Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Żuromin. Pamiętają o historii

2013-11-20 14:04:40 (ost. akt: 2013-11-20 14:18:51)
Święto Niepodległości w ZSP

Święto Niepodległości w ZSP

Podziel się:

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie nie zapomina się o uczczeniu ważnych wydarzeń z historii Polski. W piątek 8 listopada odbył się w szkole uroczysty apel z okazji 95 rocznicy Święta Niepodległości.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Uroczystości Święta Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie rozpoczęto od wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego. Zgromadzonych w sali uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości przywitał dyrektor ZSP Wojciech Smoliński. Dyrektor podkreślił, jak ważna jest rocznica odzyskania niepodległości dla kolejnych pokoleń Polaków i że słowa takie jak ojczyzna, patriotyzm, język ojczysty, pamięć historyczna powinny mieć zawsze szczególne znaczenie. Wicedyrektor szkoły Ewa Janulewska wprowadziła zebranych w podniosły nastrój, recytując wiersz Marii Konopnickej „Kochasz ty dom, ojczysty dom...”. W udekorowanej symbolami narodowymi sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Jana Gutowskiego, Anny Wilary, Marcina Krasińskiego i Krzysztofa Błaszkiewicza. Dla wyeksponowania w szczególny sposób ważnych dat z historii Polski w sali zostały wystawione historyczne eksponaty, kwiaty i znicze. Młodzież odczytała apel poległych, a delegacja uczniów zapaliła znicze w Izbie Pamięci Narodowej i przed popiersiem patrona szkoły Jana Pawła II. Cytowano wiersze Norwida, Konopnickiej, Tuwima, których utwory miały przybliżyć uczniom historię kraju. Rozbrzmiały pieśni historyczne. Głos zabrał również opiekun szkolnej Izby Pamięci Narodowej Jan Gutowski, który przypomniał, że rok 2013 ogłoszono Rokiem Powstania Styczniowego. Przypomniał, że na terenie powiatu żuromińskiego toczyły się liczne walki powstańcze. Minutą ciszy uczczono pamięć powstańców styczniowych.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ta #1253679 | 164.127.*.* 25 lis 2013 22:53

  A taca nie ważna?święto nieważne,taca ważna.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. darmowa korekta #1250603 | 31.174.*.* 21 lis 2013 23:02

  "apel z okazji 95 rocznicy Święta Niepodległości". Nie obchodzimy rocznicy Święta Niepodległości tylko rocznicę odzyskania niepodleglości. Gwoli ścisłości święto to nazywa się Narodowe Święto Niepodleglosści.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pokręt #1249565 | 31.175.*.* 20 lis 2013 20:02

  Harce to są na górze,przewałki juz na miliardy złotych,seniorzy za pochówek dostają coraz mniej,niech się cieszą z mniejszych emerytur.Cieszmy się z rządzących,pozostałe milairdy pchają czarnym.Może cos wyjdzie z tego.A jak,skorumpowany,co brał?bedzie sądził tego co dawał.Mucha powiedziała,że były to jej najpiękniejsze lata życia.dopóki nie wejdzie ustawa z przed II wojny ,będzie źle.O Tymoszenko,walczą Kwaśniewski,a ile on wziął,a Wałęsa,a wszyscy rządzący,oni razem za rączkę,w rączkach jest gruby szmal i jak mówił Tymochowicz,rządzący do pracy nie chodzą,załatwiają pieniądze.Powinno zacząć się powstanie narodowe,przy czym rządzących od góry do wójtów zamknąć i radnych również. Zmienic system.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz