Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Bieżuń. Licealiści oddają hołd

2013-11-20 13:57:24 (ost. akt: 2013-11-20 14:03:37)
Program artystyczny na obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie drugich klas Liceum im. Władysława Orkana w Bieżuniu

Program artystyczny na obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie drugich klas Liceum im. Władysława Orkana w Bieżuniu

Podziel się:

W milczeniu i zadumie mieszkańcy Bieżunia obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Podczas tych obchodów uczniowie miejscowego liceum zaprezentowali program artystyczny, w którym przypomnieli o najważniejszych niepodległościowych zrywach Polaków.

Maciej Zaremba
redakcja@kurierzurominski.pl
Uczniowie Liceum im. Władysława Orkana 9 listopada zaprezentowali mieszkańcom Bieżunia montaż słowno – muzyczny. Przypomnieli w nim o najważniejszych dla Polaków wydarzeniach.


„Stajemy dziś z pochyloną głową (…) do uroczystego apelu poległych, pomordowanych i zaginionych.”

To smutne motto towarzyszyło uczestnikom uroczystej akademii zorganizowanej przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Bieżuniu. Akademia poświęcona była niepodległości, wolności i tożsamości narodowej.
Narratorem tej martyrologicznej opowieści była Joanna Dobies uczennica liceum. O losach Polski i Polaków poczynając od potężnej Polski Jagiellonów, kończąc na rozdartej przez zaborców wykrwawionej ojczyźnie przypomnieli widzom recytatorzy: Ania Rutecka, Jola Figurska, Małgosia Sowińska, Justyna Borzym, Kasia Dutkiewicz, Kuba Goliat, Damian Grablewski. Uczniowie słowami poetów i wieszczów narodowych przedstawili drogę, którą przeszedł naród do odzyskania polskości i własnego miejsca na mapie Europy.

W uroczystościach niepodległościowych udział wzięli mieszkańcy Bieżunia, wśród nich znaleźli się bieżuńscy kombatanci, młodzież szkolna, władze miasta i gminy Bieżuń, które reprezentował burmistrz Andrzej Szymański; delegacje Zespołu Szkół pod przewodnictwem dyrektora Marka Cimochowskiego oraz młodzież i Rada Pedagogiczna Liceum Ogólnokształcącego wraz z dyrektorem Krzysztofem Jabłońskim.

Burmistrz Andrzej Szymański, zabierając głos podczas uroczystości, przypomniał, że nikt nam wolności nie ofiarował, a że wywalczyliśmy ją sami.
- Stało się to 11 listopada 1918 roku i ten dzień obchodzimy uroczyście jako Dzień Niepodległości, a fakt złożenia czerwonych róż, przez licealistów pod symbolicznym białym krzyżem świadczy, że hasło przewodnie akademii „OJCZYZNA TO WIELKI ZBIOROWY OBOWIĄZEK” młodemu pokoleniu nie jest obojętne, że jest dobrze rozumiane i zapewne przekazane zostanie następnym pokoleniom – mówił burmistrz.


Gospodarz akademii dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu Jacek Cecelsk podziękował kadetom klas wojskowych za wystawienie pocztu sztandarowego i asysty honorowej oraz przeprowadzenie apelu poległych, który odczytała kadet Ola Ławicka. Podziękowania otrzymała również Lucyna Grabowska za przygotowanie scenografii oraz Renata Sadowska – nauczycielka historii za koordynację całego spektaklu.

Na zakończenie w rytmach „Warszawianki” z sali artystycznej MGOK- u wymaszerowały sztandary w asyście wojskowych klas bieżuńskiego liceum.


(na podstawie relacji mjra Jana Skierskiego)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1249569 | 31.175.*.* 20 lis 2013 20:05

    A tak zbieramy owoce tego święta.Harce to są na górze,przewałki juz na miliardy złotych,seniorzy za pochówek dostają coraz mniej,niech się cieszą z mniejszych emerytur.Cieszmy się z rządzących,pozostałe milairdy pchają czarnym.Może cos wyjdzie z tego.A jak,skorumpowany,co brał?bedzie sądził tego co dawał.Mucha powiedziała,że były to jej najpiękniejsze lata życia.dopóki nie wejdzie ustawa z przed II wojny ,będzie źle.O Tymoszenko,walczą Kwaśniewski,a ile on wziął,a Wałęsa,a wszyscy rządzący,oni razem za rączkę,w rączkach jest gruby szmal i jak mówił Tymochowicz,rządzący do pracy nie chodzą,załatwiają pieniądze.Powinno zacząć się powstanie narodowe,przy czym rządzących od góry do wójtów zamknąć i radnych również. Zmienic system.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz