Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Strzały na obrzeżach Zielunia

2013-10-16 12:35:48 (ost. akt: 2013-10-18 09:20:20)

Podziel się:

Huk wystrzałów, zapach prochu, dym. Na obrzeżach Zielunia w niedzielę walczyły odziały powstańców styczniowych i wojsk carskich. Pokaz obejrzało około 300 osób.

Adam EJnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl
Wojska carskie pokonały oddziały polskich powstańców w rekonstrukcyjnej bitwie w Zieluniu w 2013 roku.
- Może za rok zlejemy Ruskich – podsumował żartobliwie projekt jeden z jego koordynatorów Marian Kamecki z Urzędu Gminy w Lubowidzu.
13 października w Zieluniu podziwialiśmy huczne zakończenie projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie „Na Pograniczu” i Społeczny Komitet Organizacyjny z Zielunia.

Rekonstrukcja walk powstańczych
Gwoździem programu była rekonstrukcja potyczki między Rosjanami i oddziałem Powstańców. Takich potyczek na terenie powiatu żuromińskiego w 1863 roku było co najmniej kilkanaście. Powstańcy walczyli między 10 a 20 października na polach pod Galuminem, Rudą, Sztokiem, Osówką, Rozwozinem, Poniatowem, Kuczborkiem, Chromakowem i Dziwami. Jedną z takich potyczek odtworzyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos z Czosnowa.
Kilkunastu rekonstruktorów według scenariusza wprowadziło nas w XIX – wieczny świat powstańczych walk. Obserwowaliśmy spotkanie dwóch niewielkich oddziałów. Następnie wymianę ognia, podczas której zaznaczyła się przewaga carskiego oddziału. Wyposażeni w lepszą broń Rosjanie wygrali tę potyczkę. Powstańcom zabrakło amunicji. Taki scenariusz był dość częsty podczas walk z 1863 roku.
Na zakończenie pokazu rekonstruktorzy wystrzelili w powietrze honorową salwę.
- Uważam, że pokaz był efektowny – mówi koordynator projektu Marian Kamecki – Cieszę się, że przybyło do Zielunia tak wielu widzów dodaje.
Tym bardziej, że pogoda była dość niepewna.
Rekonstrukcja przygotowywana była niewielkim nakładem finansowym. Całość kosztowała 7000 złotych na co solidarnie zrzuciły się Starostwo Powiatowe, Gmina Lubowidz i Lokalna Grupa Działania z Ciechanowa. Organizatorzy szacują, że pokaz obejrzało około 300 osób.

Oddali hołd powstańcom
Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli hołd powstańcom, najpierw podczas uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Zieluniu, następnie składając kwiaty na grobach powstańczych na cmentarzu. Natomiast po rekonstrukcji jej uczestnicy mogli posilić się tradycyjną grochówką powstańczą przygotowaną przez gospodarstwo agroturystyczne pp. Mazurkiewiczów „Ostoja”, oraz obejrzeć wystawę tablic edukacyjnych „Powstanie na terenie powiatu żuromińskiego”.
Na zakończenie uroczystości przy ognisku na terenie Zespołu Szkół odśpiewano patriotyczne pieśni przy dźwiękach akordeonu i trąbki.
W uroczystościach udział brały i władze kościelne: dziekan ks. Kazimierz Kowalski, proboszcz z Zielunia ksiądz Sławomir Rosiński, i władze świeckie wicestarosta Mieczysław Olszlegier, wójt Krzysztof Ziółowski, radni.
- Tak liczna frekwencja mnie bardzo cieszy – mówi Marian Kamecki – Wiadomo, że przyszli ci, którzy się historią interesują na co dzień, ale byli również i ci, którym jest ona obca. I właśnie ta nauka historii, jej poznanie, dotknięcie jest w tym projekcie najistotniejsze – dodaje.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kilpi #1223068 | 31.174.*.* 19 paź 2013 19:42

  Znam historię powstań i postawę Papieża, z różnych źródeł, obiektywnie mówiąc to tylko walka o władzę. Jeśli ktoś będzie ganił wpisy Pokręta to znaczy,że nie zna danych historycznych,nie zna pism z archiwów,jest niedoinformowany.Może niektóre wpisy są zbyt tendencyjne,ale do wszystkich, jakie czytałem mógłbym przedstawić dane historyków ukazujące prawdę,bolesną prawdę dla Polski i Polaków zgotowaną przez kościół,podobną do zaborców i napadających na Polskę. To jest niechlubna karta historii Polski.A teraz msze za Polskę,którą to za władzę chciało się sprzedać. To przykre,jeśli ktoś broni taki jak ge4 postępowania przedstawicieli kościoła. ge4 to taki sam oszust jak inni pracownicy Watykanu.Popatrzmy na jego poniżanie człowieka,rozmówcy,brak odpowiedzi konkretnych,dla ludzi nie mających o tym zielonego pojęcia. Tu trzeba mówić do ludzi a nie krytykować osobę,robi błędy?trzeba mu je pokazać. W tym miejscu kłamiesz kolego albo nie znasz Pisma Świętego lub innych źródeł. To trzeba konkrety podawać,źródła,to jest dyskusja,pozdrawiam,ogarnijcie się i Pokręt(tu są konkrety) i ge4 ,którego wpisy są raczej bez podstaw historycznych,raczej ironizują przeciwnika.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1222594 | 31.175.*.* 19 paź 2013 05:00

  Papież pisał do carów,by dali większą władzę klerowi,to wszystkich myślących o powstaniach i Państwie Polskim wydadzą w kazamaty czyli do rosyjskich więzień.Opublikowane listy z podpisem następcy św.Piotra o tym świadczą a nie odchody konia jak piszesz. I śmiecie mszę za Polskę odprawiać,powód jest jeden,żeby zebrać na tacę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pokręt #1221080 | 164.127.*.* 17 paź 2013 12:22

  Prawdopodobnie to właśnie prymas Poniatowski zadecydował o śmierci Konstytucji 3 maja, bo król znajdował się pod jego przemożnym wpływem i także głosował za targowicą. Głosów za przystąpieniem do targowicy było 7, przeciwnych 5.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)