Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Nie ma miejsca w Żuromińskim Centrum Kultury

2013-08-19 08:54:48 (ost. akt: 2013-08-19 08:57:50)
„Miłość to nie patrzeć razem na siebie, a patrzeć razem w jednym kierunku” – burmistrzowi i staroście w przypadku CWOP to nie wyszło

„Miłość to nie patrzeć razem na siebie, a patrzeć razem w jednym kierunku” – burmistrzowi i staroście w przypadku CWOP to nie wyszło

Autor zdjęcia: fot. arch.

Podziel się:

Gmina i Miasto Żuromin zadeklarowała przystąpienie do projektu utworzenia Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Obiecuje wsparcie finansowe, ale odmawia udostępnienia lokalu w Żuromińskim Centrum Kultury. Plany radnych powiatowych oraz starosty Janusza Welenca trochę się pogmatwały.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Rada Powiatu Żuromińskiego 25 kwietnia podjęła uchwałę o zamiarze utworzenia Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Planowano z rozmachem, bo dla pomysłodawców jasne było, że taka organizacja jest potrzebna, żeby pomagać stowarzyszeniom rozwijać skrzydła (pozyskiwać fundusze unijne, informować o dotacjach, pomagać porządkować dokumentację, czy nawet pomagać w utworzeniu stowarzyszenia itp.).

Władze Gminy i Miasta nie dadzą pomieszczenia

Według podjętej uchwały całkowity koszt funkcjonowania Centrum w tym roku ma nie przekroczyć 16 960 złotych.

Planowano, że CWOP będzie funkcjonować w formie komórki organizacyjnej usytuowanej w Żuromińskim Centrum Kultury i będzie jednostką organizacyjną Gminy i Miasta Żuromin.

Niestety, tu pomysłodawcy otrzymali pierwszy policzek.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu 5 sierpnia, starosta Janusz Welenc poinformował, że w sprawie CWOP otrzymał odpowiedź od burmistrza Żuromina Zbigniewa Noska.
- Rada Miejska jest skłonna przekazać 3 tys. złotych na funkcjonowanie Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych – mówił starosta Janusz Welenc – natomiast nie posiada wolnych lokali w ŻCK.


Wlizło – Nosek. Znowu iskrzy

Burmistrz wyjaśnił również, że brak wolnych lokali spowodowana jest tym, że w ŻCK realizowany jest projekt „Mazowszanie”.

Obecny na sesji dyrektor Żuromińskiego Centrum Kultury Piotr Wlizło, zapytany o kwestie lokali w Domu Kultury powiedział , że nikt z nim tej sprawy nie konsultował.

- Wydawało mi się, ale tylko wydawało się, że infrastruktura Domu Kultury jest w stanie pomieścić CWOP – mówił na sesji dyrektor ŻCK Piotr Wlizło – Skoro mój szef inaczej do tego podchodzi, to muszę się dostosować.

Pomysł na lokal


Zdaniem dyrektora, Centrum może być utworzone w innym miejscu. Radny Michał Bodenszac ma już pomysł. Na swoim internetowym blogu proponuje Starostwo Powiatowe jako miejsce funkcjonowania. Jak podkreśla w swoim wpisie starosta Janusz Welenc też myślał o takim rozwiązaniu. W ten właśnie sposób funkcjonuje podobna organizacja w Gliwicach. Skoro nie ma miejsca w komnatach nowo wybudowanego pałacu ŻCK, to może znajdzie się miejsce w przeludnionym starostwie.


Kuczbork przystąpił do projektu

Centrum ma być utworzone wspólnie z innymi gminami z terenu powiatu żuromińskiego. Starosta Żuromiński wystąpił do wójtów i burmistrzów z propozycją jego powołania. Starosta w kwietniu przekazał radzie informację, że gmina Lubowidz i Lutocin negatywnie ustosunkowała się do projektu. Wówczas wiadomo było, że tylko gmina Kuczbork zadeklarowała do niego przystąpienie. Pozostałe gminy nie podjęły w tej sprawie decyzji.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obserwator #1175481 | 31.175.*.* 19 sie 2013 17:46

  Sporo lat jesteśmy w Unii i inicjatywa w tak błyskawicznym tempie,kolos wali się z nóg,informacji nawet w necie brak,co było do wzięcia to chapnęli ci z Sejmu i ich znajomi.Oczywiście,dobre posunięcie ale czy nie za późno?A może by tak kształcic równolegle ludzi jak radzić sobie bez unii,jest podobno taka komórka pod wodzą vice i efektów żadnych,a może są gdzieś głęboko w szufladach?Przepełnione starostwo?szczególnie w PUP,w rodzimym budynku też spory ruch z czajnikami od wpół ósma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jacoo42 #1175250 | 80.55.*.* 19 sie 2013 13:31

  Nie ma co potępiać innych gmin, trzeba przekonywać i jeszcze raz przekonywać. Budowa społeczeństwa obywatelskiego to trudny proces, ale nie wolno się poddawać. Moim zdaniem trudno będzie wygospodarować lokal w starostwie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bazyl #1175104 | 83.9.*.* 19 sie 2013 10:33

  Teraz widać dokładnie, jak Burmistrz Nosek, Wójt Ziółkowski, Wójt Gałka podchodzą do takich inicjatyw. Nie podoba mi się to! Szczególnie dziwi mnie postawa Wójta Ziółkowskiego, który jawił się jako młody, otwarty, kreatywny samorządowiec. I co?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz