Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Seroki. Sabotaż na kukurydzianych polach

2013-10-05 12:00:00 (ost. akt: 2013-10-07 20:30:57)

Podziel się:

Na polach coraz częściej dochodzi do awarii sieczkarni kukurydzy. Ktoś zaczepia na pędach kukurydzy żelazne pręty, które niszczą drogie maszyny. Kto? – To jakaś kukurydziana mafia – mówi Roman Jakowski, rolnik, na którego polu sieczkarnia połamała kosy – Wygląda to, jakby próbowano się pozbyć konkurencji – dodaje rolnik. Gra toczy się o spore pieniądze. Sieczkarnia potrafi zarobić w ciągu doby nawet 18 tysięcy złotych.

Adam Ejnik
redakcja@kurierzurominski.pl

W czwartek 5 września na polu Romana Jakowskiego w Serokach pracowała sieczkarnia. Maszyna tego dnia zdążyła wjechać w pole zaledwie 15 metrów. Nagle rozległ się huk i maszyna stanęła. Okazało się, że w sieczkarni uszkodziło się 8 kos. Dwie pękły, sześć się wyszczerbiło.
Na miejscu właściciel pola znalazł żelazny pręt. Nie miał wątpliwości, że ktoś podrzucił go celowo. Pręt był ze stali kwasoodpornej (niewykrywalnej dla czujników maszyny). Ponadto okręcony był izolacją.
- Nie mam wątpliwości, że to sabotaż. Ktoś celowo naraził nas na wielkie straty – mówi Jakowski.
Straty wynosiły ponad 5 tysięcy. Uszkodzeniu uległy kosy i stolnica. W dodatku w pryzmie kukurydzy mogą znajdować się metalowe opiłki.
- Nie wiem, czy mi krowy nie pozdychają od tej kukurydzy – martwi się rolnik.
Okazuje się, że to już piąty taki przypadek na naszym terenie. Scenariusz jest zawsze taki sam. Maszyna staje, bo między jej kosy dostaje się żelazo. Żelazne pręty ktoś zawiesza na kukurydzy.
Trudno przypuszczać, żeby to były przypadek.
- Żeby sieczkarnia zebrała taki pręt, to musi być on zawieszony nad ziemią. Metal przypadkowo rzucony na pole nie wpadłby w zęby sieczkarni – mówi rolnik z Serok.
Poza tym pręt w Serokach był starannie przygotowany: równo przycięty, owinięty izolacją, ze stali kwasoodpornej.
- Wszystkie fakty wskazują, że ktoś podrzucił go celowo. Mało tego, musiał doskonale znać specyfikę tych maszyn, które mają czujniki wykrywające żelazo. Detektory te jednak nie wyczuwają tego rodzaju stali. Dla pewności ktoś jeszcze ten pręt owinął izolacją – mówi Jakowski.
Komu mogło na tym zależeć?

Kukurydziana mafia


- To jakaś kukurydziana mafia – mówi Roman Jakowski – To kolejny przypadek, że ktoś próbuje sztuczek z prętem. Rolnicy boją się wyjeżdżać w pole – dodaje.
Koszenie kukurydzianych pól, jak się okazuje, to dochodowy interes. Skoszenie jednego jej hektara kosztuje około 900 zł, a w ciągu doby maszyna może skosić 15-20 hektarów. Czyli dla całej obsługi (sieczkarni i dwóch rozrzutników) jest to 13, 5 - 18 tysięcy złotych na dobę.
- Nie zdziwiłoby mnie, żeby podrzucanie żelastwa było celowym działaniem dla zniszczenia konkurencji – tłumaczy rolnik.
Zniszczenie maszyny byłoby równoznaczne z pozbyciem się konkurenta. Sieczkarnia jest niezwykle droga. Używane maszyny kosztować mogą ponad 150 000 zł, nowe ponad milion.
- Rolnik inwestujący w taką maszynę często zadłuża się po uszy – tłumaczy Jakowski. Zniszczona maszyna doprowadziłaby jej właściciela do bankructwa.
Jakowski tłumaczy, że na naszym terenie jest 6-7 takich sieczkarni. Ich właściciele rywalizują ze sobą o klienta.
- Nie chce się wierzyć, że stać by ich było na popełnienie przestępstwa – mówi Jakowski.

Policja nie zna sprawcy

Sprawę podrzuconego pręta bada żuromińska policja. Rzecznik sierżant sztabowy Tomasz Wnuk na razie nic o sprawie nie może powiedzieć. Nie ukrywa jednak, że to niezwykle ciężki do wykrycia przypadek.
Problem zresztą niedługo sam zniknie, bo niedługo powinny zakończyć się zbiory kukurydzy. Sieczkarnie schowane zostaną w garażach. Do sierpnia przyszłego roku.

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jak #1217298 | 31.175.*.* 13 paź 2013 00:39

  jak wrzuci koszty uzyskania to wyjdzie na minus.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rolnik #1214966 | 31.175.*.* 9 paź 2013 21:10

  jakowski nie chwal sie ile mozna zarobic bo cie opodatkuja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ### #1213687 | 83.31.*.* 8 paź 2013 08:51

  to będzie pewnie UFO

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lolo #1213446 | 78.88.*.* 7 paź 2013 20:12

  ja pierd...ale afera.Kryminalnych dać

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Obiektywnie #1213232 | 87.205.*.* 7 paź 2013 15:13

  Jak jest sześciu właścicieli sieczkarni i chcą znaleźć sprawcę to zrzutka na badania DNA jak któryś nie będzie chciał się dołożyć to znaczy że macał w tym palce. Jag by znaleźli takiego jegomościa to jak w średniowieczu poobcinać pazury i będzie spokój.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)