Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Żuromin. Rozmawiali o obywatelskim budżecie

2013-10-21 08:25:51 (ost. akt: 2013-10-21 08:28:25)
Na spotkaniu było obecnych tylko kilku radnych

Na spotkaniu było obecnych tylko kilku radnych

Podziel się:

Budżet obywatelski to część budżetu miejskiego, o którym w bezpośredni sposób mogą decydować mieszkańcy. Taki budżet funkcjonuje w wielu miastach. Stowarzyszenie WZU przekonuje, że warto, aby taki budżet miał też Żuromin.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl
W czwartek 10 października w Żurominie stowarzyszenie WZU zorganizowało spotkanie poświęcone idei budżetu obywatelskiego. Na spotkanie mógł przyjść każdy. Specjalne zaproszenie dostały władze miasta i powiatu. Celem spotkania było zapoznanie mieszkańców i władz z zasadami funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego.
- Budżet Obywatelski jest najlepszym narzędziem do budowania dialogu i porozumienia między mieszkańcami a władzą – mówił przedstawiciel akcji „Masz głos, masz wybór” Dariusz Kraszewski – jest to taki sposób tworzenia i decydowania o budżecie miasta, w który włączeni są mieszkańcy. Decyzje podjęte w ramach takiego budżetu są wiążące dla władz. Mieszkańcy składają swoje propozycję i te, które zostaną wybrane, są przez samorząd realizowane – wyjaśniał.
Znaczy to tyle, że o swoich pieniądzach decydują obywatele. Chcą mieć chodnik, mogą je wydać na chodnik, chcą placu zabaw – będzie plac zabaw.

Płocki budżet obywatelski
Na spotkanie została zaproszona kierownik oddziału informacji Urzędu Miasta w Płocku Monika Moron – Kozicinska, która opowiedziała, w jaki sposób funkcjonuje BO w Płocku. Tam jego inicjatorem był prezydent miasta Andrzej Nowakowski. W tym roku realizowana jest druga edycja Budżetu Obywatelskiego w Płocku. Mieszkańcy zgłaszają do urzędu swoje projekty. Następnie te projekty przechodzą ocenę formalno – prawną, a na końcu trafiają pod głosowanie. Mieszkańcy głosują na projekt. W Płocku głosować można przy pomocy kart do głosowania, które trzeba wypełnić i wrzucić do specjalnych urn zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie miasta. Swój głos można oddawać również przez internet. Te propozycje, które zdobędą największe uznanie wśród mieszkańców zostaną zrealizowane przez Ratusz.
- W pierwszej edycji zgłoszono 77 projektów, a 56 przeszło ocenę formalno – prawną, 6 projektów trafiło do realizacji, bo na tyle starczyło środków w BO – mów Monika Moron – Kozicinska – w głosowaniu wzięło udział 7 tys. mieszkańców i wybrali te projekty, które ich zdaniem są najlepsze w mieście.
W pierwszej edycji BO w Płocku wynosił 3 miliony zł.
- Budżet Obywatelski jest platformą do określenia potrzeb mieszkańców – mówi urzędniczka.

Spotkanie byłoby zapewne bardziej efektywne, gdyby był obecny burmistrz Zbigniew Nosek. Z zaproszenia jednak nie skorzystał. Podobnie jak część radnych miejskich i powiatowych, którzy zaproszenia otrzymali. Na spotkaniu było czterech radnych powiatowych ( Aneta Goliat, Michał Bodenszac, Marek Budzich, Piotr Wlizło)i trzech radnych miejskich (Andrzej Staroń, Wojciech Rochna, Krzysztof Jakubowski).
To spotkanie to pierwszy krok do wdrożenia Budżetu Obywatelskiego w Żurominie. Samo się jednak nic nie zrobi. Radni? Mieszkańcy? Burmistrz? Kto teraz podejmie inicjatywę?

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. .x.y. #1226403 | 78.88.*.* 23 paź 2013 20:37

  O ! WZU przypomina o sobie !! chyba zaczęli kampanię wyborczą ,trzeba się spieszyć !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Koleś #1226350 | 31.174.*.* 23 paź 2013 19:25

  Jest oczywiste, że DYKTATOR wydał zakaz przyjścia radnym gminnym, a powiatowym radnym jego kolega- nieogolony

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kaq #1225739 | 212.160.*.* 23 paź 2013 07:44

  Skoro wzu zależało na radnych, to mogło zorganizować spotkanie przed sesją albo podczas, zaprosić mieszkańców i frekwencja by była. Kto przyjdzie na spotkanie promujące stowarzyszenie, które za kilka miesięcy ma próbować obalić władzę?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. - #1224784 | 164.127.*.* 22 paź 2013 01:35

  Kolejny raz władza zachowała się arogancko. To już staje się normalne. Olewać mieszkańców, manipulować nimi, aby przejść w wyborach na następną kadencję i obżerać się przy korycie. Budżet potrzebny im jako narzędzie wyborcze i dlatego nie byli zainteresowani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. obywatel #1224616 | 188.33.*.* 21 paź 2013 21:17

  Władzy po godzinach nie płacą , więc po co ma się wysilać !

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)