Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Żuromin. Raz w miesiącu to za mało

2013-09-02 12:49:27 (ost. akt: 2013-09-02 12:52:13)
Mieszkańcy Dąbrowy przedstawili swój problem ze śmieciami radnym

Mieszkańcy Dąbrowy przedstawili swój problem ze śmieciami radnym

Podziel się:

Mieszkańcy Dąbrowy chcą żeby śmieci były odbierane od nich raz w tygodniu. Ich zdaniem zasady przyjęte przez radnych są dla nich krzywdzące. Wnioskują o zmianę częstotliwości odbioru ich odpadów.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
Od 1 lipca obowiązują nowe zasady odbioru śmieci. Rada Miejska w Żurominie zdecydowała, że śmieci od mieszkańców miasta będą odbierane cztery razy w miesiącu a od mieszkańców wsi z terenu gminy raz w miesiącu, w zamian jednak będą oni za śmieci płacić mniej. Nie wszyscy jednak takie zasady akceptują. W tej sprawie do Rady Miejskiej w Żurominie zgłosili się mieszkańcy Dąbrowy. Chcą, żeby śmieci były odbierane w ich miejscowości tak często jak w Żurominie.

Chcą, żeby śmieci były odbierane częściej

Zdaniem mieszkańców Dąbrowy odbieranie od nich śmieci raz w miesiącu jest nie wystarczające i przysparza im wiele problemów. Mieszkańcy odpady muszą gromadzić na terenie swoich posesji, co ich zdaniem jest niehigieniczne, przyciąga bezpańskie psy, jest odpowiednim środowiskiem dla gryzoni. Przez to ich posesje są brudne. Część z mieszkańców nie ma również miejsca, żeby przechowywać śmieci. Przed wprowadzeniem nowych zasad śmieci były odbierane raz w tygodniu. Mieszkańcy nie rozumieją, dlaczego teraz też tak nie może być
- Nie rozumiem, dlaczego śmieci są odbierane częściej w Żurominie niż na wsi – mówiła jedna z mieszkanek Dąbrowy na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej – to jawna dyskryminacja.
Zdaniem mieszkańców Dąbrowa leży tak blisko Żuromina, że dojazd tam śmieciarki 4 razy w miesiącu nie powinien stanowić większego problemu.
- W Żurominie się opłaca, a u nas nie? – pytała jedna z kobiet.
Mieszkańcy chcą zmian częstotliwości odbioru śmieci. Deklarują, że mogą za odbiór śmieci płacić więcej, ale w zamian niech będą odbierane tak często jak w Żurominie.

Częściej się nie da
- Nie jest to zła wola nikogo ani radnych, ani burmistrza, że jest taka częstotliwość i jedna zasada, której nie sposób zmienić – wyjaśnił burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek – To jest wina ustawodawcy, który nie dał możliwości zmiany częstotliwości odbioru śmieci.
Burmistrz zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy mieszkańcy danej gminy, sołectwa produkują taką samą ilość odpadów. Jedni potrzebują częstszego a inni rzadszego odbioru. Do 1 lipca sami mogli decydować, jak często odbierane są od nich śmieci
- Po 1 lipca 2013 r. jeśli rada danego samorządu uchwali odbiór jednokrotny na danym terytorium, to taki obowiązuje. Nie ma możliwości aby Państwo X.Y. z danej miejscowości zgodnie z potrzebą zamówili usługę dwu czy trzykrotnego wywozu z własnej posesji. Np. na terenie Gminy i Miasta Żuromin pomimo ogólnych zasad jednorazowego wywozu z terenu gminy, niektórzy mieszkańcy Poniatowa, Dąbrowy, Wiadrowa opłacali za wywóz 4-krotny – wyjaśnił Nosek – teraz tak nie można.
Nosek wyjaśnił również, że można natomiast podnieść częstotliwość odbioru odpadów na terenie całej gminy, ale dla wszystkich i tym samym wszystkim zostałaby podniesiona opłata za śmieci. Także tym, którzy nie potrzebują częstego odbioru odpadów.
Burmistrz liczy na zmiany w ustawie śmieciowej, które ułatwią gminie gospodarowanie odpadami.

Nic się nie zmieni

Do końca tego roku częstotliwość odbioru śmieci na terenie miasta i na terenie każdej wsi nie zmieni się. Zasady są zapisane w umowie z Żuromińskimi Zakładami Komunalnymi i nie podlegają żadnym zmianom do końca jej trwania. W przypadku Żuromina do końca 2013 roku. Pod koniec roku zostanie ogłoszony kolejny przetarg na odbiór odpadów z terenu gminy i miasta Żuromin i dopiero wtedy można zmienić częstotliwość, a co za tym idzie wysokość opłaty. Burmistrz zobowiązał się przygotować radnym kosztorys odbioru śmieci przy zwiększonej częstotliwości na terenie wsi. Radni wówczas podejmą decyzję, czy mieszkańcy wsi będą mieli częściej odbierane śmieci, czy zostanie po staremu. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 stycznia.
Koniec roku dopiero za 4 miesiące. Przez ten czas mieszkańcy muszą sobie radzić z własnymi śmieciami. Może znajdą sposób, jak je przechowywać, żeby nie były zbyt kłopotliwe. Niestety, nic pewnego, że w przyszłym roku sytuacja się polepszy. Może się okazać, że radni nie zmienią obecnie obowiązujących zasad.

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obserwator #1190774 | 95.48.*.* 5 wrz 2013 12:52

  Czy redakcja kuriera może zwrócić się do odpowiednich władz o publiczne rozliczenie odbioru śmieci?. Czyli ile zarabiają na opłatach a ile wydają na odbiór śmieci w każdej gminie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marek #1189632 | 77.253.*.* 4 wrz 2013 07:12

  Tu Pan Burmistrz kłamię, ustawodawca nie narzuca w ustawie częstotliwości odbioru śmieci , zależy to od samorządów. Oj nie ładnie panie Burmistrzu robić ludzi w konia

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rambo #1188743 | 212.160.*.* 3 wrz 2013 13:02

   trzeba bylo wybrac segregowane. wiecej workow wiecej odbiorow. klopoty znikaja

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. korzyści #1188324 | 31.0.*.* 2 wrz 2013 21:42

    Przecież układ z odbiorem śmieci musi być korzystny. Tylko szkoda że nie dla mieszkańców....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. mieszkam na wsi niestety... #1188257 | 164.126.*.* 2 wrz 2013 20:51

    Mieszkam na wsi niestety i jestem przyzwyczajona do gorszego traktowania. Tak, płacimy mniej niż w mieście, ale żeby było sprawiedliwie to powinnam płacić 4 razy mniej. Wyobraźcie sobie jak pomieścić śmieci z całego miesiąca do jednego małego pojemnika i wąchać je cały miesiąc jak kisną pod oknem... Super podziały - miasto i wieś, lepsi i gorsi...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (12)