwrócić

Mieszkanka Dąbrowy tłumaczy nam, że nie wie, gdzie się zwrócić o pomoc, dlatego przyszła do redakcji. My problem nagłaśniamy, licząc, że odpowiednie organa się nim zajmą. Wtedy z przyjemnością o tym napiszemy.
Wysyłamy też pismo do władz Gminy i Miasta Żuromin z prośbą o skomentowanie sytuacji w Dąbrowie.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sum #1163411 | 95.41.*.* 6 sie 2013 23:28

  a moze to wina kiepskiego soltysa? nie dba o wioske i to sa tego skutki; trzeba go zmienic bo nic nie robi ,bardzo kiepskim musi byc gospodarzem; powinno sie go zmienic;nie dba o wies i wies nic nie ma

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mk #1162526 | 109.243.*.* 6 sie 2013 06:16

  Tam burmistrz coś robi, gdzie mieszka dużo mieszkańców. Małe wioski go nie obchodzą, bo mało w nich mieszka wyborców. Lepiej zrobić chodnik w Chamsku czy w Poniatowie nawet gdyby był w polu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ooo #1162189 | 95.49.*.* 5 sie 2013 18:32

  Macie chodniki? Jak głosujecie tak macie. Nie głosujecie nie macie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sum #1161805 | 37.7.*.* 5 sie 2013 10:46

  dlaczego mieszkancy Dabrowy maa klasc asfalt?????????? dosc ,ze bez zgody gminy poszerza sie droge wchodzac w pola-normalne panstwo w panstwie a, urzednicy stwierdzaa ,ze nie naruszono prawa; drugi problem to smieci lezace po rowach-oto wizytowka Dabrowy -drogi do Mlawy. Wladze nic nie robia,zeby poprawic porzadek Dabrowy,wstyd

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ojciec #1161747 | 164.126.*.* 5 sie 2013 09:45

   Źle i źle w tym powiecie,cieszcie się że nie ma zamachów terrorystycznych.Połóżcie sobie asfalt to kurzyc się nie będzie,pranie będziecie wieszać przy drodze a okna będziecie myć raz do roku.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz