Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Żuromin. Wspomnienia pisane nutami

2013-10-31 08:16:52 (ost. akt: 2013-10-31 08:19:33)
W zeszłym roku na Koncercie Pamięci Naszych Przyjaciół również byliśmy

W zeszłym roku na Koncercie Pamięci Naszych Przyjaciół również byliśmy

Podziel się:

W pierwszą sobotę listopada, tuż po Wszystkich Świętych, w Żuromińskim Centrum Kultury popłynie muzyka. Muzycy grać będą dla muzyków. Dla Przyjaciół, którzy już nie żyją. To już ósmy Koncert Pamięci Naszych Przyjaciół. W 2006 roku zespoły grały dla trzech przedwcześnie zmarłych chłopaków Marka Żelazkiewicza, Miłosza Bojakowskiego i Pawła Maćkiewicza. Przez te sześć lat do grona Przyjaciół dołączyły kolejne osoby. Dziś żuromińska orkiestra gra dla dziewięciu zmarłych.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl
Już w najbliższą sobotę sala kinowa Żuromińskiego Centrum Kultury rozbrzmiewać będzie rockową muzyką. I choć koncerty zdarzają się w niej stosunkowo często, to ten sobotni jest wyjątkowy. Muzycy grają dla swoich przyjaciół, którzy już nie żyją. KPNP to koncert - wspomnienie. Tu pod sceną i na niej zbiorą się przyjaciele i najbliżsi przedwcześnie zmarłych muzyków.

Koncert po raz ósmy
Skąd pomysł na takie koncerty. Jak tłumaczy nam jeden z jego organizatorów, Michał Nowakowski, wziął się on z prostej potrzeby serca.
- Pewnego dnia, nie cały rok po śmierci naszego przyjaciela muzyka Marka Żelazkiewicza doszło do spotkania kilku przyjaciół, którzy już wcześniej związani byli z naszą lokalną i nie tylko lokalną sceną muzyczną. Doszli oni do wniosku, że fajnie byłoby zorganizować koncert mający na celu uświetnienie pamięci nieżyjących już przyjaciół kolegów po fachu. W taki oto sposób zrodziła się idea.
Pierwszy koncert Pamięci Naszych Przyjaciół odbył się na początku grudnia 2006 roku, od tamtej pory grano już siedem razy. Rok w rok w okolicach Święta Zmarłych spotykają się przyjaciele, rodziny i koledzy nieżyjących już żuromińskich muzyków: Miłosza Bojakowskiego, Pawła Maćkiewicza, Marka Żelazkiewicza, Huberta Gadomskiego… grono to z roku na rok staje się większe. Do tej czwórki dołączyli Zbyszek Jakubowski, Łukasz Górkowski, Rybski, Piotr Błaszkiewicz i Krzysztof Pyszniak.
- Każdy z tej czwórki był nie tylko bratem, synem, ojcem, przyjacielem, kolegą ale i muzykiem mówi Michał Nowakowski - Pragniemy uczcić ich pamięć. A dla muzyka nie ma chyba nic lepszego, niż uczczenie jego pamięci za pomocą koncertu. Koncert ten jest swego rodzaju minutą ciszy, "muzyczną minutą ciszy".

Przegląd, koncert i trochę poezji
W tym roku na Koncert Pamięci Naszych Przyjaciół zorganizowany organizatorzy zapraszają w sobotę 2 listopada. KPNP składać się będzie z dwóch części: przeglądu muzycznego i koncertu. Granie zacznie się już od 14:00. Na tę porę zaplanowano początek przeglądu muzycznego. Główny koncert zaproszonych zespołów rozpocznie się natomiast o godzinie 17:00. Rozpocznie go zwycięzca przeglądu muzycznego. Po laureacie wystąpią zaproszeni goście. Zespoły dobrze znane żuromińskiej publiczności - Szinuk, Pancerni Żeglarze, Old Roads, Ikarion, Sunflowers. No i ten mniej znany WNDKR (kilka słów o zespole obok). Bilety na koncert kosztują 20 złotych.
W przerwie między głównym koncertem a przeglądem będzie się można wyciszyć przy poezji. W tym czasie organizatorzy zaplanowali spotkanie z naszym paryskim poetą Cezarym Dobiesem. Ten pochodzący z Sadowa (gmina Kuczbork) pisarz promować będzie swoją nową książkę „Lęki i leki”. Spotkanie to odbędzie się o godzinie 16:00.

Apla
Mimo, iż odeszli, w naszych sercach pozostaną na zawsze
Marek "Żyła" Żelazkiewicz 
Grał na perkusji i instrumentach klawiszowych w zespołach: "Pancerni Żeglarze", "Wanna", "Ikarion" oraz solowych projektach. 


Paweł "Byczy" Maćkiewicz 
Śpiewał w zespołach: "Agitacja", "Bramafan", "Destrukcja" 


Miłosz "Miły" Bojakowski 
Grał na gitarze w zespole "Pancerni Żeglarze" 


Hubert "Czechu" Gadomski 
Śpiewał w zespole "Defenol" 


Zbyszek Jakubowicz 
Grał na gitarze w zespołach "Talizman" i "Oldroads"
Łukasz „Ogór” Górkowski - gitarzysta w zespole „Yabasta” oraz „THC jazzband”
Piotr „Rusek” Błaszkiewicz- był basistą w grupie „Defenol” i „Agitacji”, stanowił też drugi wokalgrał na gitarze,
Krzysztof Pyszniak – jako 17 - latek grał na perkusji w zespole rockowym „Efekt”.
Tomasz „Młody” „Zwierzak” Rybski – był perkusistą w zespołach „Pankracy”, „Defenol” i „Yabasta”

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. M #1238630 | 31.61.*.* 7 lis 2013 09:39

    To bardzo dobre pytanie! Nie wydaje mi sie zeby były to osoby, którym należy sie cześć. Każdy wie z jakich powodów poumierali, ciekawe czy wiedza to dzieciaki które bawią sie na tych pożal sie Boże koncertach

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Przedwczesnie #1233235 | 5.173.*.* 31 paź 2013 14:10

    Na jakie choroby przedwcześnie zmarli muzycy?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)