środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Żuromin. Lekarze nie przepisują Clonazepamu

2013-09-26 11:28:43 (ost. akt: 2013-09-26 11:34:54)
Przy wejściu do poradni widnieje informacja, że Clonazepamu lekarze nie przepisują

Przy wejściu do poradni widnieje informacja, że Clonazepamu lekarze nie przepisują

Podziel się:

Lekarze w żuromińskiej Poradni Zdrowia Psychicznego nie mogą wypisywać recept na clonazepam. Dzieje się tak od 1 lipca. Przyczyna? Pacjenci próbowali wymuszać recepty na środek, który ma narkotyczne działania.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Clonazepam jest to lek do leczenia padaczki. Poza padaczką można stosować go w łagodnych stanach nerwicowych i lękowych. Lek tłumi emocje, uspokaja. Niektórzy jednak nie stosują go wyłącznie do leczenia. Na terenie powiatu żuromińskiego jest popularny wśród narkomanów. O sprawie wiele razy pisaliśmy w Kurierze. Okazuje się, że lekarze również zauważyli problem.
- Zaobserwowaliśmy, że na terenie powiatu żuromińskiego pacjenci próbują wymuszać receptę na tego typu lek – mówi kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Żurominie Sławomir Pusz - Nadzór farmaceutyczny wyłowił że tego typu leków sprzedaje się więcej niż powinno.
Od Pusza dowiedzieliśmy się również, że lek ten jest przez pacjentów sprzedawany, a to jest przestępstwo.
W związku z tym w Poradni Zdrowia Psychicznego odstąpiono od przepisywania pacjentom Clonazepamu. W zamian przepisywane są inne leki, które są lepsze, nie uzależniają i nie ma możliwości, że będą stosowane inaczej niż są do tego przeznaczone. Od Sławomira Pusza dowiedzieliśmy się również, że jeżeli pacjent jest uzależniony od Clonazepamu, to lekarze mogą skierować na detoksykację a następnie na terapię. Część pacjentów, która wcześniej przychodziła po receptę na Clonazepam, teraz w ogóle nie odwiedza poradni. Najprawdopodobniej znalazły sobie innego lekarza, który wystawi receptę.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1205455 | 31.174.*.* 26 wrz 2013 16:36

    Lekarz w artykule nie wyjaśnia co jest gorsze,choroba czy taż lek.A w/w lek jest lekiem z grupy benzodiazepinów uzależniający podobnie jak morfina,no może ciut dłużej.Leki z tej grupy sa nagminnie stosowane dla "świętego spokoju". Nie ma czegoś takiego jak detoks od benzodiazepinów,jedynym sposobem na odwyk jest podawanie zmniejszonych dawek,u jednych to trwa dwa miesiące u innych rok.Niech mi doktor poda nazwe innych,lepszych leków,które nie uzależniają.Nie ma takich.No może trittico ale stawy po nim bola i mięśnie,nie wszystkich oczywiście.Zastanawiam się,lekarz nie wypisuje leku bo człowiek może wpaść w nałóg a wódkę Państwo Polskie rozprowadza bez takich obaw,papierosy również.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz