Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Karmił zwierzęta niebezpieczną mączką. Czy grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo?

2013-10-04 08:32:28 (ost. akt: 2013-10-04 08:34:49)
Hodowca dokarmiał swoje kury niebezpieczną mączką mięsno – kostną

Hodowca dokarmiał swoje kury niebezpieczną mączką mięsno – kostną

Autor zdjęcia: fot. arch.

Podziel się:

W jednej z ferm drobiu na terenie powiatu kury karmiono zakazaną mączką mięsno – kostną. Proceder wyszedł na jaw. Hodowca dostał zakaz sprzedaży kur i jajek. Nie wiadomo, ile śmiertelnie groźnego dla ludzi produktu już trafiło na nasze stoły. Sprawa zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl


Obecność mączki mięsno – kostnej stwierdzono na jednej z ferm drobiu na terenie powiatu żuromińskiego
- To pierwszy taki przypadek na terenie naszego powiatu – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii Anna Grzybicka.

Jak podają ogólnopolskie media, zwierzęta hodowlane w Polsce są masowo karmione zakazaną mączką mięsno-kostna. Jest ona uważana za główny powód rozprzestrzenienia się choroby BSE, popularnie nazywanej chorobą szalonych krów. U ludzi może wywoływać wariant choroby Creutzfeldta-Jakoba, która wpływając na układ nerwowy, zawsze prowadzi do śmierci. Mączka mięsno – kostna to dodatek do pasz, stosowany przez hodowców w celu zmniejszenia kosztów produkcji żywca. Mimo, że jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, jest ponad dwukrotnie tańszy niż soja. W Polsce od 2003 roku obowiązuje całkowity zakaz karmienia mączką mięsno-kostną zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi
Obecność zakazanej substancji znaleziono w paszy na terenie jednej z ferm drobiu w powiecie żuromińskim. Karmiono nią tam kury. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Świdnicy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Zakaz handlu

W związku z karmieniem zwierząt zakazaną mączką Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał zakaz obrotu zwierzętami i jajkami z fermy.
- Hodowca nie może mięsa i jajek wprowadzić do obrotu – mówi Anna Grzybicka -
To co hodowca teraz zrobi z zwierzętami, to już jego sprawa – dodaje.
Wydaje się jednak, że dalsze ich hodowanie nie ma sensu, bo nie przyniesie żadnych zysków a wręcz przeciwnie. Na fermie jest hodowanych około 60 tys. kur. Ferma cały czas znajduje się pod kontrolą lekarza weterynarii. Służby będą sprawdzać, co się dzieje z zwierzętami. Jeżeli hodowca będzie miał nowe zwierzęta, będą one również badane, a pasza im podawana przejdzie niezbędne kontrole.

Nie wiadomo jak długo zwierzęta były karmione zakazaną mączką i ile kur i jajek z tego kurnika trafiło do naszych domów. Wiadomo jednak, i jestem pewna, że wiedział to również nieuczciwy hodowca, że mączka mięsno – kostna jest niebezpieczna dla ludzi. Hodowcy oprócz dotychczasowych sankcji grożą dotkliwe kary, nawet około 1 miliona złotych.

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Na pal #1217292 | 31.175.*.* 13 paź 2013 00:25

  Na pal i do dołu Michalika,zrobił z waszych dzieci przestepców,do poprawczaka z nimi,do poprawczaka,to słowa kapłana,deprawują bachory duchownych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. uuu #1214983 | 37.30.*.* 9 paź 2013 21:33

  na pal. i do dołu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. myśliniak #1213375 | 83.14.*.* 7 paź 2013 18:35

  ja chłopak ze wsi.pracowałem na kurniku,co dawali, całe tiry szły.ale co tam .też go złapali,pare miesięcy temu,chciał się wieszać i jakoś mu poszli na rękę , a pewnie i co innego poszło w ruch.ludzie dozwolona jest ta mączka do skarmiania ryb i dobrze.a ryba to już ma być zdrowa,nawet jakigoś tam hesterolu ni ma.głupota zniszczyli kobite co tak tyrała.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. x #1213351 | 83.14.*.* 7 paź 2013 18:02

  jak tam zdrowie po zatrutych jajach.ludzie bez głupoty,wystarczy tak ja to zrobiłem .zadzwoniłem do ZHW Puławy i mnie uświadomili,tu chodzi o Ustawę ,została złamana w jajach nic nie można zbadać,bo nic nie ma.trzeba było zniszcyć tego hodowcę.ktoś za tym stał.czemu na innych fermach gdzie wykryto kury i jaja nie zostały utylizowane.tylko temat wyciszono ,a hodowca zapłacił 2tys kary.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Hmmm #1212403 | 188.33.*.* 6 paź 2013 11:01

  Mączka jest zakazana,był czas,że można nią było karmić,więc trucizną nie jest.W Unii nawet banany są trujące jak nie mają odpowiedniego kąta zakrzywienia.Udowadniano,że jajka z chowu zagrodowego są trujące bo kury mają dostęp do ziemi,robaków,trawy i do ptaków wędrownych.Nie rozpaczajcie,nikt się nie zatruł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Pokaż wszystkie komentarze (31)