Żuromin. Święto parafii, święto plonów

2013-09-11 14:42:09 (ost. akt: 2013-09-11 20:37:27)

Setki pielgrzymów przybyło 8 września do Żuromina, by oddać część Matce Boskiej Żuromińskiej. Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. biskup Roman Marcinkowski.

Żuromin. Święto parafii, święto plonów
Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Wierni z całego dekanatu ale także spoza niego przybyli w ubiegłą niedzielę do Sanktuarium Matki Boskiej Żuromińskiej, żeby wziąć udział w uroczystościach odpustowych. Tradycyjnie odpust jest połączony z dożynkami. Pierwsi pielgrzymi do miasta zawitali już w sobotę. W niedzielę uroczystości odpustowe rozpoczęły się od przywitania pozostałych pielgrzymów. W samo południe rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Romana Marcinkowskiego. Podczas mszy poświęcono dożynkowe wieńce. Parafianie przygotowali je z niezwykła starannością. W uroczystościach, oprócz pielgrzymów i mieszkańców Żuromina brali udział przedstawiciele władz powiatowych, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Rzymowski władze miasta burmistrz Zbigniew Nosek i zastępca burmistrza Maria Jędrzejewska, komendanci służb mundurowych: bryg. Adam Dobrosielski, mł. bryg. Dariusz Stumski, komendant straży miejskiej Wacław Chęciński, komendant policji mł. insp. mgr Piotr Leonarcik. Około godziny 15:00 zakończyły się uroczystości odpustowe w żuromińskiej parafii. Oczywiście cały czas można było korzystać z oferty ustawionych na terenie plebanii stoisk z obwarzankami i innymi różnościami.


Ave Maria Katarzyna Staroń

Komentarze 13 pokaż wszystkie komentarze w serwisie Coś się źle wyświetla? Widzisz błąd? Zgłoś nam to!

Dodaj swój komentarz

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. vivi #1279156 | 164.126.*.* 25-12-2013 21:10

    Pewne jest, że na Dominikanę nie polecieli na wigilię.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Podatnik #1278317 | 31.174.*.* 24-12-2013 07:14

    Już niedługo 0,5 % można z podatku oddać kościołom, powinno być że obywatel może zapłacić dodatkowo 0,5 1 2 czy 5% na kościół, ale dodatkowo a nie z tych co maja iść do budżetu np. na zabawy parlamentarzystów,leczenie ludzi czy emerytury.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Melon #1277716 | 31.175.*.* 23-12-2013 09:22

    Ten drugi to Wesołowski w randze arcybiskupa, gruba ryba.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Pokręt #1277427 | 31.174.*.* 22-12-2013 19:15

    Może ktoś wie jak spędzi wigilię niejaki Gil i jego kompan,nie pamiętam nazwiska ale też wysoko postawiony w Watykanie. z kim będą się teraz ściskać w dzieleniu się opłatkiem jak nie ma młodzików pod ręką????

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. Pokręt #1208343 | 5.173.*.* 01-10-2013 08:47

    Nareszcie spada plon kilkudziesięciu lat na nasz kraj,mamy świętego co rozpuścił hierarchów kościelnych jak dziadowskie bicze.Przyzwyczaił ich do forsy,rozpusty,okrył dywanem nietykalności.Teraz msze,ofiary,indoktrynacja wszystkich,jak na Dominikanie.Taki to odpust Boży.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. ha #1207468 | 5.173.*.* 29-09-2013 20:52

    Jest nadzieja,jeśli Franciszek nie zemrze, coś się zmieni,ale czy to propaganda ,czy idące od serca propozycje,zobaczymy.Jakby były od serca,to ludzie siE kapną i bedzie z czarnymi przez kilka lat ok.Później i tak ich wytną jeśli nie bedą prowadzić nauk Chrystusa.Amen. Chrystus robił to za darmo lub z posiłki, nie za Majbachy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  7. Pokręt #1206284 | 164.127.*.* 27-09-2013 19:30

    ge4 zarzucił mi,że niepotrzebnie poruszam sprawę finansowania z budżetu państwa kościoła bez przygotowania. Otóż chce powiedzieć,że kościół powinien byc finansowany z pieniędzy wiernych i to jest ok.Jestem wierny i chce utrzymywac swój kościół,jestem za.Ale dlaczego z budżetu,czy z budżetu pieniądze nie mogą iść na chore dzieciaki???Czy księża w swej mądrości nie chcą zdrowych dzieci,albo chorych ale właściwie leczonych i wyleczonych?To,ze na inne cele idzie kupa KASY Z BUDŻETU,NA KTÓRE NIE MA MOJEJ ZGODY ,PISAŁEM,TO MISJE WOJSKOWE,PENSJE PREZESÓW,agencje i tysiace innych budzetowych darmozjadów.To sukno z Polski rozrywają wszyscy,rząd,budżetowcy,związkowcy,da rmozjady chodzące do pomocy społecznej i w tym jest kler(nie chodzi do pomocy,on pomoc dostaje,należy mu się).

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  8. Pokręt #1204278 | 5.173.*.* 24-09-2013 22:53

    W Dominikanie nie będą sądzeni,uciekli,zapadli się pod ziemię a niektórzy w Watykanie,nie jest źle,swoich trzeba chronić,u nas sądy nie działaja,tam się boimy być sądzeni jako posłannicy Boży.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  9. Pokręt #1203713 | 109.243.*.* 24-09-2013 09:33

    Polski Kościół ostro zajął się problemem pedofilii. 40 osób z całej Polski: duchowni, siostry zakonne i świeccy uczą się, jak zwalczać nadużycia seksualne wobec dzieci. To pierwszy taki kurs w Polsce – pisze "Rzeczpospolita". Co to za kursy? pewnie za kasę z budżetu,kształćmy wszystkich z KPA,K. Cywilnego,Kodeksu Karnego,to duchowni nie zostali nauczeni co to jest przestępstwo?W Watykanie za dorosłego uważa się osobę dwunastoletnią.Z dwunastolatkiem na tym terenie mozna bezkarnie fikać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  10. Pokręt #1202585 | 5.173.*.* 22-09-2013 20:58

    Tak na marginesie,dwóch wielkich Polaków,księży na Dominikanie dokonało czynów uważanych w tych kręgach za normalne.Jeden w Polsce zapadł się pod ziemię bo nie chce wracać i stanąć tam przed sądem. Księża posądzeni są o pedofilię,Franciszek osobiście zajął się sprawą.Łączę się w "bulu" z ge4 i będę się modlił za pasterzy,są ofiarami kościoła.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

    1. Dożynacz #1197096 | 31.175.*.* 14-09-2013 08:39

      Świeto plonów to dożynki,można by zorganizować,za pokropienie żyta biskupowi dać żytniej i zapłacić,ludzi przywieść autokarami,obowiązkowo policja i straż miejska jako główni producenci.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. brawo kurier #1195519 | 31.175.*.* 11-09-2013 20:38

      Zeszłoroczna krytyka kuriera przyniosła pozytywny efekt i w tym roku jest relacja i sa zdjecia z odpustu oraz o czasie. Redakcja jak widać wyciągnęła właściwe wnioski.

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. zlekkazawiany #1195318 | 213.77.*.* 11-09-2013 15:48

      Pokręt-jeszcze nic na "czarnych"? Zadnych inwektyw? czy jeszcze nie dorwałeś się do kompa?