Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Przeterminowane produkty to plaga naszych sklepów

2013-10-28 13:46:53 (ost. akt: 2013-10-28 13:50:44)
W sklepach zwracajmy szczególną uwagę na termin przydatności do spożycia produktów

W sklepach zwracajmy szczególną uwagę na termin przydatności do spożycia produktów

Podziel się:

Kontrole przeprowadzane przez Sanepid wskazują, że w sklepach na terenie powiatu żuromińskiego często są sprzedawane produkty po upływie terminu ich ważności. - Przeterminowane produkty to plaga – mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie Agnieszka Cyran .

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzuromiński.pl

W 2013 roku na terenie powiatu żuromińskiego Sanepid przeprowadził 441 kontroli. W ich wyniku nałożono 33 mandaty na łączną kwotę 6 850 złotych. 2 mandaty zostały nałożone w zakładach produkcyjnych, tyle samo w małej gastronomi, jeden mandat w wysokości 300 złotych w sklepie obrotu materiałami i wyrobami do kontaktu z żywnością. Najwięcej mandatów zostało nałożonych w sklepach spożywczych. Tam głównymi uchybieniami jest nadal sprzedawanie artykułów spożywczych po upływie daty minimalnej trwałości i przydatności do spożycia oraz niewłaściwe przechowywanie artykułów spożywczych takich jak np. jogurty, wędliny, ciasta kremowe.
- Największą plagą jest sprzedaż przeterminowanych produktów - mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie Agnieszka Cyran – Chociaż to się zmienia na plus. Coraz częściej stosowana jest praktyka przeceniania produktów tuż przed upływem daty ważności.
Niewłaściwe zachowania, zdaniem Inspektor są spowodowane niską świadomością lub jej całkowitym brakiem u przedsiębiorców i personelu.
- W dalszym ciągu jest grupa obiektów, która wymaga wzmożonego nadzoru i staramy się, żeby tam kontrole były większe i częstsze – mówi Agnieszka Cyran

Powiat jest względnie bezpieczny
Są też pozytywy. Zdaniem Agnieszki Cyran należą do nich mała ilość skarg, sniemalże wzorcowo przygotowane i prowadzone stołówki dla dzieci, no i to, że w powiecie nie odnotowano żadnych zbiorowych zatruć. W 2013 roku do Sanepidu zgłoszono 6 skarg. 4 z nich były zasadne. Dotyczyły one niewłaściwego stanu sanitarnego, sprzedaży artykułów spożywczych po upływie ich daty ważności oraz niewłaściwych warunków sprzedaży. Cyran zwróciła również uwagę, że nie ma skarg na stołówki szkolne.
- Nasze bloki żywieniowe są wzorcowe, jeśli chodzi o wyposażenie – mówi Inspektor – to widać podczas kontroli, personel się nie stresuje, gdy przychodzimy na kontrole, bo wie, że wszystko jest tak, jak być powinno.
Od wielu lat na terenie powiatu nie odnotowano również zbiorowych zatruć.

Szkodliwe produkty trafiają jednak do naszych domów

Niestety, jest też druga strona medalu, do naszych domów trafiają szkodliwe produkty, które zostały wyprodukowane poza powiatem. W niektórych sklepach spotkać możemy na półkach całą tablicę Mendelejewa. Kontrole interwencyjne wykazały, że do naszych sklepów trafiły „świecące lizaki” , które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Na półkach sklepowych znalazły się również suszone grzyby z rtęcią (z obrotu wycofano 23 sztuki), kubki ceramiczne chińskie, które zawierały niezwykle toksyczny pierwiastek (4 sztuki trafiły do klientów), kubki dekorowane z Rosji (te miały przekroczony poziom ołowiu), niestety sporo z nich bo aż 558 sztuk trafiło do domów. Z hurtowni wycofano również 117 kg rurek kakaowych i kawowych ze względu na zanieczyszczenie mleka proszku, które zostało użyte do ich produkcji.
Im wcześniej szkodliwość produktu zostanie wykryta tym dla nas lepiej. Te produkty, które trafią na półki sklepowe, można z obiegu wycofać. Nie można jednak nic zrobić, jak produkt trafi do naszego domu i zostanie skonsumowany.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Krzysiek #1231785 | 78.88.*.* 29 paź 2013 22:02

  W spiżarni smaków można znaleźć całe mnóstwo produktów po terminie - nie liczy sie klient tylko zysk, wstyd Panie Zieliński!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1231450 | 31.175.*.* 29 paź 2013 17:01

  Czy skontrolowano Biedronkę i Polo?Produkty typu klopsy,gołąbki,fasolka nie nadają się do spożycia. Tablicy Mendelejewa doszukujcie się w szyneczkach z "komina" boczusiach i innych.Zagęszczacze,utrwalacze,polepsza cze smaku.Naukowcy oceniaja wzrost chorób nie tylko wątroby,ale wszystkich organ ów przez "zdrowe" dodatki do żywności.Sól spadowa nie była taka zła,jemy na co dzień dużo gorsze produkty,szefowa pary z gęby nie puści o jakie chodzi.A chodzi o wszystkie prócz wódy i denaturatu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Observator #1230971 | 83.238.*.* 29 paź 2013 08:03

   33 mandaty na łączną kwotę 6850zł - czyli średnio 207 zł/mandat! No tak z pewnością jest to kwota niezwykle dyscyplinująca dla właściciela sklepu czy też wytwórni. Taki mandat wręcz zachęca do kontynuowania procederu, ponieważ straty związane z wyrzucaniem przeterminowanych produktów byłyby zdecydowanie większe niż zapłacenie 200zł mandatu, zapewne nie częściej niż raz w roku - po prostu ręce opadają.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ????? #1230469 | 83.31.*.* 28 paź 2013 15:38

   kto mówi panie redaktorze PPIS czy Agnieszka Cyran

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)