Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Żuromin. Oddaliśmy hołd tym, co żyli w niewoli (aktualizacja 100 zdjęć)

2013-11-13 14:12:39 (ost. akt: 2013-11-15 11:01:02)
W tym roku przed pomnikiem Piłsudskiego było nas bardzo dużo

W tym roku przed pomnikiem Piłsudskiego było nas bardzo dużo

Podziel się:

Najpierw była Msza Święta za Ojczyznę, później uroczystości przed tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a na końcu projekcja filmu w żuromińskim kinie. Tak mieszkańcy Żuromina obchodzili Święto Niepodległości. Kamieni i rac nie było.

Adam Ejnik
a.ejnik@kurierzurominski.pl

Mieszkańcy Żuromina 11 listopada obchodzili Święto Niepodległości. Tego dnia uroczystości rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę. W kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy zebrali się wierni, poczty sztandarowe ze szkół i instytucji państwowych, przedstawiciele władz.
Kościół był pełen, co pewnością jest też zasługa proboszcza Kazimierza Kowalskiego, który przy każdej okazji zachęca, by brać udział w uroczystościach poświęconych Ojczyźnie. Ksiądz proboszcz w swym kazaniu zachęcał, żeby o Ojczyznę się troszczyć i żeby ją szanować. Zachęcał, aby Żurominianie uczestniczyli nie tylko w nabożeństwie, ale i w uroczystościach organizowanych przez miasto.
Po mszy poczty sztandarowe, delegacje szkół, partii i instytucji przemaszerowały przed pomnik poświęcony pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu wysłuchaliśmy referatu przygotowanego przez autora tego artykułu (referat można przeczytać na stronie 10), oddaliśmy hołd poległym w apelu oraz wysłuchaliśmy patriotycznych pieśni zagranych przez orkiestrę Żuromińskiego Centrum Kultury.
Przy pomniku marszałka delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicz. Ciekawostką jest, że w Żurominie partie polityczne potrafią w zgodzie wspólnie obchodzić Święto, co w kraju już możliwe nie było. Po ceremonii mieszkańcy miasta mogli obejrzeć w Żuromińskim kinie film dokumentalny poświęcony temu szczególnemu dniu – 11 listopada 1918 roku.
W naszym mieście obchody przebiegały spokojnie.
Uroczystości przygotowały: Parafia pod wezwaniem Świętego Antoniego w Żurominie, Żuromińskie Centrum Kultury oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do "a" #1249587 | 83.24.*.* 20 lis 2013 20:18

  a według jaśnie oświeconego pana "a" jak było ? Autor tego tekstu kłamie ? A może poparłeś swoja teorie znanym profesorem ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pokręt #1249579 | 31.175.*.* 20 lis 2013 20:15

  Teraz mamy uroczystosci na górze.Harce to są na górze,przewałki juz na miliardy złotych,seniorzy za pochówek dostają coraz mniej,niech się cieszą z mniejszych emerytur.Cieszmy się z rządzących,pozostałe milairdy pchają czarnym.Może cos wyjdzie z tego.A jak,skorumpowany,co brał?bedzie sądził tego co dawał.Mucha powiedziała,że były to jej najpiękniejsze lata życia.dopóki nie wejdzie ustawa z przed II wojny ,będzie źle.O Tymoszenko,walczą Kwaśniewski,a ile on wziął,a Wałęsa,a wszyscy rządzący,oni razem za rączkę,w rączkach jest gruby szmal i jak mówił Tymochowicz,rządzący do pracy nie chodzą,załatwiają pieniądze.Powinno zacząć się powstanie narodowe,przy czym rządzących od góry do wójtów zamknąć i radnych również. Zmienic system.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a #1249260 | 83.14.*.* 20 lis 2013 15:22

  ciekawy referat pana Ejnika, nasi przodkowie to przemytnicy, złodzieje i karciarze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kowalski #1244983 | 31.175.*.* 14 lis 2013 21:25

  Jaki to Kowalski zapobiegliwy o ojczyzne,bo ona daje mu pieniądze,jakby ojczyzna była w niewoli to dbałby o zaborców,by jak najwięcej wyciągnąć od jednych i drugich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. tak #1244968 | 31.175.*.* 14 lis 2013 21:16

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Prywatne firmy wszystkie pracowały,wolne miała budzetówka.Ludzie pracy w Polsce nie maja świąt,sobót a nawet niedziel wolnych.Jeden musi pracować na rencistów,emerytów,biurokratów,lekarz y,bankowców i td.

  Pokaż wszystkie komentarze (26)