Czwartek, 24 maja 2018. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Na krawędzi zdrowia - PRZYKRA DOLEGLIWOŚĆ 1/2

2013-09-10 13:54:11 (ost. akt: 2013-09-10 13:55:16)

Podziel się:

Nie tylko dziecka dotyka ten przykry objaw. Zaczynamy się poważnie niepokoić, gdy nasze maleństwo zaczyna kaszleć. Kaszel to nic innego jak reakcja odruchowa na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych. Efektem są nagłe skurcze ścian klatki piersiowej z nagłym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych. Kaszel to objaw, który zawsze wzbudza nasz niepokój, szczególnie jeżeli (jak zaznaczyłem na wstępie) dotyczy małych dzieci. Objaw ten to obok gorączki i bólów brzucha częsta przyczyna wizyty u pediatry.

Wiesław Ksyciński
ksycinski@gmail.com

Mamy dwa główne rodzaje kaszlu – suchy i mokry. O kaszlu suchym mówimy wtedy, kiedy nie towarzyszy mu odksztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Jest to kaszel typu duszącego, powodujący uczucie „bólu” w piersiach. Jego konsekwencją może być ból brzucha, wywołany zmęczeniem przepony (największy mięsień oddechowy u człowieka, oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej), a także zmęczeniem mięśni ściany brzucha.
Kaszel mokry występuje, gdy towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Najczęściej nie jest tak męczący jak kaszel mokry. Jednak u małego dziecka może doprowadzić do wymiotów, gdyż nie umie ono wypluć wydzieliny. Po prostu ją połyka. Może być on najbardziej nasilony rano, a wydzielina dość gęsta o różnym zabarwieniu (żółta, zielona, żółta, biała).
Przyczyn kaszlu jest wiele, od banalnych do bardzo groźnych. Najczęściej kaszlem zaczyna się zwykłe przeziębienie. Podrażniona jest wtedy błona śluzowa dróg oddechowych i dochodzi do jej obrzęku. Często towarzyszy mu ból gardła i podwyższona temperatura. W pierwszej fazie kaszel jest suchy, a dopiero po kilku dniach przechodzi w mokry. Najczęściej przeziębienie nie wymaga pilnej wizyty u lekarza, chyba, że jest to niemowlę. Większe dzieci należy układać dość wysoko, NIE PRZEGRZEWAĆ!, WIETRZYĆ POKÓJ! Zakraplać do nosa sól fizjologiczną lub morską i dużo poić. Stosować środki p/gorączkowe i ogólnie dostępne leki p/kaszlowe, podając farmaceucie wiek dziecka. Można to skonsultować z lekarzem.
Infekcje wirusowe to następna przyczyna kaszlu. Wiemy, że występują sezonowo (jesień-zima, zima-wczesna wiosna). W tym przypadku kaszel też może być dwufazowy (suchy, mokry). Szczególnie u małych dzieci może wystąpić tzw. późna reakcja alergiczna, która przyczynia się do długiego utrzymywania się kaszlu i świstów w obrębie drzewa oskrzelowego. Nie jest to astma oskrzelowa, której boją się rodzice.
W przypadku zapalenia oskrzeli też jest kaszel różnego typu, ale wtedy dziecko jest w gorszej kondycji zdrowotnej. Rodzice widzą, że stan dziecka jest inny niż przy przeziębieniu. Konieczna jest wtedy wizyta w poradni, aby wykluczyć np. zaczynające się zapalenie płuc.
Jest jeszcze jeden rodzaj kaszlu, a mianowicie tzw. kaszel szczekający, któremu towarzyszą trudności we wdechu (duszność wdechowa). To kaszel występujący w ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani lub tchawicy. Budzi on dziecko często na ranem, które jest niespokojne, bowiem ma dyskomfort oddechowy. W tej sytuacji należy niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala lub wezwać kwalifikowaną pomoc medyczną. Zawsze taki stan to stan zagrażający życiu dziecka. Trzeba jednak zachować spokój, bowiem przy starszym dziecku możemy nasilić u niego stres, mogący nasilać występującą u niego duszność.
Musimy wiedzieć, że zakażenia bakteryjne dróg oddechowych zawsze pogarszają stan ogólny dziecka w porównaniu z wirusowymi, trwając zdecydowanie dłużej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. suchy czy mokry #1194444 | 164.127.*.* 10 wrz 2013 14:42

    "Kaszel mokry występuje, gdy towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Najczęściej nie jest tak męczący jak kaszel mokry" Ja bym coś zmienił w drugim zdaniu.Wystarczy sie gorąco modlić a objawy ustapią,w telewizji pokazywali takich rodziców,zmarła om dwójka dzieci podczas modłów,powiedzieli,że Bóg uznał,że za słabo wierzą i słabo się modlą i dlatego Bóg odebrał im dzieci.To sie nazywa wiara.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz