Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Gigantyczny pożar pod Gościszką

2013-08-16 08:45:09 (ost. akt: 2013-08-16 08:48:51)
89 strażaków ratowało mienie podczas pożaru słomy

89 strażaków ratowało mienie podczas pożaru słomy

Podziel się:

89 strażaków brało udział w akcji gaszenia pożaru pod Gościszką. Spłonęło 50 hektarów słomy i traw oraz 0,5 ha lasu. Jest to największy tego rodzaju pożar w naszym powiecie. Straty oszacowano na 40 000 zł.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl


O godzinie 14:03 w czwartek 8 sierpnia do Państwowej Straży Pożarnej dotarła informacja o pożarze między Gościszką a Chojnowem. Natychmiast do akcji wyjechały wozy strażackie. O 14:12 pierwsza jednostka była już na miejscu.
Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Gwałtowne porywy wiatru (nawet do 30 km na godzinę) przenosiły ogień z miejsca na miejsce.
- W pewnym momencie ogień znajdował się w kilku miejscach, co znacznie utrudniało akcję strażaków – mówi oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej brygadier Józef Dobies.
Do akcji przyłączały się coraz to nowe jednostki. Łącznie w akcji wzięło ich udział 26 (22 z powiatu żuromińskiego oraz 4 z mławskiego).
- W akcji gaśniczej wzięło udział 89 strażaków – mówi oficer prasowy – Pomagali też nam policjanci z Żuromina.
Policja zabezpieczała drogę Gościszka – Chojnowo. Oprócz jednostek państwowych z Żuromina i Mławy, w akcji brali też udział ochotnicy. Były to jednostki z Bieżunia, Kuczborka, Zielonej, Lutocina, Sławęcina, Chamska, Płociczna, Zielunia, Strzeszewa, Młudzyna, Przeradza Małego, Sarnowa i Lubowidza, a także z powiatu mławskiego OSP Szydłowo, Strzegowo i Dzierzgowo.

Szybka akcja i dogaszanie

Pożar udało się ujarzmić dość szybko. Już około 15 ognia nie było widać. Jednak najtrudniejsze dopiero było przed strażakami. Dogaszali oni tlące się fragmenty pola, z których w każdym momencie mógł narodzić się nowy pożar. Strażacy zlewali pola wodą, dowożąc ją rzeki Przylepnicy w Chojnowie i z hydrantów w Gościszce.
Kolejnym etapem były działania zabezpieczające. Między innymi oboranie pól - tu pomocni byli rolnicy z Gościszki.
Akcja strażaków zakończyła się około godziny 20:00

Straty
Straty wstępnie oszacowano na 40 000 zł. Spłonęło około 50 hektarów słomy oraz pół hektara lasu. Wartość mienia, które udało się uratować, szacuje się na 320 000 zł.
- Mówimy tu o mieniu, które zdołaliśmy odciąć od pożaru. Były to zboża , las i bezpośrednio zagrożone zabudowania – tłumaczy Dobies - Najważniejsze jednak, że nie było żadnych ofiar w ludziach. Nikt nie doznał nawet najmniejszych poparzeń – dodaje.

Co było przyczyną pożaru?
- Trudno wyrokować. Wszystko wskazuje, że zaprószenie ognia, ale ja mam za mało informacji – mówi oficer prasowy straży.
Jak tłumaczy oficer prasowy, jest to odosobniony przypadek pożaru pól, takich pożarów jest na naszym terenie niewiele.
-Rolnicy naprawdę są bardzo świadomi i dbają o zachowanie bezpieczeństwa podczas prac polowych – kończy rozmowę Józef Dobies.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aaaa #1182517 | 78.88.*.* 27 sie 2013 17:50

    panie Dyrektorze czytanie panie pielgniarki 3 nadal bedą biły pacjętów bila pacjetkie ociane jak długo bedzie patolerował ich zahowanie przeciesz an ma nagranie jak odnoszą pecjętów moze pan bierz udział Drektorze morze one wolą pracowac siemiątkowie panie redaktorze moze pan poprosi onagranie z zolu do pana DYREKTORA

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Motyl #1173720 | 109.243.*.* 17 sie 2013 11:05

    Pożary to sprawa normalna,w innych państwach pali się dużo roślinności w czasie pory suchej.Mam nadzieję,że nic nie stało się tej prześlicznej,czarnej dziewczynie z Gościszki.Jestem dobrej myśli gdyz widziałem jej samochód w Żurominie przy sklepie obok Starostwa.To bardzo milutka osoba i az dziwne,że ja jestem jej cichym wielbicielem.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)