Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Na krawędzi zdrowia - KOMÓRKI DO WYNAJĘCIA

2013-09-24 11:13:54 (ost. akt: 2013-09-24 11:19:10)

Podziel się:

Nie będzie to tekst o telefonach najnowszej generacji, ani o wynajmie lokalów użytkowych towarzyszących podstawowemu mieszkaniu, a już nie o popularnej kiedyś grze dziecięcej. Będą to podstawowe rozważania o biologicznych komórkach tworzących ludzkie narządy, mogące w przyszłości uratować choremu życie. W minioną niedzielę w naszym mieście miała miejsce super akcja pod patronatem medialnym KŻ. Rejestrowano kandydatów na dawców komórek macierzystych. Dlaczego te właśnie komórki są takie ważne ?

Komórki macierzyste – co to za struktury naszego organizmu ? Bardzo trudno to wytłumaczyć, ale spróbuję. Są one pierwotnymi komórkami ciała, mające zdolność przekształcania w komórki dowolnych tkanek. Z nich powstają: tkanka nerwowa, kostna, mięśniowa i przede wszystkim komórki krwi. Otóż są to komórki pnia czyli mówiąc językiem potocznym, komórki najważniejszej struktury tkankowego bytu człowieka. Dość wirtualnej, ale tak nazywanej przez histologów. Mają one jednocześnie dwie zdolności. Nieograniczoną liczbę podziałów oraz różnicowanie się do innych typów komórek. Różnicują się do każdego typu komórek tworzących łożysko, dają początek każdemu typowi komórek z wyjątkiem łożyska, komórki prekursorowe mogą zbliżać się tylko do jednego typu komórek. Bardzo to skomplikowane, ale większość z nas nie mających powiązań z medycyną nie jest w stanie tego właściwie zinterpretować. Przez całe życie człowieka, w jego organizmie występują komórki macierzyste.
Mówiąc dość prosto, komórki macierzyste mogą potencjalnie zróżnicować się w każdy rodzaj komórek i teoretycznie mogłyby zastąpić dowolną tkankę, która uległa uszkodzeniu. Przy pomocy embrionalnych komórek macierzystych (ESC) i pozostałych, najprawdopodobniej uleczalne w niedalekiej przyszłości będą rak, cukrzyca, choroba Parkinsona, niewydolność serca i wiele innych schorzeń.
Najbardziej prostym do zrozumienia problemu przykładem może być cukrzyca. Jest to patologia części trzustki tzw. wysepek Larngenhansa, które u ludzi chorych nie wydzielają insuliny, odpowiedzialnej za właściwy poziom cukru we krwi. W tej chwili to choroba nieuleczalna. Chorzy muszą codziennie dostarczać insulinę do organizmu za pomocą strzykawek lub pomp. Jednak komórki macierzyste mogą być przekształcone w zdrowe komórki trzustki, które zastąpią te niewydolne. Zniknie wówczas główna przyczyna cukrzycy – ciężkiej choroby prowadzącej do inwalidztwa, a w ekstremalnych warunkach do śmierci. Jest więc o co walczyć.
Najwięcej komórek macierzystych jest tam, gdzie niezbędne jest wytwarzanie nowych komórek, np. w szpiku kostnym. Jednakże w porównaniu z krwią pępowinową ilość ich w szpiku jest bardzo mała. Dlatego krew pępowinowa stała się tak cenna. Komórki macierzyste stanowią lepszą od przeszczepów szpiku alternatywę w leczeniu chorób nowotworowych, nienowotworowych oraz dziedzicznych zaburzeń metabolicznych.
Zastosowanie metody komórek macierzystych jest uznane za jedno z największych osiągnięć medycyny ostatnich lat. Do tej pory skuteczne leczenie komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej przeprowadzono u kilku tysięcy chorych na całym świecie. Warto oddać krew pępowinową swojego nowonarodzonego dziecka do „banku krwi”, pod warunkiem weryfikacji jego profesjonalności. To inwestycja w zdrowie dziecka na całe życie.
Oprócz krwi pępowinowej ważne jest przekazywanie także materiału biologicznego od osób dorosłych. Niedzielna akcja w Żurominie, to wspaniały przykład pomocy dla potrzebujących zdrowia. Jestem przekonany, że następne będą jeszcze liczniej wspomagane przez naszych mieszkańców.
Nie ukrywam, że ten tekst to jak do tej pory jeden z najtrudniejszych moich przekazów popularno – naukowych na łamach KŻ. Są to trudne merytoryczne problemy. Musimy je jednak rozumieć, żeby POMAGAĆ !!!
Spotkajmy się na następnym spotkaniu potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB