Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Na krawędzi zdrowia - PRZYKRA DOLEGLIWOŚĆ

2013-09-17 12:01:36 (ost. akt: 2013-09-17 12:08:27)

Podziel się:

Dziś dalszy ciąg o kaszlu. Do opisywanych jego przyczyn dodamy dzisiaj jeszcze kilka. Kaszel u dzieci to dolegliwość, którą bardzo często zaczynamy leczyć sami jeszcze przed wizytą u lekarza. Musimy więc wiedzieć co nieco o preparatach zwalczających ten przykry objaw, aby przy tej okazji nie zaszkodzić. Stosując niewłaściwy lek, możemy nasilić niepożądane objawy, a przez to wydłużyć czas potrzebny do ich ustąpienia.

Wiesław Ksyciński
ksycinski@gmail.com

Poruszając problem przyczyny kaszlu, musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej. To astma oskrzelowa. Tu kaszel występuje nagle, nie mając związku z infekcją. Poprzedzony on jest męczącym napadem duszności o charakterze wydechowym. Pamiętamy, że w ostrym podgłośniowym zapaleniu krtani duszność jest typu wdechowego, czyli podczas „pobierania” powietrza do płuc. Nie obserwuje się obfitego wykrztuszania.
W przypadku alergii kaszel jest suchy, płytki, męczący. Dzieci kichają, demonstrując wodnisty katar oraz uczucie zatkania nosa. Najlepiej wówczas wyeliminować przyczynę reakcji alergicznej, ale nie zawsze jest to możliwe. Lekarz zleci wtedy odpowiednie środki p/alergiczne.
Maluchy niejednokrotnie aspirują do układu oddechowego ciało obce. Mogą to być np. fragmenty zabawek. Kaszlowi towarzyszą objawy duszenia. Czasami pojawia się charakterystyczny świst. Należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.
Kaszel u dziecka może wyzwolić także tak fizjologiczna sytuacja jak ząbkowanie. Jest wówczas w jamie ustnej nadmiar śliny. Niemowlę nie może sobie z tym poradzić i zaczyna pokasływać. Pokasłuje także, gdy w jego otoczeniu znajduje się toksyczny dym tytoniowy, drażniący nabłonek dróg oddechowych.
W warunkach domowych przy kaszlu mokrym można stosować syropy wykrztuśne. Jeżeli są one opracowane na bazie ziół, należy farmaceucie podać wiek dziecka. Musimy jednak wiedzieć, że nasz maluch nie jest uczulony na trawy czy lecznicze chwasty. Syropy tego typu powodują rozrzedzenie gęstej wydzieliny, ułatwiając przez to odkrztuszanie. Wieczorną dawkę syropu wykrztuśnego należy podać do godziny 17-tej, aby dziecko wykaszlało wydzielinę przed snem i nie budziło się w nocy. Jeżeli stosujemy syropy wykrztuśne, możemy pomóc w ewakuacji wydzieliny z dróg oddechowych, oklepując ściany klatki piersiowej. Ułatwiamy w ten sposób odrywanie się śluzu od ściany oskrzeli i jego odkrztuszanie. Trzeba zacząć od środka pleców i powoli oklepywać w stronę ramion. Dłoń oklepującą należy złożyć w „łódkę”.
Powyżej 6-tego miesiąca życia możemy stosować maści rozgrzewające. Nie mogą one być bardzo aromatyczne, bowiem swoim intensywnym zapachem niejednokrotnie nasilają kaszel. Domowe preparaty wykrztuśne to syrop z cebuli, sok z buraków czy mleko z miodem. Ta ostatnia mieszanka tylko powyżej pierwszego roku życia.
Kaszlu mokrego absolutnie nie należy tłumić środkami typowo p/kaszlowymi. Są one natomiast pomocne w kaszlu suchym. Zmniejszają częstość i nasilenie kaszlu. Jednak należy je stosować krótko – nie dłużej niż przez około 3-4 dni. Jeżeli nie ma efektu, konieczna jest wizyta w poradni.
W zwalczaniu kaszlu istotną rolę odgrywa właściwa temperatura w pokoju. Jeszcze raz przypominam, że nie powinna ona przekraczać 20 st. C. a pomieszczenie musi być intensywnie wietrzone. Ważne jest także nawilżanie pomieszczenia (mechaniczne lub przy pomocy wilgotnych ręczników na kaloryferach). Wilgotne powietrze pomoże złagodzić suchy kaszel i ułatwi odkrztuszanie przy mokrym. Nie należy przesadzać z inhalatorami. Bez kontaktu z lekarzem przy suchym kaszlu możemy jedynie zastosować inhalację z soli fizjologicznej. Dodatkowe leki do inhalatora zaordynuje pediatra, rozstrzygając czy będą to preparaty mukolityczne czy typowo p/kaszlowe.
Jak widzimy kaszel to przykra, ale też skomplikowana w leczeniu dolegliwość.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1199248 | 5.173.*.* 17 wrz 2013 18:01

    Czy chrzest chroni przed chorobami?Prosiłem też kiedyś Pana o ustosunkowanie się do cudownych uzdrowień.Może nadszedł czas omówić te tematy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz