Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Witaj szkoło! Droga szkoło!

2013-08-28 11:07:31 (ost. akt: 2013-08-28 11:11:30)
W księgarniach rodzice będą musieli zostawić sporą cześć swoich pieniędzy

W księgarniach rodzice będą musieli zostawić sporą cześć swoich pieniędzy

Podziel się:

Początek roku szkolnego już za kilka dni. Kończące się wakacje najlepiej widać w księgarniach. Rodzice kompletują wyprawki szkolne, co skutecznie nadszarpnie domowe budżety. Wyprawka dla jednego dziecka może kosztować nawet 800 zł.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

W księgarniach rozpoczął się zakupowy zawrót głowy. Do pierwszego dzwonka w szkole zostało już tylko kilka dni. Rodzice muszą przygotować dzieci do szkoły. Nie jest to w cale łatwe, co wymaga wiele czasu no i przede wszystkim dużo pieniędzy. Wyprawka szkolna dla jednego dziecka może kosztować nawet około 800 złotych.

Najdroższe są podręczniki

- Ceny podręczników po prostu porażają – mówi mama dwójki uczniów – Ja mam o tyle dobrze, że obydwoje z mężem pracujemy, ale jak sobie z kupnem książek poradzą rodziny w gorszej sytuacji finansowej.
Rodzice pierwszaków rzeczywiście mogą być porażeni ceną podręczników dla swoich pociech. Zestaw książek do klasy pierwszej szkoły podstawowej w Żurominie kosztuje około 270 złotych. Ale to nie wszystko. Dodatkowo trzeba dokupić podręcznik i zeszyt ćwiczeń do języka angielskiego i książkę do religii. W żuromińskich księgarniach zestaw książek do języka angielskiego w klasie pierwszej to ponad 70 złotych. Trochę tańsze są podręczniki do pozostałych klas szkoły podstawowej. Największym problemem jest to, że książki trzeba co roku kupować nowe. Nie można książek użyć drugi raz, ponieważ dzieci wykonują w nich również ćwiczenia. Tak więc książki dla klas I – III szkoły podstawowej to koszt ponad 300 złotych. To dużo, ale jeszcze więcej zapłacą rodzice gimnazjalistów. Jak dowiedzieliśmy się w jednej z żuromińskich księgarń koszt książek do klasy pierwszej gimnazjum to około 450 złotych. Książek też nie można kupić używanych. W drugiej klasie można już zaoszczędzić i odkupić od kogoś książki.
- Na same ćwiczenia do drugiej klasy gimnazjum wydałam około 200 złotych – mówi pani Aneta – dobrze, że chociaż podręczniki mogę od kogoś odkupić

W Internecie taniej

Kupując przez Internet można zaoszczędzić. Książki do klas I – III szkoły podstawowej można znaleźć tańsze o 50 – 70 złotych. Część rodziców w taki sposób robi zakupy
- Za komplet książek do II klasy zapłaciłam o ok. 50 złotych mniej a za komplet książek do języka angielskiego zamiast 70 złotych zapłaciłam 50 – mówi jedna z mam.
Nie każdy jednak ufa internetowym zakupom.
- Wolę książkę zobaczyć i dotknąć. Jestem wtedy pewniejsza – mówi mama pierwszoklasisty.

Książki to nie wszystko

Oprócz podręczników niezbędnych do szkoły jest wiele innych przyborów, bez których nie może uczeń się obyć: plecak, flamastry, kredki, farby, plastelina, bloki, piórnik, ta lista jest bardzo długa. Sklepy maja bogatą ofertę. I dobrze, bo rodzice w tym przypadku maja wybór i mogą zdecydować, czy zapłacą mniej, czy więcej za przybory szkolne. Dla przykładu za komplet 12 kredek można zapłacić ok. 15 złotych, ale można też kupić kredki za 4 złote. Podobnie jest z każdym innym przedmiotem. W jednym z marketów można kupić plecak za 20 złotych, w żuromińskich sklepach kosztują nawet 100 złotych.
Do listy szkolnych zakupów należy jeszcze dołączyć buty na zmianę, strój na w-f itp.

O pomoc można starać się w szkole

Rodzice mogą otrzymać dofinansowanie w na zakup wyprawki szkolnej w ramach rządowego programu. Programem objęci są uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę m.in. w klasach I – III i klasie V szkoły podstawowej i ogólnokształcącej. Dofinansowanie przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekracza 456 złotych netto. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły podstawowej. W ich przypadku dochód nie może przekroczyć 539 złotych netto. Wnioski o dofinansowanie składa się u dyrektorów szkół.
Wyprawki szkolne skutecznie uszczuplą domowe budżety. Niezależnie od tego, ile zarabiają rodzice, wyprawienie jednego dziecka do szkoły pochłonie kilkaset złotych. Dla tych o niskich dochodach jest dofinansowanie. Tylko czy kwota 225 złotych, która mogą otrzymać rodzice, rozwiąże ich jesienne problemy finansowe?

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #1206660 | 178.180.*.* 28 wrz 2013 12:43

  pytanie nie w temacie, ale może mi ktoś pomoże Czy redakcja ma swój adres emeil?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1194971 | 188.33.*.* 11 wrz 2013 06:23

  Powoli acz nieustannie zmienia się obraz ludzi wierzacych,maleje liczba fanatyków religijnych bez żadnej wiedzy, ubywa i będzie ubywac polityków robiących karierę polityczną na wierze rzymsko-katolickiej z braku poparcia.Piekło przestaje być straszakiem a ksiądz autorytetem przestał być juz dawno,jest traktowany jak komornik bez tytułu sądowego,choc mogą jeszcze takowy wywalczyć.Społeczeństwo jest już te wierzące i niewierzące a różnice wynikają z braku tolerancji tych ślepo wierzących do innych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (19)

  1. do fuh #1192513 | 31.175.*.* 8 wrz 2013 06:12

   Robią to dla kasy a ludzie milczą właśnie z bojaźni przed piekłam.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. fuh #1192340 | 5.173.*.* 7 wrz 2013 20:12

   Dlaczego chcecie, aby wasze dzieci uczyły się o ludach koczowniczych i ich bogu z epoki brązu? Dlaczego pozwalacie, aby katecheta składał młode umysły waszych dzieci na ołtarzu zabobonów i ciemnoty a następnie zniewalał je lękiem przed grzechem i piekłem oraz perspektywą wiecznej nagrody (za ich intelektualną pasywność i uległość)?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Duże różnice #1192036 | 164.126.*.* 7 wrz 2013 09:16

   Są bardzo duże różnice w tym,co mówi Pismo Święte a w tym jak postepuje kościół.Dlatego nie chcą uczyć bajek z Pisma tylko uczą bajki wymyślone przez siebie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (49)