Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Żuromin. Bezradna kobieta skarży Noska

2013-11-22 09:41:23 (ost. akt: 2013-11-22 09:44:20)
Zbigniew Nosek przekonuje, że mieszkań nie ma

Zbigniew Nosek przekonuje, że mieszkań nie ma

Podziel się:

Ignorowanie przepisów i bezczynność, to zarzuty które mieszkanka Żuromina stawia burmistrzowi Zbigniewowi Noskowi. Od kilku lat stara się o przydział mieszkania komunalnego jednak bezskutecznie. Jest w trudnej sytuacji życiowej, nie ma się do kogo zwrócić. Prosi więc radnych o pomoc. Jednak radni skargę uznali za bezzasadną.

Ewa Jabłońska
e.jablonska@kurierzurominski.pl

Do Rady Miejskiej w Żurominie wpłynęła skarga na burmistrza Żuromina Zbigniewa Noska. Autorka skargi Marta Wesołowska stara się od kilku lat o przyznanie mieszkania socjalnego. Mieszkania jednak do tej pory nie otrzymała. Obwinia za to burmistrza.
- Burmistrz ignorują moją sprawę – mówi Wesołowska.
Marta Wesołowska od 12 roku życia wychowuje się w rodzinie zastępczej w Żurominie. W tym roku kończy 25 lat. Kończy się tym samym obowiązek sprawowania nad nią opieki przez zastępczych rodziców.
- Zgodnie z obwiązującymi przepisami, samorząd powinien udzielić mi pomocy mieszkaniowej – tłumaczy nam autorka skargi.

Zasługuję, żeby gdzieś mieszkać
Skarga Marty Wesołowskiej to wołanie o pomoc. „Ja mimo swojej bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej dowiodłam, że życia nie zmarnowałam, tak jak to zrobiło wielu w mojej sytuacji. Jednakże kolejne wyzwanie, które przede mną stawia życie przekraczają moje możliwości. Bardzo zatem proszę Wysoką Radę o wykazanie dużej przychylności i zrozumienia dla mojej sytuacji i przekonanie Pana Burmistrza, że jednak taka pomoc mieszkaniowa mi się należy. Ja nie mam się do kogo zwrócić o pomoc. W moim życiu skończył się pewien etap tzw. edukacyjny i zaczyna się start w dorosłe życie. Trudno jest startować, kiedy człowiek wokół siebie nie ma nikogo i niczego” – piszę skarżąca.

Burmistrz nie da mieszkania
Zbigniew Nosek burmistrz Żuromina uważa, że trudną sytuację mieszkaniową skarżąca może rozwiązać sama. Wystarczy, gdy dojdzie do porozumienia ze swoją zastępczą rodziną, a ta odstąpi jej swoje mieszkanie, które zresztą zostało rodzinie przydzielone przez Gminę. Mieszkanie więc jest, ale, jak informuje burmistrz, jest ono zadłużone, a w sądzie toczy się postępowanie o eksmisję zameldowanych w nim osób. Ponadto Wesołowska znajduje się na liście osób oczekujących na mieszkanie socjalne, więc, jak twierdzi burmistrz, Komisja Mieszkaniowa Rady Miejskiej, może jej takie mieszkanie przydzielić. Tyle tylko, że na liście oczekujących znajduje się ponad 50 osób a wolnymi lokalami Miasto nie dysponuje.
- Rozumiem trudną sytuację tej pani – mówi Zbigniew Nosek – Uważam, że każdemu trzeba pomagać, ale w miarę możliwości i posiadanych zasobów mieszkaniowych.
Nosek przyznaje, że sytuacja Wesołowskiej jest trudna, ale jego zdaniem sytuacja innych osób znajdujących się na liście oczekujących na przydział socjalnego mieszkania jest też bardzo trudna
- Niektórzy są bici przez pijących mężów, niektórzy nie mogą mieszkać w domu, bo są z niego wyrzucani – mówi Nosek.
Burmistrz wnioskował do radnych o uznanie skargi za bezzasadną. Jego zdaniem, jeżeli ta skarga zostałaby uznana za zasadną, to wszyscy, którzy nie otrzymali mieszkania socjalnego, będą takie skargi pisać. Każda z nich będzie musiała również przez radnych zostać uznana za zasadną. Tak jednak nie będzie. Radni przy jednym głosie wstrzymującym Krzysztofa Jakubowskiego, uznali skargę za bezzasadną.

Rozczarowanie

Rozmawialiśmy z Martą Wesołowską. To od nas dowiedziała się, że skarga została uznana za bezzasadną. Nie spodziewała się takiego załatwienia sprawy. Liczyła na wsparcie radnych i pomoc w trudnej sytuacji życiowej.
- Myślałam, że radni pochylą się nad moim problemem – mówi Marta Wesołowska – Jestem rozczarowana.
Kobieta, nie wie, co dalej, gdzie prosić o pomoc. Nie wie też, gdzie będzie mieszkała.
- Przeraża mnie ten problem – żali się.
Sprawa rzeczywiście jest przerażająca. Kobieta nie ma gdzie zamieszkać. Lokal, w którym mieszkali jej zastępczy rodzice, jest zadłużony. Odcięty jest od niego dopływ prądu. Z końcem roku kobieta zostanie pozbawiona prawa do renty rodzinnej i w takiej sytuacji trudno by jej było spłacać ogromny dług zaciągnięty przez jej zastępczą rodzinę.

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Radny #1254626 | 79.189.*.* 26 lis 2013 21:49

  Niech ta młoda kobieta zwróci się do Michała. On wie jak kupuje się tanie, przecenione mieszkania po starych babkach ze Spółdzielni Mieszkaniowej. Tatuś na pewno pomoże wyremontować bo ma dostęp do materiałów. A później w oświadczeniu radnego pokaże że mieszkanie jest warte 5 razy tyle. A potem je sprzeda. Niech się zgłosi do Michała. On na pewno POmoże.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ludzie ! #1254285 | 83.6.*.* 26 lis 2013 17:00

  To prawda że Pani sytuacja jest trudna. Naprawdę współczuję. Proszę jednak zrozumieć, że niektórzy są jeszcze bardziej trudniejszych sytuacjach. Tutaj rację ma Pan Nosek. Pani nie jest bita lub prześladowana przez rodzinę. Takim ludziom należy ustąpić. A Pan Burmistrz nie może każdemu na pierwsze lepsze zawołanie przydzielac mieszkania. Zastanówcie się wówczas co by się stało gdyby zaczął tak robić.. Ludzie sa coraz bardziej samolubni a to wkrótce doprowadzi do zagłady tego świata. Także musi Pani uzbroić się w cierpliwość i proszę zrozumieć też trochę zapadnięta decyzje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sąsiad #1253617 | 5.173.*.* 25 lis 2013 21:07

   Czego mozna było oczekiwac ? Nie ma , nie swtorze, tyle osób czeka, pytam -jakich osób człowieku ? Rada , ach ta rada i ten ich szef a może szeryf?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. obcy #1252958 | 178.42.*.* 24 lis 2013 21:29

   WTRAMWAJACH mówią ,,PAŃSTWO MA PAŃSTWO DA" a wy ciemnota pracujcie i płaćcie podatki ażeby dla nas było. Korwin Mikke potrzebny na jedną kadencje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. kk #1252828 | 217.88.*.* 24 lis 2013 18:49

   Kobieto gdzie ty sie rwiesz za mieszkaniem,ja od 7 lat jestem na liście i do tego bez domny, a mieszkania jak niebyło tak nie ma ,szybciej dostali ci co byli za mną .Myśle ze jak zmienią tą elite to mi słonce zaświeci

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)