Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Żuromin. Wypadek z 12 ofiarami, niezrównoważony pasażer z nożem, płonący samochód

2013-10-18 09:24:52 (ost. akt: 2013-10-21 08:36:37)
Akcja ratunkowa strażaków

Akcja ratunkowa strażaków

Autor zdjęcia: fot. mo

Podziel się:

Autobus z ośmioma osobami na pokładzie uderza w samochód osobowy, którym jedzie trzech mężczyzn. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. W autobusie panika, a jeden z pasażerów, grożąc kierowcy nożem, uniemożliwia ewakuację. To plan tegorocznych ćwiczeń, które odbyły się w czwartek 10 października w Żurominie. Wszystko to w ramach wojewódzkich kompleksowych ćwiczeń obronnych „Mazowsze 2013”.

m.osiecki@kurierzurominski.pl

W dniach 8-10 października na terenie powiatu żuromińskiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia obronne „Mazowsze 2013”. Trzydniowe ćwiczenia, które odbywają się co trzy lata, miały dać odpowiedź na pytanie jak przygotowane są nasze służby w warunkach zagrożenia państwa, w czasie wojny czy sytuacji kryzysowej. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie służby, straże, inspekcje z terenu powiatu żuromińskiego oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Stan gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i wojny
W pierwszych dniach ćwiczeń uruchomiono Stały Dyżur Starosty Żuromińskiego oraz Głównego Stanowiska Kierowania. Realizowano zadania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz w czasie wojny. Wójtowie, burmistrzowie, a także wszystkie służby m.in. stacja sanitarno-epidemiologiczna czy inspektorat weterynarii były w pogotowiu.
- Zadania do wykonania aplikacyjnie, na dokumentach, przychodziły od wojewody, a my musieliśmy je wykonać – mówi Jarosław Gałka kierownik referatu zarządzania kryzysowego. - Drugiego dnia realizowaliśmy zadania z mobilizacyjnym rozwinięciem i uzupełnieniem jednostek Sił Zbrojnych poprzez uruchomienie przez WKU w Ciechanowie Akcji Kurierskiej – dodaje Gałka.

Ćwiczenia na terenie powiatu
Ostatniego dnia przeprowadzono ćwiczenia w związku z wypadkiem autobusu do przewozu dzieci i samochodu osobowego. Na oczach władz gminnych i powiatowych, szefów inspektoratów znajdujących się na terenie powiatu, bezpośrednich zwierzchników służb biorących udział w ćwiczeniach, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie przeprowadzono bardzo widowiskową akcję. W założeniach, zgodnie z którymi przeprowadzono ćwiczenia autobus z ośmioma osobami na pokładzie miał uderzyć w samochód osobowy, którym jechało trzech mężczyzn. Istniało niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. W międzyczasie w autobusie wyniknęła panika, a jeden z pasażerów grożąc kierowcy nożem, uniemożliwiał ewakuację. Pracę na miejscu podjęły służby ratunkowe. Na miejscu był policyjny negocjator, po namowie którego napastnik wyrzucił nóż, ewakuowano poszkodowanych, a napastnik został obezwładniony. W międzyczasie trwała akcja ratunkowa. Strażacy ugasili samochód, a później zabrali się do ratowania zakleszczonych w aucie mężczyzn. Niestety, w scenariuszu założono, że jednej osoby nie da się uratować. Kierowca samochodu zginął na miejscu.
W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki OSP z Lutocina, Poniatowa, Bieżunia, Zielunia, Lubowidza, Zielonej, Chamska i Krzeczanowa, a także służby Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie, Komendy Powiatowej Policji w Żurominie, SPZZOZ w Żurominie, służby zarządzania kryzysowego oraz psycholog.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oo1 #1222118 | 88.91.*.* 18 paź 2013 16:29

    Panie Redaktorze , a gdzie dalsza część scenariusza, w" Zaciszu "czy w" U Rucińskich "była kontynuowana.A dalej powinien Pan zakonczyć " i Ja tam byłem miód i wino piłem".

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Pokładzie? #1221738 | 164.127.*.* 18 paź 2013 09:57

    Z ośmioma osobami na pokładzie??To manewry marynarki?W takich wypadkach ksiądz powinien byc pierwszy i udzielać ostatniego namaszenia wszystkim,od uczestników wypadku po strażaków i obserwatorów,ten sakrament można przyjmowac kilkakrotnie,a zagrożenie było dla wszystkich,wybuch samochodu pułapki mógł wielu przenieść do Piotra.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)