Poniedziałek, 20 sierpnia 2018. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

Poniatowo. Żeby nas nie zalała rzeka

2013-10-22 10:01:39 (ost. akt: 2013-10-22 10:04:33)
Rzeka w Poniatowie czasami zalewa ziemie w jej pobliżu. Właściciele obawiają się, że wkrótce okresowe zalania będą większe

Rzeka w Poniatowie czasami zalewa ziemie w jej pobliżu. Właściciele obawiają się, że wkrótce okresowe zalania będą większe

Podziel się:

Właściciele działek znajdujących się przy rzece w Poniatowie sprzeciwili się piętrzeniu Wkry. O pozwolenie na piętrzenie wody wystąpił właściciel małej elektrowni wodnej. Gospodarze sprzeciwiają się ponieważ ich zdaniem spowoduje to zalewanie działek.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Właściciele działek znajdujących się w pobliżu rzeki w Poniatowie sprzeciwiają się piętrzeniu wód Wkry. O pozwolenie na piętrzenie wody w Poniatowie oraz na korzystanie z niej w celu wytwarzania energii w małej elektrowni wodnej właściciel elektrowni wystąpił do Starostwa Powiatowego w Żurominie. We wrześniu do Starostwa trafiło pismo w którym gospodarze sprzeciwiają się udzieleniu pozwolenia na piętrzenie wód rzeki Wkry. Pod pismem podpisali się właściciele działek znajdujących się przy rzece. Ich zdaniem piętrzenie wody spowoduje okresowe zalania powierzchni ziemi. Tym samym uprawy rolne byłyby zagrożone, a dojazd do nich utrudniony. W piśmie zwrócono również uwagę na fakt, że już obecny poziom piętrzenia wód powoduje zalania i utrudnia uprawianie ziemi.

Gospodarze są w błędzie

Zdaniem właściciela elektrowni wodnej w Poniatowie, gospodarze nie mają racji.
- Woda nie będzie wylewać, a wręcz przeciwnie jej poziom w rzece będzie niższy – mówi właściciel elektrowni Marek Lewandowski.
Lewandowski jest pewien, że piętrzenie wody nie zaleje pól. Jego zdaniem obawy mieszkańców wynikają z ich niewiedzy.
- Elektrownia będzie przetwarzała więcej wody, więc i jej poziom będzie w rzece mniejszy – mówi Lewandowski.

Trwa procedura administracyjna

Starostwo Powiatowe w Żurominie prowadzi postępowanie administracyjne w tej sprawie. Jak się dowiedzieliśmy sprawa jest skomplikowana i dlatego na jej rozstrzygnięcie trzeba będzie pewnie długo poczekać.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokręt #1225808 | 31.174.*.* 23 paź 2013 08:43

  Jeśli poziom wody będzie niższy to po co Pan Lewandowski wystąpił o piętrzenie wody?Jak można przetwarzać więcej wody niż jest jej w rzece.jestem bardzo ciekawy,jak wyglądają papiery,może zaszło jakieś nieporozumienie,Pan L. chce obnizyc poziom a rolnicy myślą,że chce piętrzyć.Tylko skąd ta energia?Może rolnicy chcą miec udział w zyskach.Ciekawe,to się nadaje do prasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piąteczka #1225311 | 178.42.*.* 22 paź 2013 17:24

  Zastanawia mnie jedno: Daje się pozwolenia na budowę małej elektrowni / a możne tak nie było ? może wybudowana jest na dziko? / a następnie co dalej? Jak mnie pamięć nie myli ci właściciele działek siedzieli cicho jak pan Szczerkowski chciał w tym miejscu wybudować zalew. Wówczas im nie przeszkadzało , nie rościli pretensji? Wówczas deliberowali ile tu by wziąć za taką działkę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. redakcja #1225229 | 212.160.*.* 22 paź 2013 15:45

   A na co Pan by się chciał zmierzyć? Tabliczka mnożenia? Dyktando? Pistolety?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. he he #1225224 | 164.126.*.* 22 paź 2013 15:41

   Redaktorzy powinni wiedziec o czym piszą,dla nich zalanie to nic,spiętrzenie wody to nic Poczytajcie prawo wodne a nie piszcie swoich wywodów.Jedyna opłacalna wytwórnia energii idzie w pył.To wiatraki postawcie,których infra dźwięki są nieszkodliwe. Ja bym was wszystkich dobrze pouczył,ale nie ma kogo. Artykuł napisany bez znajomości praw fizyki,bez znajomości cofki, brak podkładu naukowego,tak jak się robi wszystko.Autorskie dno.Chciałbym się zmierzyć z redaktorem artykułu dziś. Ja bym mu dał zalanie,gorzałą

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. xxx #1224975 | 37.128.*.* 22 paź 2013 10:54

   Niesamowity tytuł artykułu, godzien polonisty.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)