Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Wyprawka szkolna. Można ubiegać się o dofinansowanie

2013-08-22 10:53:15 (ost. akt: 2013-08-22 10:56:05)
Zbliżający się rok szkolny najlepiej widać w księgarniach

Zbliżający się rok szkolny najlepiej widać w księgarniach

Podziel się:

Już za 2 tygodnie rozpocznie się rok szkolny. Zakup podręczników i przyborów szkolnych to spory wydatek dla każdego rodzica. Niektórym rodzicom część szkolnych wydatków pokryje państwo. Wystarczy złożyć wniosek o dofinansowanie i spełnić kryterium dochodowe.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzuromnski.pl
Rodzice mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu podręczników i pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”. Programem objęci są uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w klasach I – III i klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej (to najbardziej interesuje mieszkańców naszego powiatu), szkoły muzycznej I stopnia, klasie II szkoły ponadgimnazjalnej, klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie II liceum plastycznego oraz w klasach II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty w szkole.
Kryterium dochodowe
Dofinansowanie przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza 456 złotych netto. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły podstawowej. W ich przypadku dochód nie może przekroczyć 539 złotych netto.
Kwota dofinansowania
Wysokość dofinansowania zależy od tego, do której klasy uczęszcza dziecko. Uczniowie klasy I – III otrzymają maksymalnie 225 złotych, uczniowie V klasy najwyżej 325 złotych, dofinansowanie dla uczniów II klasy zasadniczej szkoły zawodowej nie przekroczy 390 złotych a klasy II szkoły ponadgimnazjalnej wyniesie maksymalnie 445 złotych.
Jeszcze jest czas żeby złożyć wniosek
Wnioski o przyznanie dofinansowania na zakup podręczników i pomocy dydaktycznych składa się w szkole. Ostateczne terminy na złożenie wniosku są inne w każdej gminie. W przypadku gminy Żuromin i gminy Siemiątkowo ostatecznym terminem jest 10 września. W gminie Lutocin wnioski można składać do 15 września a w gminie Kuczbork do 16 września. Najmniej czasu mają rodzice z gminy Bieżuń. Tam wnioski można składać do 6 września. Jak się dowiedzieliśmy jednak, jeżeli rodzić nie zdąży do tego czasu złożyć wniosku, a spełnia kryterium dochodowe to i tak otrzyma dofinansowanie.

Ilu uczniów skorzysta
Nie wiadomo ilu uczniów skorzysta z rządowego dofinansowania w tym roku. Co prawda samorządy w czerwcu zbierają dane dotyczące ilości uczniów, którzy będą składać wnioski o dofinansowanie. Są to jednak dane szacunkowe i często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak się dowiedzieliśmy w ubiegłym roku w Żurominie, w czerwcu szacowano, że na wyprawkę zostanie wydatkowana łączna kwota około 30 tysięcy złotych. Po czym we wrześniu okazało się że potrzebne jest ponad 55 tysięcy złotych.
Kwoty przyznawane rodzicom w ramach programu „wyprawka szkolna” w porównaniu z kosztami jakie rodzić poniesie w związku rozpoczęciem roku szkolnego są niewielkie i otrzymają je tylko ci z bardzo niskim dochodem. Pozostali rodzice muszą sami zamartwić się o sfinansowanie podręczników i przyborów szkolnych dla swoich pociech.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1178415 | 109.243.*.* 22 sie 2013 21:08

    To poniżanie narodu ma swój koniec,kryterium dochodu mniejsze niźli na Białorusi,ostatni w Europie,gratuluję utrzymania za 10 miliardów złotych rocznie pracowników Watykanu,to i leki i książki.Tym panom należy się dostatnie życie,nawet actimelki im się należą.Oni rządzą,dzielą i radzą jak żyć.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz